czwartek, 27 grudnia 2018 14:12

Ałatyr 2019: Botanica

Napisała 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Znamy już temat 8. Międzynarodowego Biennale Bursztynu Ałatyr 2019. Organizator – Regionalne Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie – spodziewa się prac odzwierciedlających bogactwo flory naszej planety. 

„Temat piękny, ale mało inspirujący dla bursztynników. Trochę szkolny i nadto sugerujący odniesienia do botaniki, czyli ilustracyjnie powiązany z przyrodą, biologią. Oby nie były to same ‘kwiatki’... Mądrość będzie należała do inteligentnych twórców. Botanika sztuki i nauki musi wziąć górę” – podsumował temat prof. Andrzej Szadkowski, wieloletni juror konkursu Ałatyr.

Niezależnie od koncepcji artystycznej, prace konkursowe muszą zawierać bursztyn co najmniej w 50 procentach. Niemniej jednak na wystawę będą przyjmowane także te prace, które nie spełniają tego wymogu – pod warunkiem jednak, że bursztyn jest istotnym nośnikiem treści i jest wykorzystywany jako główny środek artystyczno-ekspresyjny. Dozwolone jest stosowanie nie tylko bałtyckiego bursztynu naturalnego, ale także prasowanego, jak również  bursztynu pochodzącego z różnych regionów świata. Może on być łączony z innymi kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi, metalami, kością słoniową, drewnem i innymi materiałami. Prace wykonane z użyciem kopalu i imitacji bursztynu będą dopuszczone do konkursu pod warunkiem, że żywice w nich użyte zostaną opisane. Zgodnie z regulaminem prace te nie będą jednak brane pod uwagę przy przyznawaniu Grand Prix.

Każdy autor może przedstawić do 3 prac lub 3 zestawów w każdej nominacji. Autorzy mogą zgłaszać swoje prace indywidualnie jak również za pośrednictwem zaproszonego do współpracy kuratora z danego kraju. Niestety, w Polsce również w tej edycji konkursu nie udało się organizatorowi znaleźć kuratora – osoby zainteresowane udziałem w Ałatyrze 2019 proszone są o bezpośredni kontakt z Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie. Termin przesyłania zgłoszeń mija 1 czerwca 2019 r.

Biennale Ałatyr to projekt programowy Regionalnego Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie. Jego celem jest wymiana kulturowa, podnoszenie umiejętności zawodowych młodych artystów i studentów szkół artystycznych, ich zrozumienie tradycji złotniczej własnego kraju, jak i innych krajów, jak również dostarczenie artystycznych inspiracji kaliningradzkiej scenie złotniczej. Program Biennale obejmuje: konkurs i wystawę pokonkursową, program edukacyjny dla studentów szkół artystycznych obwodu kaliningradzkiego, konferencję naukową oraz publikację katalogu prac i materiałów podsumowujących konferencję naukową.Więcej informacji:
www.ambermuseum.ru
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Anna Sado

Dziennikarz branżowy specjalizujący się w tematyce jubilerskiej. Od 2007 roku współtworzy Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Skomentuj

Reklama

Komentarze

 • kasandra Jestem laikiem w tym temacie ale mieszkam nad morzem i lubie zbierac bursztyn i tak nazbieralam przez 40 lat ponad kilogram i zalany mam wodą przez te wszystkie lata i… Skomentowane przez kasandra
  To się nigdy nie skończy… - rozmowa z prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz
 • Jar-Jan Witam. Moja przygoda z bursztynem i biżuterią zaczęła się 25 lat temu, idąc od pracowni do pracowni nabywałem doświadczenia i umiejętności z czasem fascynacja tym zawodem przeobraziła się w coś… Skomentowane przez Jar-Jan
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Sławomir Fijałkowski ...a jaką ofertę zatrudnienia mają dla absolwentów wzornictwa (nie tylko gdańskiej ASP) bursztyniarze? chętnie przekażę potencjalnie zainteresowanym (poproszę tylko o poważne oferty - konkurencyjne wobec architektury, projektowania gier komputerowych, produktu,… Skomentowane przez Sławomir Fijałkowski
  Niczego nie planowałem – rozmowa z Wojciechem Kalandykiem
 • Henryk trzy razy pracodawcy mi nie zapłacili 5000 w plecy za wykonaną pracę , zwalniali z dnia na dzień jak nie mieli zamówień , za 20 letnie doświadczenie śmieszne wynagrodzenie .… Skomentowane przez Henryk
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Trzezbor Piekutowski Mnie interesuje jedna rzecz: Dlaczego, ježeli istnieja arhiwalne zdjecia na ktorych nawet w internetowej formie mozna rozpoznać kształty poszczegolnych kawalkow bursztynow w panelach, nie zrobiono tego wiernie? W kopi nie… Skomentowane przez Trzezbor Piekutowski
  Rekonstrukcja zaginionej Komnaty