sobota, 08 lipca 2017 18:42

Ałatyr 2017: „Architektoniczna kronika świata”

Napisała 
Oceń ten artykuł
(10 głosów)
Grand Prix Ałatyr 2017 dla Susanne Elstner z Niemiec Grand Prix Ałatyr 2017 dla Susanne Elstner z Niemiec Fot. Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie

Ponad 100 artystów z Austrii, Brazylii, Danii, Francji, Niemiec, Izraela, Włoch, Łotwy, Litwy, Polski i Rosji zgłosiło 180 prac na 7. Międzynarodowe Biennale Sztuki Bursztynniczej „Ałatyr”, którego temat brzmiał „Architektoniczna kronika świata”.

Tegoroczny temat jest odpowiedzią organizatora na zaproszenie UNESCO, które ogłosiło rok 2017 Międzynarodowym Rokiem Zrównoważonej Turystyki dla Rozwoju, do podejmowania działań mających sprawić, że turystyka stanie się motorem pozytywnej zmiany i przyczyni się do ograniczenia ubóstwa i napędzenia inkluzywnego rozwoju. Organizatorzy oczekiwali prac, które odzwierciedlałyby przemyślenia autora, jak również nowatorskie podejście do bursztynu oraz innych materiałów artystycznych.

W zgłoszonych pracach trudno było jednak doszukać się efektów głębszych przemyśleń tematu – dominowały prace bardzo luźno lub wcale nie związane z tematem. Najprawdopodobniej właśnie dlatego Andrey Gilodo, przewodniczący Wydziału Metalu i Kamieni w Rosyjskim Muzeum Sztuki Dekoracyjnej, Sztuki Użytkowej i Ludowej w Moskwie, w czasie konferencji prasowej zaapelował do uczestników, by w przyszłości lepiej przemyśleli swój udział w konkursie i bardziej starannie się do niego przygotowali.

Rozczarowania nie krył również długoletni juror tego konkursu, prof. Andrzej Szadkowski. Jego zdaniem, zbyt duży nacisk jurorzy kładą na umiejętności warsztatowe uczestników, zaniedbując w ten sposób sferę konceptualną. Dlatego postanowił przyznać w tym roku specjalny dyplom za „filozofię konceptualną i zawarte w tej pracy elementy przyjaźni i sztuki” (dla Marii Tsoskunoglu z Danii). Prof. Szadkowski zasugerował też oganizatorom stworzenie nowej kategorii konkursowej pod hasłem: sztuka konceptualna.  

Opinie jurorów były jednak podzielone – nie brakowało głosów zadowolenia, także ze strony jurorów z Europy Zachodniej, ukształtowanych przez zdecydowanie odmiennie niż dominujące w sztuce rosyjskiej poczucie estetyki, a jednak potrafiących dostrzec wartość zgłoszonych prac, ich poziom artystyczny i techniczny oraz autorskie podejście do tematu.

Jury w składzie: Mette Saabye – projektantka (Dania); Bianca Capello – historyk sztuki specjalizujący się w temacie biżuterii kostiumowej (Włochy); Juris Gagainis – artysta, profesor Łotewskiej Akademii Sztuki (Łotwa); Regina Makauskienie – kurator projektów międzynarodowych w Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie (Rosja); prof. dr hab. Andrzej Szadkowski – artysta; Aleksander Kryłow – artysta, twórca kopii bursztynowej komnaty oraz Andrey Gilodo – przewodniczący Wydziału Metalu i Kamieni w Rosyjskim Muzeum Sztuki Dekoracyjnej, Sztuki Użytkowej i Ludowej, nie miało łatwego zadania. Po długich dyskusjach przyznano następujące nagrody główne:

- Grand Prix: Susanne Elstner (Niemcy) za naszyjnik „Stonehenge – wczesny czas”  (bursztyn, własnoręcznie wykonany węgiel, złoto)

- Kategoria Mistrzostwo: Stefania Luchetta (Włochy) za naszyjnik „Miasto rośnie” (tytan, złoto, bursztyn)

2469 3

Kategoria Kreacja wizerunku artystycznego: Victoria Yaritskaya (Kaliningrad, Rosja) za naszyjnik „Połączenie czasów” (bursztyn prasowany, mosiądz, skórzana koronka)

2469 4

Kategoria Nowatorstwo: Susanne Elstner (Niemcy) za komplet biżuterii składający się z naszyjnika „Stonehenge – wczesny czas”, broszy „Sześcian – architektura współczesności” oraz „Kopuła – antyk” (bursztyn, złoto, własnoręcznie wykonany węgiel).Polskę, która już od kilku edycji konkursu Ałatyr nie ma swojego kuratora (jego zadaniem jest propagowanie idei konkursu oraz zgromadzenie prac i ich dostarczenie do organizatora) reprezentowało zaledwie troje artystów: Paulina Binek, Bogumiła Adamska oraz Marcin Bogusław.

Anna Sado

Dziennikarz branżowy specjalizujący się w tematyce jubilerskiej. Od 2007 roku współtworzy Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Skomentuj

Reklama

Komentarze

 • kasandra Jestem laikiem w tym temacie ale mieszkam nad morzem i lubie zbierac bursztyn i tak nazbieralam przez 40 lat ponad kilogram i zalany mam wodą przez te wszystkie lata i… Skomentowane przez kasandra
  To się nigdy nie skończy… - rozmowa z prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz
 • Jar-Jan Witam. Moja przygoda z bursztynem i biżuterią zaczęła się 25 lat temu, idąc od pracowni do pracowni nabywałem doświadczenia i umiejętności z czasem fascynacja tym zawodem przeobraziła się w coś… Skomentowane przez Jar-Jan
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Sławomir Fijałkowski ...a jaką ofertę zatrudnienia mają dla absolwentów wzornictwa (nie tylko gdańskiej ASP) bursztyniarze? chętnie przekażę potencjalnie zainteresowanym (poproszę tylko o poważne oferty - konkurencyjne wobec architektury, projektowania gier komputerowych, produktu,… Skomentowane przez Sławomir Fijałkowski
  Niczego nie planowałem – rozmowa z Wojciechem Kalandykiem
 • Henryk trzy razy pracodawcy mi nie zapłacili 5000 w plecy za wykonaną pracę , zwalniali z dnia na dzień jak nie mieli zamówień , za 20 letnie doświadczenie śmieszne wynagrodzenie .… Skomentowane przez Henryk
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Trzezbor Piekutowski Mnie interesuje jedna rzecz: Dlaczego, ježeli istnieja arhiwalne zdjecia na ktorych nawet w internetowej formie mozna rozpoznać kształty poszczegolnych kawalkow bursztynow w panelach, nie zrobiono tego wiernie? W kopi nie… Skomentowane przez Trzezbor Piekutowski
  Rekonstrukcja zaginionej Komnaty