czwartek, 06 maja 2010 11:02

Robert Pytlos: Zaproszenie na II Bursztynowy Tydzień w Gdańsku

Napisała 
Oceń ten artykuł
(25 głosów)
Zapraszam serdecznie na wszystkie imprezy, które odbywają się w ramach II Bursztynowego Tygodnia w Gdańsku w dniach 13-23 maja 2010 roku.

Zaczynamy już za tydzień! Proponuję odwiedzenie 13 maja wspaniałej szkoły przy ul. Wielkopolskiej 20 i uczestniczenie w uroczystym zakończeniu konkursu Bursztynowe Impresje: plastyka, muzyka, literatura. Do samego konkursu literackiego zgłoszono blisko 300 wierszy, legend i kryminałów z bursztynem w tle!!! Wspaniałe nauczycielki, wspaniałe dzieciaki.

Jacy byliby z NAS Miłośnicy Bursztynu, gdybyśmy nie odwiedzili 14 maja serca światowej stolicy – naszego ukochanego Muzeum Bursztynu. Tam o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Gdańsk w bursztynowym obiektywie”.

Kto żyw i kocha bursztyn, powinien znaleźć czas na spotkanie z uczestnikami drugich międzynarodowych warsztatów bursztynniczych. W tym roku zaprosiliśmy hiszpańskie projektantki i projektantów biżuterii z Cordoby i Murcii.

Wiem, że będzie ciężko znaleźć czas, ale czyż nie warto choć na 20 minut zajrzeć 18 maja do Nowego Ratusza i uczestniczyć w konferencji podsumowującej I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Bursztynie. Dla wielbicieli teatru mamy niespodziankę: przedstawienie pt. „Oskarżony B.B."

Ale wydarzenia 19 maja muszą Państwo już obowiązkowo wpisać do swoich kalendarzy: o godz. 10.00 uroczyście otwieramy II Forum Miast Szlaku Bursztynowego. Przybędą oficjalne delegacje z Ukrainy, Bremy, Stuttgartu i Wilna, ale także Kalisza, Wrocławia i Zabrza, dyrektorzy placówek muzealnych z Wiednia i Berlina, ale również burmistrz Grodziska Mazowieckiego i zastępca z Kazimierza nad Wisłą. Wieczorem zapraszamy na Bursztynowe Spotkanie na Górkach Zachodnich.

21 maja zapraszamy na otwarte dla publiczności seminarium Światowej Rady Bursztynu „Bursztyn we współczesnym jubilerstwie, mediach i sztuce”, które odbędzie się w godz. 11.00-15.00 w Nowym Ratuszu. To miejsce staje się na stałe związane z bursztynem. Nic w tym dziwnego: Przewodniczący Rady Miasta Pan Bogdan Oleszek jest miłośnikiem bursztynu.

22 maja, sobota, godz. 18.00 – nie może WAS także zabraknąć moi Ukochani Miłośnicy Bursztynu. Uroczyście zakończymy międzynarodowe warsztaty bursztynnicze. Swoją obecność na wernisażu zapowiedziały nasze wspaniałe Ambasadorowe Bursztynu: Lidia Popiel i Monika Richardson. Będą przekąski i muzyka na żywo. Obecność obowiązkowa:)

I wreszcie 23 maja – to już koniec, ale jaki! Po raz pierwszy możemy pokazać ilu Nas jest!!! Wszystkich Miłośników Bursztynu zapraszam na Bursztynową Paradę, która ruszy o godz. 11.30 spod Muzeum Bursztynu. Będzie nam towarzyszył przejazd repliki wozu starożytnych kupców rzymskich, wykonany przez naszych Przyjaciół z Kalisza. Będzie młodzież z miast nad Motławą i Prosną przebrana w stroje stylizowane na pochodzące ze starożytnego Rzymu. Będą starożytne Alegorie, które na co dzień można podziwiać na Złotej Bramie, będziemy My Miłośnicy Bursztynu!

Jeszcze raz zapraszam serdecznie na wszystkie imprezy, które odbywają się w ramach II Bursztynowego Tygodnia w Gdańsku w dniach 13-23 maja 2010 roku. Jednocześnie dziękuję Państwu serdecznie – bez Was ten cykl imprez byłby niemożliwy!

with best amber regards

Robert Pytlos,
Koordynator Prezydenta Gdańska ds. bursztynu i dziennikarz z Warszawy

1 komentarz

 • Link do komentarza Ryszard poniedziałek, 10 maja 2010 17:21 napisane przez Ryszard

  Prosze prosze bursztynowy tydzień w Gdańsku. Kolejne sensowne działanie miasta Gdańska. Gratulacje

Skomentuj

Reklama

Komentarze

 • kasandra Jestem laikiem w tym temacie ale mieszkam nad morzem i lubie zbierac bursztyn i tak nazbieralam przez 40 lat ponad kilogram i zalany mam wodą przez te wszystkie lata i… Skomentowane przez kasandra
  To się nigdy nie skończy… - rozmowa z prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz
 • Jar-Jan Witam. Moja przygoda z bursztynem i biżuterią zaczęła się 25 lat temu, idąc od pracowni do pracowni nabywałem doświadczenia i umiejętności z czasem fascynacja tym zawodem przeobraziła się w coś… Skomentowane przez Jar-Jan
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Sławomir Fijałkowski ...a jaką ofertę zatrudnienia mają dla absolwentów wzornictwa (nie tylko gdańskiej ASP) bursztyniarze? chętnie przekażę potencjalnie zainteresowanym (poproszę tylko o poważne oferty - konkurencyjne wobec architektury, projektowania gier komputerowych, produktu,… Skomentowane przez Sławomir Fijałkowski
  Niczego nie planowałem – rozmowa z Wojciechem Kalandykiem
 • Henryk trzy razy pracodawcy mi nie zapłacili 5000 w plecy za wykonaną pracę , zwalniali z dnia na dzień jak nie mieli zamówień , za 20 letnie doświadczenie śmieszne wynagrodzenie .… Skomentowane przez Henryk
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Trzezbor Piekutowski Mnie interesuje jedna rzecz: Dlaczego, ježeli istnieja arhiwalne zdjecia na ktorych nawet w internetowej formie mozna rozpoznać kształty poszczegolnych kawalkow bursztynow w panelach, nie zrobiono tego wiernie? W kopi nie… Skomentowane przez Trzezbor Piekutowski
  Rekonstrukcja zaginionej Komnaty