środa, 21 listopada 2018 22:19

Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie już w 2021 roku?

Napisała 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz (w środku), Dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski (po lewej) oraz właściciel M-Invest Jan Miotk (po prawej) Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz (w środku), Dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski (po lewej) oraz właściciel M-Invest Jan Miotk (po prawej) Fot. B. Kentzer (MG)

Wiele wskazuje na to, że marzenie o nowej – większej i wygodniejszej – siedzibie dla Muzeum Bursztynu w Gdańsku się spełni. Dzisiaj została podpisana umowa na wykonanie prac remontowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa ekspozycja zostanie otwarta już za trzy lata.

Umowę z firmą M-Invest, która wygrała przetarg na termomodernizację XIV-wiecznego obiektu, podpisali prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski. „Dzisiejszy dzień to początek drogi. Chcielibyśmy, aby Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie było gotowe za trzy, cztery lata” – powiedział Waldemar Ossowski.

Rozpoczęty w ten sposób pierwszy etap inwestycji na adaptację Wielkiego Młyna na Muzeum Bursztynu pochłonie 4,3 mln zł i potrwa do końca sierpnia 2019 r. Obejmie on m.in. wyburzenie istniejących ścian działowych wnętrz obiektu, istniejącej bocznej klatki schodowej oraz przyległego do niej szybu windowego ze zmianami konstrukcyjnymi fundamentów w tym rejonie, a także zastąpienie ich nowoprojektowaną klatką schodową i szybem windowym. Prace te zostaną sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Jak będą wyglądały dalsze prace? Drugi etap prac – na które przetarg zostanie ogłoszony w przyszłym roku i jest uwarunkowany postępem prac – będzie związany z modernizacją energetyczną. Trzeci etap – adaptacja i aranżacja części budynku na potrzeby planowanej wystawy stałej wraz z przygotowaniem stosownej dokumentacji – jest na obecnym etapie realizacji projektu uzależniony od pozyskania środków z projektu Połączeni bursztynem złożonego do Programu Polska-Rosja 2014-2020 przez Muzeum Gdańska i Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie w ramach priorytetu współpracy transgranicznej w celu ochrony dziedzictwa historycznego, naturalnego i kulturowego. Projekt został złożony w lipcu br. i zostanie rozpatrzony najprawdopodobniej w styczniu przyszłego roku. Na konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wyraził nadzieję na wsparcie ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w adaptacji Wielkiego Młyna: „W Polsce znajdują się pieniądze na nowe muzea, często powielające już istniejącą problematykę. Mamy nadzieję, że nie zabraknie środków na Muzeum Bursztynu, które ma uniwersalny charakter”.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nową ekspozycję Muzeum Bursztynu będzie można podziwiać już w 2021 roku. Na przestrzeni wystawienniczej liczącej 1100 m2 – a więc prawie czterokrotnie większej niż dotychczasowa w siedzibie Muzeum w Zespole Przedbramia – znajdzie się miejsce nie tylko na powiększoną ekspozycję dawnych i współczesnych wyrobów z bursztynu oraz okazów przyrodniczych, ale także na działalność edukacyjną obejmującą m.in. czytelnię z bogatym wyborem polskich i zagranicznych publikacji o tematyce bursztynowej, bursztynowy plac zabaw czy bursztynową manufakturę. Przede wszystkim jednak nowa siedziba będzie – w przeciwieństwie do obecnej – dostępna dla osób niepełnosprawnych i starszych dzięki zamontowaniu wind dowożących gości do atrakcji bursztynowych rozlokowanych na czterech piętrach. Gotycki Zespół Przedbramia już w momencie otwarcia Muzeum Bursztynu w 2006 r. uważany był za lokalizację przejściową. Wszystko wskazuje na to, że po 15 latach Muzeum doczeka się nowej, docelowej siedziby.


Polecamy: 

Nowe dziesięciolecie Muzeum Bursztynu – rozmowa z Waldemarem Ossowskim
Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie? 


Anna Sado

Dziennikarz branżowy specjalizujący się w tematyce jubilerskiej. Od 2007 roku współtworzy Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Skomentuj

Reklama

Komentarze

 • kasandra Jestem laikiem w tym temacie ale mieszkam nad morzem i lubie zbierac bursztyn i tak nazbieralam przez 40 lat ponad kilogram i zalany mam wodą przez te wszystkie lata i… Skomentowane przez kasandra
  To się nigdy nie skończy… - rozmowa z prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz
 • Jar-Jan Witam. Moja przygoda z bursztynem i biżuterią zaczęła się 25 lat temu, idąc od pracowni do pracowni nabywałem doświadczenia i umiejętności z czasem fascynacja tym zawodem przeobraziła się w coś… Skomentowane przez Jar-Jan
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Sławomir Fijałkowski ...a jaką ofertę zatrudnienia mają dla absolwentów wzornictwa (nie tylko gdańskiej ASP) bursztyniarze? chętnie przekażę potencjalnie zainteresowanym (poproszę tylko o poważne oferty - konkurencyjne wobec architektury, projektowania gier komputerowych, produktu,… Skomentowane przez Sławomir Fijałkowski
  Niczego nie planowałem – rozmowa z Wojciechem Kalandykiem
 • Henryk trzy razy pracodawcy mi nie zapłacili 5000 w plecy za wykonaną pracę , zwalniali z dnia na dzień jak nie mieli zamówień , za 20 letnie doświadczenie śmieszne wynagrodzenie .… Skomentowane przez Henryk
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Trzezbor Piekutowski Mnie interesuje jedna rzecz: Dlaczego, ježeli istnieja arhiwalne zdjecia na ktorych nawet w internetowej formie mozna rozpoznać kształty poszczegolnych kawalkow bursztynow w panelach, nie zrobiono tego wiernie? W kopi nie… Skomentowane przez Trzezbor Piekutowski
  Rekonstrukcja zaginionej Komnaty