poniedziałek, 19 marca 2018 16:00

AMBER & LEONARDO, czyli renesans bursztynu

Napisała 
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Wypowiedzi zaproszonych artystów inspirowane tematem AMBER & LEONARDO zostaną zaprezentowane w Gdańsku – Światowej Stolicy Bursztynu na premierowej wystawie w Centrum św. Jana. Wystawa uświetni obchody 25-lecia targów Amberif, a następnie będzie pokazywana w galeriach w Polsce i zagranicą. 

Ponad 20 znanych artystów z różnych kontynentów połączy bursztyn. „W ten sposób chcemy nawiązać do integracji na bazie wspólnej kultury i tradycji, jaka połączyła mieszkańców Europy w okresie renesansu” – mówi Giedymin Jabłoński, kurator wystawy. 

AMBER & LEONARDO to wystawa inspirowana projektami Leonarda da Vinci. Jednym z elementów, które łączyły kontynent europejski również w okresie renesansu, był bursztyn: od tysiącleci stymulujący wymianę handlową oraz towarzyszące jej kontakty kultur – przede wszystkim wewnątrzeuropejskie, ale sięgające także aż Dalekiego Wschodu. Stąd idea zaproszenia do udziału w wystawie artystów nie tylko z Polski i Europy, ale także z USA czy Australii. Niektórzy z nich, jak Jarosław Westermark z Polski, mają już bogate doświadczenie w pracy z bursztynem, inni, jak Pierre Cavalan z Australii, nigdy przedtem nie gościli go w swojej pracowni. Jednak nie o umiejętności obróbki Złota Bałtyku tu chodzi, ale o renesansowy wzorzec do naśladowania. 

„Pomysł na połączenie Leonarda i bursztynu narodził się po obejrzeniu wędrującej po Europie wystawy Leonardo da Vinci i informacji o tym, że używał on bursztynowego werniksu. Od razu zacząłem się zastanawiać, jak można ten fakt wykorzystać” – wyjaśnia Wojciech Kalandyk, pomysłodawca wystawy. Temat werniksu zbadał Giedymin Jabłoński: „Z tym werniksem to ciekawa sprawa: okazuje się, że warstwy werniksu i farb są u Leonarda, indywidualisty w każdej dziedzinie, inaczej niż u malarzy przestrzegających klasycznych reguł, często zmieszane i przenikające się nawzajem”. Możemy sobie więc wyobrazić, że miejscami patrzymy na jego malarskie wizje przez cieniutką szybkę „bursztynowego okna”. 

W programie premiery przewidziany jest specjalny, utrzymany w duchu renesansowych asocjacji pokaz mody zatytułowany Homo Vitruvianus, autorstwa znanej trójmiejskiej projektantki Magdaleny Arłukiewicz, podczas którego specjalnie stylizowane stroje będą zestawione z biżuteryjnymi pracami uczestników wystawy. Gdański artysta plastyk Marek Rogulski, znany jako Rogulus, zaprezentuje instalację Rozbita waza w ramach projektu badawczego Kultura jako układ współrzędnych opartą na konotacjach obrazu Dama z gronostajem. W czasy renesansu przeniesie gości wydarzenia wykład wybitnego znawcy historii i kultury Gdańska prof. Andrzeja Januszajtisa na temat leonardiańskich inspiracji w Gdańsku. 

Otwarciu wystawy AMBER & LEONARDO będzie towarzyszyła niezwykła ceremonia nadania specjalnie wyselekcjonowanej, naturalnej bryle bursztynu imienia – Leonardo Gedanensis (Leonardo z Gdańska) dla upamiętnienia projektu. „W tym zyskującym nową osobowość bursztynie zakodowana jest ulubiona przez renesansowego mistrza tak zwana ‘boska proporcja’, bowiem stosunek wysokości do szerokości bryły odzwierciedlają słynny ‘złoty podział’” – wyjaśnia kurator wystawy. 

Wystawa w Centrum św. Jana będzie też miejscem prezentacji zatopionego w bursztynie pająka, który został zeskanowany promieniami rentgenowskimi przy użyciu specjalnej nowatorskiej techniki i wydrukowany na drukarce 3D w ogromnym powiększeniu. Dzięki temu możliwe będzie dokładnie obejrzenie szczegółów budowy jego ciała – 20 cm w porównaniu z kilkoma milimetrami robi naprawdę wielką różnicę! 

Wystawa AMBER & LEONARDO
Centrum św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50
otwarcie:
 22 marca 2018 r., godz. 14-19 
wernisaż: godz. 20.00 (wstęp za zaproszeniem)
organizator: Art7– Wojciech Kalandyk 
kurator: Giedymin Jabłoński 
współpraca: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A., Pracownia Magdaleny Arłukiewicz

Anna Sado

Dziennikarz branżowy specjalizujący się w tematyce jubilerskiej. Od 2007 roku współtworzy Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Skomentuj

Reklama

Komentarze

 • kasandra Jestem laikiem w tym temacie ale mieszkam nad morzem i lubie zbierac bursztyn i tak nazbieralam przez 40 lat ponad kilogram i zalany mam wodą przez te wszystkie lata i… Skomentowane przez kasandra
  To się nigdy nie skończy… - rozmowa z prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz
 • Jar-Jan Witam. Moja przygoda z bursztynem i biżuterią zaczęła się 25 lat temu, idąc od pracowni do pracowni nabywałem doświadczenia i umiejętności z czasem fascynacja tym zawodem przeobraziła się w coś… Skomentowane przez Jar-Jan
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Sławomir Fijałkowski ...a jaką ofertę zatrudnienia mają dla absolwentów wzornictwa (nie tylko gdańskiej ASP) bursztyniarze? chętnie przekażę potencjalnie zainteresowanym (poproszę tylko o poważne oferty - konkurencyjne wobec architektury, projektowania gier komputerowych, produktu,… Skomentowane przez Sławomir Fijałkowski
  Niczego nie planowałem – rozmowa z Wojciechem Kalandykiem
 • Henryk trzy razy pracodawcy mi nie zapłacili 5000 w plecy za wykonaną pracę , zwalniali z dnia na dzień jak nie mieli zamówień , za 20 letnie doświadczenie śmieszne wynagrodzenie .… Skomentowane przez Henryk
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Trzezbor Piekutowski Mnie interesuje jedna rzecz: Dlaczego, ježeli istnieja arhiwalne zdjecia na ktorych nawet w internetowej formie mozna rozpoznać kształty poszczegolnych kawalkow bursztynow w panelach, nie zrobiono tego wiernie? W kopi nie… Skomentowane przez Trzezbor Piekutowski
  Rekonstrukcja zaginionej Komnaty