wtorek, 24 marca 2009 13:49

Gala Mody i Bursztynu: Mania Kształtu

Napisał 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Mania Kształtu to kolekcja będąca efektem współpracy doświadczonego projektanta biżuterii Eugeniusza Salwierza i początkującej projektantki mody Anety Ryfczyńskiej.

Eugeniusz Salwierz:
od studiów mieszka i tworzy w Krakowie. Projektuje i wykonuje biżuterię unikatową, łącząc bursztyn ze srebrem, naturalnymi kamieniami, metalami kolorowymi oraz szkłem akrylowym – sam autor określa swoje projekty mianem 'Amberform'. W prostych, nowoczesnych, geometrycznych projektach na pierwszym planie zawsze jest bursztyn, który odgrywa nie tylko rolę szlachetnego kamienia, ale także przestrzennej formy i miniaturowego obrazu. Powstają one w seriach opartych na układzie form, w których głównym bohaterem jest bursztyn; srebro tworzy kadr, a pleksiglasowy postument wynosi i prezentuje niepowtarzalny, indywidualnie oszlifowany kamień. Ingerencja artysty w strukturę kamienia ogranicza się jedynie do wydobycia z bursztynu tego, co tkwi pod jego powierzchnią tak, aby pokazać zawarty w nim niezwykły obraz.

Aneta Ryfczyńska: absolwentka Szkoły Artystycznej Projektowania Ubioru w Krakowie. Studiuje w Warszawie anglistykę, pisze pracę na temat wizerunku ciała kobiecego w modzie i fotografii XX wieku. W swoich projektach stawia na stroje unikatowe, które są jednocześnie użytkowe i wygodne. Sylwetkę traktuje rzeźbiarsko, w modzie pociągają ją kształty. Woli prasowaniem i plisowaniem tworzyć formy przestrzenne z gładkich materiałów, niż używać płaskich, wzorzystych tkanin.

Mania Kształtu
to kolekcja będąca efektem współpracy doświadczonego projektanta biżuterii i początkującej projektantki mody. Łączy 'Amberformy' Eugeniusza Salwierza – miniformy rzeźbiarskie, które zaistniały tutaj jako biżuteria, z rzeźbiarskimi ubiorami zaprojektowanymi przez Ryfczyńską. Projektantka mody ostatnie inspiracje do swoich kolekcji czerpała w czasie wakacyjnego pobytu w londyńskiej szkole projektowania ubioru Central Saint Martin’s College of Art and Design. Przedstawiona kolekcja jest pierwszą próbą urzeczywistnienia pomysłów, które tam się narodziły. „Mam nadzieję, że ciąg dalszy nastąpi” – zapowiada jej autorka.


Materiał targów Amberif
Michał Kosior

Związany z branżą jubilerską od 1999 roku. Jest niezależnym dziennikarzem współpracującym z amber.com.pl, branżowym magazynem "Zegarki & Biżuteria" oraz fachową prasą zagraniczną. Oferuje także firmom usługi w zakresie PR i doradztwa.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Skomentuj