wtorek, 23 kwietnia 2013 11:06

V Forum Miast Szlaku Bursztynowego

Napisała 
Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Bursztyn oraz starożytne i współczesne szlaki bursztynowe są hasłem przewodnim V Forum Miast Szlaku Bursztynowego w Gdańsku w dniach 16-17 maja br. Co się pod nim kryje?

„Co roku na spotkaniach Forum prezentujemy wybrane projekty bursztynowe, które są już realizowane lub też niebawem wystartują. Z przyjemnością zaprezentujemy ciekawe pomysły, które – choć narodziły się w Polsce i Rosji – mają zasięg międzynarodowy. I taki jest właśnie cel organizowanego od pięciu lat Forum: współpraca na szlaku bursztynowym ponad granicami” – mówi Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu przy prezydencie miasta Gdańska.

Po raz pierwszy na Forum Miast Szlaku Bursztynowego prezentowane będą inicjatywy rosyjskie, takie jak odbywający się od 2011 r. Festiwal Bursztynu Amberfest czy rzemieślnicza inicjatywa „Sambia”. Kaliningrad stał się nam bliższy dzięki umowie o małym ruchu granicznym oraz oficjalnym porozumieniom z Gdańskiem, co daje duże nadzieje na dalsze zacieśnienie współpracy także w promowaniu bursztynowego dziedzictwa” – wyjaśnił Robert Pytlos.

Inne ważne tematy tegorocznego spotkania to podsumowanie działań promujących bursztyn na świecie w ramach programu promocji branży bursztynniczo-jubilerskiej realizowanej na zlecenie Ministerstwa Gospodarki przez Konsorcjum „Bursztyn. Skarb Polski” oraz prezentacja książki „Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem”, dokumentującej tradycje bursztynnicze w Polsce centralnej i południowej od pradziejów po współczesność. Nie zabraknie także informacji o bieżących projektach (np. Gdańsk Światową Stolicą Bursztynu, Motowomen Amber Expedition czy międzynarodowy konkurs Szkoła na Bursztynowym Szlaku), czy też całkiem nowych (Bursztynowy Diadem Europy, Bursztynowe Antyczne Greckie Wesele), dla których Forum to szansa na pozyskanie nowych partnerów zainteresowanych współpracą przy ich realizacji.

Organizatorem Forum Miast Szlaku Bursztynowego jest Związek Miast i Gmin Morskich przy współpracy z Biurem Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska. Celem jest integracja inicjatyw promujących starożytne i współczesne szlaki bursztynowe oraz bursztyn – jeden z najbardziej rozpoznawalnych w świecie skarbów Polski.

Udział jest bezpłatny. Zgłoszenia udziału w Forum można przesyłać do Biura Związku Miast i Gmin Morskich na Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

V Forum Miast Szlaku Bursztynowego
16-17.05.2013
Gdańsk, ul. Wały Jagiellońskie 1


Anna Sado

Dziennikarz branżowy specjalizujący się w tematyce jubilerskiej. Od 2007 roku współtworzy Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Skomentuj

Reklama

Komentarze

 • kasandra Jestem laikiem w tym temacie ale mieszkam nad morzem i lubie zbierac bursztyn i tak nazbieralam przez 40 lat ponad kilogram i zalany mam wodą przez te wszystkie lata i… Skomentowane przez kasandra
  To się nigdy nie skończy… - rozmowa z prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz
 • Jar-Jan Witam. Moja przygoda z bursztynem i biżuterią zaczęła się 25 lat temu, idąc od pracowni do pracowni nabywałem doświadczenia i umiejętności z czasem fascynacja tym zawodem przeobraziła się w coś… Skomentowane przez Jar-Jan
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Sławomir Fijałkowski ...a jaką ofertę zatrudnienia mają dla absolwentów wzornictwa (nie tylko gdańskiej ASP) bursztyniarze? chętnie przekażę potencjalnie zainteresowanym (poproszę tylko o poważne oferty - konkurencyjne wobec architektury, projektowania gier komputerowych, produktu,… Skomentowane przez Sławomir Fijałkowski
  Niczego nie planowałem – rozmowa z Wojciechem Kalandykiem
 • Henryk trzy razy pracodawcy mi nie zapłacili 5000 w plecy za wykonaną pracę , zwalniali z dnia na dzień jak nie mieli zamówień , za 20 letnie doświadczenie śmieszne wynagrodzenie .… Skomentowane przez Henryk
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Trzezbor Piekutowski Mnie interesuje jedna rzecz: Dlaczego, ježeli istnieja arhiwalne zdjecia na ktorych nawet w internetowej formie mozna rozpoznać kształty poszczegolnych kawalkow bursztynow w panelach, nie zrobiono tego wiernie? W kopi nie… Skomentowane przez Trzezbor Piekutowski
  Rekonstrukcja zaginionej Komnaty