niedziela, 17 września 2017 19:16

„Bursztyn. Złoża – właściwości – kolekcje”

Napisała 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Długo wyczekiwana polskojęzyczna publikacja będąca zbiorem referatów wygłoszonych przez uznanych ekspertów w trakcie Międzynarodowego Sympozjum Badaczy Bursztynu towarzyszącego targom Amberif 2013 miała swoją premierę na targach Ambermart 2017.

Zbiór streszczeń bądź pełnych tekstów wystąpień wszystkich uczestników sympozjum zatytułowanego „Amber. Deposits – Collections – The Market” w języku angielskim wydano w 2013 r. „Polskojęzyczna monografia nie jest wiernym odtworzeniem materiałów z roku 2013, ponieważ nie wszystkie referaty zostały w niej zamieszczone, a część z nich została opublikowana w szerszej niż uprzednio formie” – wyjaśnia prof. Barbara Kosmowska-Ceranowicz. Część tekstów została także uaktualniona zgodnie z aktualnymi wynikami badań.

Książka „Bursztyn. Złoża – właściwości – kolekcje”, wydana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników pod redakcją prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz, dr Anny Sobeckiej oraz dr Elżbiety Sontag, dzieli się na dwie części: przyrodniczą (rozdziały dotyczące znalezisk; złóż i kopalni bursztynu oraz innych żywic kopalnych; inkluzji organicznych w bursztynie i kopalu; właściwości i identyfikacji bursztynu; konserwacji bursztynu) oraz część poświęconą sztuce i wystawiennictwu (bursztyn w archeologii, sztuce i wzornictwie; kolekcje bursztynu; targi i wystawy bursztynu). 

Sympozjum „Złoża – kolekcje – rynek”, które odbyło się po raz 20. w czasie Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif, było pierwszym tak dużym międzynarodowym spotkaniem o charakterze interdyscyplinarnym. Wygłoszono blisko 30 referatów i zaprezentowano ok. 20 posterów wprowadzających do aktualnej wiedzy o bursztynie w różnych aspektach.


Więcej na ten temat: Nowe wydawnictwo MSB

Referaty opublikowane po sympozjum w 2013 r.

Nowoczesne wzornictwo biżuterii z bursztynem

Bursztyn + Design – kiedyś, dzisiaj i w najbliższej przyszłości

Bursztyn w kolekcjach polskich muzeów

Bursztyn bałtycki w kolekcji Gabrieli Gierłowskiej

Szlaki bursztynowe w pradziejach Europy Środkowej – zarys problematyki

Bursztyn i drewno w sztuce współczesnej

Amberif – perspektywy rozwoju eksportu polskich wyrobów z bursztynu bałtyckiego

Współczesne odniesienia do bursztynnictwa z przełomu XVII i XVIII wieku

Projektowanie biżuterii z bursztynem

Zarys górnictwa złóż bursztynu bałtyckiego w Polsce

Anna Sado

Dziennikarz branżowy specjalizujący się w tematyce jubilerskiej. Od 2007 roku współtworzy Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Skomentuj

Reklama

Komentarze