piątek, 12 października 2012 08:10

Arek Wolski na Łódź Design Festival

Napisała 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

„Widz jest na wystawach zazwyczaj biernym obserwatorem, ja chciałbym mu dać możliwość wpływania na kształt dzieła prezentowanego na ekspozycji” – tak Arek Wolski zaprasza do aktywnego udziału w jego wystawie podczas Łódź Design Festival, która rozpocznie się już 18 października.  

Na czym polega to wciągnięcie widza w tworzenie? Publiczność zostanie poproszona o wykończenie ceramicznej rzeźby za pomocą różnokolorowych markerów. W zależności od tempa zapełniania powierzchni, rysunek będzie co jakiś czas usuwany, by kolejni widzowie mogli pozostawić na niej swój ślad. Po każdym takim etapie pozostanie dokumentacja fotograficzna. „Interesuje mnie, w jakim czasie powierzchnia będzie się zapełniać rysunkami, oraz zachowania widzów: czy działa on dla samej przyjemności działania, czy „gra do jednej bramki”, kierując się dobrem całego dzieła? A jeśli manifestuje treści, to jakie, gdzie i kiedy?” – mówi Arek Wolski. Kolejnym pytaniem, jakie być może trzeba będzie sobie zadać, to: jak sobie poradzić z pokusą cenzurowania takiej wolnej twórczości w miejscu publicznym.

Na Festiwalu Designu w Łodzi prace Arka Wolskiego będą prezentowane po raz trzeci. W 2010 r. została tam zorganizowana wystawa Grupy Sześć, której jest członkiem, gdzie pod hasłem „6:10” pokazano realizacje tematyczne z lat 2008-2010 (2008: Gra – artyści kontra rzemieślnicy; 2009: „Biżuteria ma być piękna, a jeśli nie, to przynajmniej mądra; 2010: To kolejna miłosna piosenka o śmierci). W ubiegłym roku na wystawie „Bóg Honor Ojczyzna” (w ramach ekspozycji „Młody  Polski Design”) prezentowane były jego prace konceptualne.

Arek Wolski jest projektantem biżuterii oraz twórcą sztuki konceptualnej – i ściśle rozgranicza te dwie aktywności: „Stworzenie dobrze zaprojektowanego produktu daje mi ogromną satysfakcję. Artystą jestem od czasu do czasu i tylko wtedy, gdy mam coś ważnego do powiedzenia – i to jest dla mnie najważniejsze”.

Arek Wolski
PUBLIC WALL
Centrum Festiwalowe
Targowa 35, Łódź

Polecamy:
Komercja jest wszędzie – rozmowa z Arkiem Wolskim

 

Anna Sado

Dziennikarz branżowy specjalizujący się w tematyce jubilerskiej. Od 2007 roku współtworzy Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Skomentuj

Reklama

Komentarze