wtorek, 16 listopada 2010 08:53

Bursztyn w Senacie RP

Napisała 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Praca Magdaleny i Tomasza Stajszczaków z wystawy "Nasz bursztyn" Praca Magdaleny i Tomasza Stajszczaków z wystawy "Nasz bursztyn"

24 listopada w samo południe w Senacie RP w Warszawie zostanie otwarta wystawa „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu”. „Rzadko mamy okazję prezentować bursztyn w tak prestiżowym miejscu” – podkreślił Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu w Gdańsku.

Senatorowie i zaproszeni goście zobaczą na kilkudziesięciu fotogramach zbiory Muzeum Bursztynu w Gdańsku oraz biżuterię i naturalne okazy bursztynu z kolekcji gdańskich bursztynników. Będą to m.in. odmiany barwne, naturalne formy, bryły, inkluzje, obiekty archeologiczne i pochodzące z XIX i XX wieku, jak również przykłady sztuki ludowej oraz prace znanych mistrzów współczesnej sztuki bursztynniczej: Mariusza Drapikowskiego, Lucjana Myrty i Bogdana Mirowskiego. Walory „słonecznego kamienia” we współczesnej sztuce użytkowej dodatkowo zaprezentowane zostaną na fotografiach obiektów użytkowych i biżuteryjnych gdańskich twórców oraz biżuterii artystów polskich i zagranicznych.

Fotogramom będzie towarzyszyła wystawa „Nasz bursztyn”, na którą składa się biżuteria oraz przedmioty użytkowe wykonane przez członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Pokazuje ona bardzo różnorodne podejście do tego kamienia oraz bogactwo możliwości, jakie jego użycie ze sobą niesie.

W uroczystości otwarcia wystawy oprócz senatorów wezmą udział także Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Ambasadorki Bursztynu: Monika Richardson i Lidia Popiel oraz zaproszeni goście. W senacie RP będzie można ją oglądać przez dwa tygodnie.

Organizatorami ekspozycji są Związek Miast i Gmin Morskich, Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska Oddział Muzeum Bursztynu oraz Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu. Dotychczas była ona prezentowana w Bremie, Kaliszu, Gdańsku, Warszawie, Nicei i Bron/Lyon.

Anna Sado

Dziennikarz branżowy specjalizujący się w tematyce jubilerskiej. Od 2007 roku współtworzy Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Skomentuj

Reklama

Komentarze

 • kasandra Jestem laikiem w tym temacie ale mieszkam nad morzem i lubie zbierac bursztyn i tak nazbieralam przez 40 lat ponad kilogram i zalany mam wodą przez te wszystkie lata i… Skomentowane przez kasandra
  To się nigdy nie skończy… - rozmowa z prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz
 • Jar-Jan Witam. Moja przygoda z bursztynem i biżuterią zaczęła się 25 lat temu, idąc od pracowni do pracowni nabywałem doświadczenia i umiejętności z czasem fascynacja tym zawodem przeobraziła się w coś… Skomentowane przez Jar-Jan
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Sławomir Fijałkowski ...a jaką ofertę zatrudnienia mają dla absolwentów wzornictwa (nie tylko gdańskiej ASP) bursztyniarze? chętnie przekażę potencjalnie zainteresowanym (poproszę tylko o poważne oferty - konkurencyjne wobec architektury, projektowania gier komputerowych, produktu,… Skomentowane przez Sławomir Fijałkowski
  Niczego nie planowałem – rozmowa z Wojciechem Kalandykiem
 • Henryk trzy razy pracodawcy mi nie zapłacili 5000 w plecy za wykonaną pracę , zwalniali z dnia na dzień jak nie mieli zamówień , za 20 letnie doświadczenie śmieszne wynagrodzenie .… Skomentowane przez Henryk
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Trzezbor Piekutowski Mnie interesuje jedna rzecz: Dlaczego, ježeli istnieja arhiwalne zdjecia na ktorych nawet w internetowej formie mozna rozpoznać kształty poszczegolnych kawalkow bursztynow w panelach, nie zrobiono tego wiernie? W kopi nie… Skomentowane przez Trzezbor Piekutowski
  Rekonstrukcja zaginionej Komnaty