czwartek, 07 września 2017 17:32

Bursztyn: czas na zmiany

Napisała 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bursztyn: czas na zmiany Foto: MTG SA

221 wystawców z 9 krajów, w tym 82 z zagranicy oraz ponad 3 000 odwiedzających z 47 krajów – głównie z Chin, Niemiec, Łotwy, Rosji, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii i Węgier – tyle mówią statystyki. A co mówią wystawcy?

„Sytuacja na rynku zmienia się i, choć w naszej firmie jest stabilna, to przygotowujemy się do zmiany linii produkcyjnej, by jeszcze lepiej dostosować się do potrzeb rynków europejskich i amerykańskiego. Mamy nadzieję, że uda się odzyskać ‘starych’ klientów” – powiedział Andrzej Gierszewski z firmy Kolia Jarosław Lis. Zmienia się także profil klientów z Azji, zwłaszcza z Chin: obecnie znacznie większym zainteresowaniem z ich strony cieszy się wzornictwo dalekie od tradycyjnych zawieszek z żółtego bursztynu w oprawach ze złota – bazujące na wysokiej jakości kamieni utrzymane w nowoczesnym stylu europejskim.

Swoich szans na globalnym rynku coraz więcej producentów upatruje w podniesieniu jakości do najwyższej i nowoczesnym designie biżuterii z bursztynem. „Naszym celem jest tworzenie biżuterii z najwyższej półki jubilerskiej, która śmiało mogłaby konkurować ze znanymi światowymi markami. Zapowiadające ją krótkie serie, które powstały we współpracy z projektantem Mironem Kutarbą, zostały pozytywnie ocenione przez naszych klientów na targach AMBERMART. Z tym większą więc motywacją przygotujemy pełną kolekcję na targi AMBERIF 2018” – zapowiada Ryszard Węsierski z firmy A2 Studio Biżuterii.

Tegoroczne statystyki nie odbiegają właściwie od zeszłorocznych: zmniejszyła się liczba kupców z Polski i znacznie zwiększyła się różnorodność krajów, z których przyjeżdżają osoby zainteresowane bursztynem. „To ważne zjawisko, zważywszy na zasadnicze zmiany, jakie mają miejsce obecnie w kierunkach dystrybucji bursztynowej biżuterii i spadku zainteresowania nią w Chinach. Być może taka sytuacja wpłynie na stabilizację i wyważenie cen surowca i pomoże odbudować tradycyjne kierunki eksportu do krajów EU i do Stanów Zjednoczonych” – podsumowała statystyki targowe Ewa Rachoń, dyrektor projektu. 

Ten spadek liczby odwiedzających z Polski wystawcy tłumaczą terminem targów: niefortunnym z powodu rozpoczęcia roku szkolnego oraz zbyt wczesnym na podsumowanie sezonu wakacyjnego, od którego uzależnione są zamówienia na sezon świąteczny. Andrzej Wiszniewski z Amber Planet dostrzega jeszcze jeden istotny powód: „Nie przyjechali kupcy z tych krajów i tych sklepów, do których trafiają dostawcy z wyrobami z bursztynu prasowanego i namiastkami bursztynu oferowanymi za niewiarygodnie niską cenę. Nic dziwnego, że nie są oni zainteresowani naturalnym bursztynem i biżuterią z niego wykonaną”.

„Widzimy odpływ klientów na Ambermarcie, co znajduje swoje odzwierciedlenie w obrotach firmy. W skali roku obserwujemy jednak stabilność finansową, i to ma dla nas największe znaczenie. Wiele sygnałów płynących z rynku wskazuje na to, że nie jest to jednak chwilowe zawirowanie. Nadszedł czas na zmiany” – twierdzi Andrzej Gierszewski z firmy Kolia.

Anna Sado

Dziennikarz branżowy specjalizujący się w tematyce jubilerskiej. Od 2007 roku współtworzy Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Skomentuj

Reklama

Komentarze

 • kasandra Jestem laikiem w tym temacie ale mieszkam nad morzem i lubie zbierac bursztyn i tak nazbieralam przez 40 lat ponad kilogram i zalany mam wodą przez te wszystkie lata i… Skomentowane przez kasandra
  To się nigdy nie skończy… - rozmowa z prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz
 • Jar-Jan Witam. Moja przygoda z bursztynem i biżuterią zaczęła się 25 lat temu, idąc od pracowni do pracowni nabywałem doświadczenia i umiejętności z czasem fascynacja tym zawodem przeobraziła się w coś… Skomentowane przez Jar-Jan
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Sławomir Fijałkowski ...a jaką ofertę zatrudnienia mają dla absolwentów wzornictwa (nie tylko gdańskiej ASP) bursztyniarze? chętnie przekażę potencjalnie zainteresowanym (poproszę tylko o poważne oferty - konkurencyjne wobec architektury, projektowania gier komputerowych, produktu,… Skomentowane przez Sławomir Fijałkowski
  Niczego nie planowałem – rozmowa z Wojciechem Kalandykiem
 • Henryk trzy razy pracodawcy mi nie zapłacili 5000 w plecy za wykonaną pracę , zwalniali z dnia na dzień jak nie mieli zamówień , za 20 letnie doświadczenie śmieszne wynagrodzenie .… Skomentowane przez Henryk
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Trzezbor Piekutowski Mnie interesuje jedna rzecz: Dlaczego, ježeli istnieja arhiwalne zdjecia na ktorych nawet w internetowej formie mozna rozpoznać kształty poszczegolnych kawalkow bursztynow w panelach, nie zrobiono tego wiernie? W kopi nie… Skomentowane przez Trzezbor Piekutowski
  Rekonstrukcja zaginionej Komnaty