niedziela, 03 lutego 2013 16:29

Wyraź siebie poprzez krzemień

Napisała 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Po sukcesie I Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”  z 2011 r. nadszedł czas na kolejne kreatywne spotkanie z krzemieniem.  

„Zapraszamy wszystkich, którzy zajmują się złotnictwem i biżuterią, czują potrzebę przekazywania innym swoich wewnętrznych emocji, idei i przemyśleń i chcą je wyrazić w małej formie z użyciem tego wyjątkowego kamienia, jakim jest krzemień” – tak organizator Mariusz Pajączkowski, złotnik i właściciel Galerii Otwartej w Sandomierzu, zachęca do udziału w 2. edycji konkursu. Warunkiem udziału jest wykonanie pracy z zastosowaniem technik złotniczych i dostarczenie jej do 11 czerwca br. na adres organizatora. Jury w składzie: Cezary Łutowicz – projektant biżuterii, mistrz złotnictwa, propagator krzemienia pasiastego w biżuterii; dr Ewa Kondek – prezes Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, wiceburmistrz Sandomierza; Bożena Ewa Wódz – historyk sztuki, kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, twórczyni i kuratorka jedynej w świecie kolekcji muzealnej dzieł sztuki złotniczej z krzemieniem pasiastym; Katarzyna Pisarczyk – historyk sztuki, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu; dr Jarosław Kolec – artysta plastyk, wykładowca łódzkiej ASP, laureat pierwszej nagrody w poprzedniej edycji konkursu oraz przedstawiciel Rady Programowej Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych wezmą pod uwagę przede wszystkim stronę projektową i klasę wykonawstwa.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 14 września 2013 r. o godz. 18.00 podczas wernisażu wystawy w Galerii Otwartej w Sandomierzu. Nagrodzone i zakwalifikowane do wystawy prace będą tam prezentowane do 30 października 2013 r.

Celem konkursu jest popularyzacja krzemienia pasiastego we współczesnej biżuterii, jak również poszukiwanie nowych technik i rozwiązań formalnych. „Przez ostatnich 40 lat dzięki Cezaremu Łutowiczowi wiele się w tej dziedzinie dokonało: przede wszystkim krzemień został kamieniem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, dzięki czemu nie tylko zaistniał w świadomości odbiorców, ale i ‘awansował na salony’. Mam nadzieję, że nasze działania – takie jak konkurs czy organizowany również po raz drugi Festiwal Krzemienia Pasiastego – przyczynią się zdecydowanie do jego dalszej popularyzacji” – mówi Mariusz Pajączkowski.

Anna Sado

Dziennikarz branżowy specjalizujący się w tematyce jubilerskiej. Od 2007 roku współtworzy Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Skomentuj

Reklama

Komentarze