wtorek, 06 maja 2014 13:20

Otwarte seminarium o inkluzjach

Napisała 
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

W piątek 23 maja w ramach obrad Światowej Rady Bursztynu zostanie zorganizowane otwarte dla publiczności seminarium „Inkluzje w bursztynie – obraz przeszłości – przekaz dla przyszłości”.

„W ubiegłych latach prezentowaliśmy bursztyn w kontekście archeologicznym, artystycznym, dyskutowaliśmy o nomeklaturze, w tym postawiliśmy na inkluzje – dziedzinę, w której się specjalizujemy” – powiedział prof. Ryszard Szadziewski, przewodniczący Światowej Rady Bursztynu w drugiej kadencji oraz kierownik Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii i Pracowni Muzeum Inkluzji w Bursztynie.

Inkluzje od zawsze fascynowały naukowców ze względu na zamknięte w nich życie sprzed ponad wielu milionów lat. Owady i inne wrostki zachowane w bursztynie stały się przedmiotem wielu badań, które dostarczyły cennych informacji o funkcjonowaniu ekosystemów w przeszłości, ale także pozwoliły wyciągnąć wiele wniosków na przyszłość. Dzięki inkluzjom naukowcy wiele dowiedzieli się na temat zmian klimatycznych – o rekonstrukcjach klimatycznych opowiedzą w czasie seminarium dr Jacek Szwedo i dr Iwona Kania.

Znani badacze Christel i Hans Hoffeins opowiedzą o swojej prywatnej kolekcji inkluzji w bursztynie, na którą składają się przede wszystkim inkluzje roślinne i zwierzęce w bursztynie bałtyckim oraz kilka w dominikańskim, kanadyjskim, hiszpańskim i libańskim – zdecydowana większość okazów była znajdowana przez nich osobiście. Ich kolekcja liczy kilkadziesiąt tysięcy okazów, ale jej prawdziwą wartością są holotypy w liczbie ok. 200, czyli osobniki, na podstawie których opisano i nazwano nowy gatunek.

Czy handel inkluzjami jest zagrożeniem dla badań naukowych? – na to pytanie udzielą odpowiedzi dr Elżbieta Sontag i dr Jacek Szwedo. Punktem wyjścia do ich rozważań jest duże zainteresowanie inkluzjami w bursztynie ze strony prywatnych kolekcjonerów, którzy niechętnie udostępniają je do badań naukowych. „Aby nowy holotyp mógł być opisany, musi być zdeponowany w kolekcji publicznej, a to niestety dzieje się coraz rzadziej” – komentuje prof. Szadziewski.

Światowa Rada Bursztynu została ona utworzona w 2006 r. z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i z założenia miała być jego organem doradczym w dziedzinie bursztynu. Obecnie skupia 20 członków z Polski, Rosji, Niemiec, Litwy, Ukrainy, USA i Libanu. Ich doroczne spotkania raz w roku w ramach Bursztynowego Tygodnia w Gdańsku mają charakter konferencji, w czasie której poruszane są aktualne problemy branży bursztynniczej w skali świata, krajów i regionów, a treść wystąpień publikowana jest jako Przegląd aktualności bursztynowych z danego roku. Choć Rada spotyka się już od 9 lat, dopiero od trzech lat organizowane jest seminarium otwarte dla publiczności, w czasie którego zagadnienia związane z bursztynem prezentowane są w sposób popularnonaukowy.


Otwarte seminarium Światowej Rady Bursztynu
23 maja 2014 (piątek), godz. 10-12, Gdańsk, Nowy Ratusz


Więcej na temat Światowej Rady Bursztynu wraz z publikacjami do pobrania: 

Światowa Rada Bursztynu 

Anna Sado

Dziennikarz branżowy specjalizujący się w tematyce jubilerskiej. Od 2007 roku współtworzy Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Skomentuj

Reklama

Komentarze

 • kasandra Jestem laikiem w tym temacie ale mieszkam nad morzem i lubie zbierac bursztyn i tak nazbieralam przez 40 lat ponad kilogram i zalany mam wodą przez te wszystkie lata i… Skomentowane przez kasandra
  To się nigdy nie skończy… - rozmowa z prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz
 • Jar-Jan Witam. Moja przygoda z bursztynem i biżuterią zaczęła się 25 lat temu, idąc od pracowni do pracowni nabywałem doświadczenia i umiejętności z czasem fascynacja tym zawodem przeobraziła się w coś… Skomentowane przez Jar-Jan
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Sławomir Fijałkowski ...a jaką ofertę zatrudnienia mają dla absolwentów wzornictwa (nie tylko gdańskiej ASP) bursztyniarze? chętnie przekażę potencjalnie zainteresowanym (poproszę tylko o poważne oferty - konkurencyjne wobec architektury, projektowania gier komputerowych, produktu,… Skomentowane przez Sławomir Fijałkowski
  Niczego nie planowałem – rozmowa z Wojciechem Kalandykiem
 • Henryk trzy razy pracodawcy mi nie zapłacili 5000 w plecy za wykonaną pracę , zwalniali z dnia na dzień jak nie mieli zamówień , za 20 letnie doświadczenie śmieszne wynagrodzenie .… Skomentowane przez Henryk
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Trzezbor Piekutowski Mnie interesuje jedna rzecz: Dlaczego, ježeli istnieja arhiwalne zdjecia na ktorych nawet w internetowej formie mozna rozpoznać kształty poszczegolnych kawalkow bursztynow w panelach, nie zrobiono tego wiernie? W kopi nie… Skomentowane przez Trzezbor Piekutowski
  Rekonstrukcja zaginionej Komnaty