poniedziałek, 12 lipca 2010 17:51

Adam Pstrągowski: List do organizacji i instytucji mających wpływ na promocję bursztynu

Napisane przez  Adam Pstrągowski
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Przedstawiciele lokalnej branży bursztynniczej i władze Kaliningradzkiego Jantarnego Kombinatu wyrazili ubolewanie, iż nie bierze się ich pod uwagę jako istotnych partnerów do dyskusji o promocji bursztynu.

Podczas ubiegło tygodniowej wizyty w Obwodzie Kaliningradzkim miałem przyjemność spotkać się z przedstawicielami lokalnej branży bursztynniczej oraz władzami Kaliningradzkiego Jantarnego Kombinatu, którzy wyrazili ubolewanie, iż nie bierze się ich pod uwagę jako istotnych partnerów do dyskusji o promocji bursztynu.

Panowie przedstawili stanowisko Kombinatu w następujący sposób: zdają sobie sprawę z potężnej przewagi Polski w dziedzinie wzornictwa, szkolnictwa i technologi obróbki metali szlachetnych; wiedzą o potencjale firm litewskich w produkcji wyrobów bursztynowych typu korale, bransolety, i dlatego też planują rozwinąć na szerszą skalę produkcję eksponatów bursztynowych, wspierając się siłą marki Komnaty Bursztynowej. A co najciekawsze, zaakcentowali, iż jako największa i praktycznie jedyna kopalnia mają dostęp do ogromnych ilości drobnego bursztynu, który chcieliby wykorzystywać do produkcji przemysłowej prasowanego bursztynu na artykuły typu ramki do luster, wykończenia niektórych elementów dekoracyjnych w luksusowych autach czy wszelkiego rodzaju akcesoria damskie i męskie. Dyrekcja zaznaczyła, iż poczyniła wydatki na opracowanie laboratoryjne sprawnej i wydajnej metody na pozyskiwanie dobrej jakości bursztynu prasowanego odpowiednio oznaczanego w obrocie handlowym (zasugerowałem, aby nie wykorzystywać prasowanego bursztynu do produkcji biżuterii, co z całą stanowczością zostało potwierdzone).

W czasie dyskusji nawiązał się dialog omawiający możliwość wspierania wzajemnego zainteresowanych organizacji z Obwodu Kaliningradzkiego, Polski, Litwy i Ukrainy w promocji bursztynu na świecie, w naturalny sposób dzieląc się specjalizacjami i dziedzinami, w której już każdy z regionów stał się niepisanym liderem.

Klimat spotkania pokazał ocieplenie stosunków pomiędzy sąsiadami oraz chęć podjęcia współpracy na płaszczyźnie promocji bursztynu, pomijając ekonomiczne uwarunkowania producentów z Polski oraz problemy własnościowe Kombinatu. Uważam, iż powinniśmy wykorzystać sprzyjające warunki do nawiązania ściślejszych kontaktów z Dyrekcją Kombinatu i przedstawicielami lokalnej branży bursztynniczej, aby już teraz rozpocząć rozmowy mogące wpłynąć na przyszłą promocję bursztynu na świecie jako kamienia jubilerskiego z tej części Europy.

Zapraszam do otwartej mailowej dyskusji na temat opisywanych powyżej kwestii. Wydaje się koniecznym, aby najpierw zjednoczyć szeregi pośród naszych organizacji, opracować wspólne stanowisko i dopiero z nim wystąpić do partnerów z Obwodu Kaliningradzkiego.

Poniżej stanowiska i kontakty do aktualnej dyrekcji Kombinatu:
Acting general director: Yuriy Mukhin Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. / Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Head of commercial service: Oleg Alyavdin Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Adam Pstrągowski jest prezesem zarządu firmy S&A

Skomentuj

Reklama

Komentarze

 • kasandra Jestem laikiem w tym temacie ale mieszkam nad morzem i lubie zbierac bursztyn i tak nazbieralam przez 40 lat ponad kilogram i zalany mam wodą przez te wszystkie lata i… Skomentowane przez kasandra
  To się nigdy nie skończy… - rozmowa z prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz
 • Jar-Jan Witam. Moja przygoda z bursztynem i biżuterią zaczęła się 25 lat temu, idąc od pracowni do pracowni nabywałem doświadczenia i umiejętności z czasem fascynacja tym zawodem przeobraziła się w coś… Skomentowane przez Jar-Jan
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Sławomir Fijałkowski ...a jaką ofertę zatrudnienia mają dla absolwentów wzornictwa (nie tylko gdańskiej ASP) bursztyniarze? chętnie przekażę potencjalnie zainteresowanym (poproszę tylko o poważne oferty - konkurencyjne wobec architektury, projektowania gier komputerowych, produktu,… Skomentowane przez Sławomir Fijałkowski
  Niczego nie planowałem – rozmowa z Wojciechem Kalandykiem
 • Henryk trzy razy pracodawcy mi nie zapłacili 5000 w plecy za wykonaną pracę , zwalniali z dnia na dzień jak nie mieli zamówień , za 20 letnie doświadczenie śmieszne wynagrodzenie .… Skomentowane przez Henryk
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Trzezbor Piekutowski Mnie interesuje jedna rzecz: Dlaczego, ježeli istnieja arhiwalne zdjecia na ktorych nawet w internetowej formie mozna rozpoznać kształty poszczegolnych kawalkow bursztynow w panelach, nie zrobiono tego wiernie? W kopi nie… Skomentowane przez Trzezbor Piekutowski
  Rekonstrukcja zaginionej Komnaty