czwartek, 04 września 2008 00:31

Mirosława Stroińska znowu na bursztynowym szlaku

Napisała 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
W ubiegłym roku Mirosława Stroińska pokonała pieszo odcinek dawnego bursztynowego szlaku z Gdańska do Pragi. Trudności wędrówki nie były jej w stanie zniechęcić i rok poświęciła na przygotowania do kolejnego jej etapu, tym razem z Pragi do Akwilei.

Trasa została wytyczona na podstawie publikacji naukowej i wiedzie wzdłuż prawego brzegu rzeki Wełtawy, w kierunku Linz w Austrii. Od wielu lat zafascynowana tematyką szlaków bursztynowych, w ten sposób spełnia swoje życiowe marzenie.

Dla portalu amber.com.pl opisała pokrótce swoje plany:


„Proszę zerknąć na mape trasy z Pragi do Linz. Główna droga wiedzie na prawo od biegu rzeki Wełtawy. Bursztynowi kupcy najprawdopodobniej wędrowali wzdłuż biegu rzeki, głównie prawego jej brzegu. Potwierdzają to oppida celtyckie, czyli ufortyfikowane osady (za prof. Tadeuszem Baranowskim), także Pavel Sankot z Muzeum Narodowego w Pradze. Zaplanowałam marszrutę również na podstawie publikacji naukowej i wyruszam 2 września, z rynku Starego Miasta, stolicy Republiki Czeskiej w kierunku Linz. Miejscowością, w której główna szosa zbiega się niejako z dawnym szlakiem handlu bursztynem, są Czeskie Budziejowice.
Zanim główny szlak handlu bursztynem wiódł z Akwilei przez Carnuntum oraz Vindobonę (Wiedeń/Austria) i Brigetio (O.Szöny/Węgry), wcześniej wędrowano właśnie przez Lentię (Linz) i Lauriacum (Lorch), gdzie w pobliżu były przeprawy przez Dunaj.

Zaplanowany odcinek trasy, około 250 kilometrów, wydaje mi się bardzo trudny, ponieważ wiedzie przez góry. Maszerując przez Polskę, dosłownie biegłam i nie chcę powtarzać podobnych błędów. Dlatego też, jeśli będzie taka potrzeba, zrobię postój wcześniej, niż zaplanowanych dziennie 20 czy 30 kilometrów.
Kontynuuję przedsięwzięcie z moich środków finansowych oraz w ramach urlopu. Chciałabym nadmienić, że telefony koleżanek i kolegów z pracy, dopingowały mnie niesamowicie, w sytuacjach gdy poprzednio, kilka razy przez problemy na trasie, chciałam zrezygnować z marszruty.
Po raz pierwszy na plecaku będzie znajdować się logo budowanej właśnie strony internetowej oraz napis JANTAROVÁ STEZKA, czyli Bursztynowy Szlak.”

Anna Sado

Dziennikarz branżowy specjalizujący się w tematyce jubilerskiej. Od 2007 roku współtworzy Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Skomentuj

Reklama

Komentarze

 • kasandra Jestem laikiem w tym temacie ale mieszkam nad morzem i lubie zbierac bursztyn i tak nazbieralam przez 40 lat ponad kilogram i zalany mam wodą przez te wszystkie lata i… Skomentowane przez kasandra
  To się nigdy nie skończy… - rozmowa z prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz
 • Jar-Jan Witam. Moja przygoda z bursztynem i biżuterią zaczęła się 25 lat temu, idąc od pracowni do pracowni nabywałem doświadczenia i umiejętności z czasem fascynacja tym zawodem przeobraziła się w coś… Skomentowane przez Jar-Jan
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Sławomir Fijałkowski ...a jaką ofertę zatrudnienia mają dla absolwentów wzornictwa (nie tylko gdańskiej ASP) bursztyniarze? chętnie przekażę potencjalnie zainteresowanym (poproszę tylko o poważne oferty - konkurencyjne wobec architektury, projektowania gier komputerowych, produktu,… Skomentowane przez Sławomir Fijałkowski
  Niczego nie planowałem – rozmowa z Wojciechem Kalandykiem
 • Henryk trzy razy pracodawcy mi nie zapłacili 5000 w plecy za wykonaną pracę , zwalniali z dnia na dzień jak nie mieli zamówień , za 20 letnie doświadczenie śmieszne wynagrodzenie .… Skomentowane przez Henryk
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Trzezbor Piekutowski Mnie interesuje jedna rzecz: Dlaczego, ježeli istnieja arhiwalne zdjecia na ktorych nawet w internetowej formie mozna rozpoznać kształty poszczegolnych kawalkow bursztynow w panelach, nie zrobiono tego wiernie? W kopi nie… Skomentowane przez Trzezbor Piekutowski
  Rekonstrukcja zaginionej Komnaty