środa, 20 marca 2013 11:52

Dwóch Bursztynników Roku 2012

Napisane przez  materiał prasowy
Oceń ten artykuł
(12 głosów)
Mariusz Gliwiński i Tomasz Mikołajczyk - Bursztynnicy Roku 2012 Mariusz Gliwiński i Tomasz Mikołajczyk - Bursztynnicy Roku 2012 Fot. Studio Polska Biżuteria

W tym roku po raz pierwszy w historii plebiscytu głosy kapituły rozłożyły się równomiernie. W związku z bardzo silnymi kandydatami, których dorobek jest niekwestionowany, Kapituła zdecydowała o przyznaniu – wyjątkowo – dwóch równorzędnych tytułów BURSZTYNNIKA ROKU 2012 dla Mariusza Gliwińskiego oraz Tomasza Mikołajczyka.

Zgodnie z regulaminem nadawania tytułu „Bursztynnika Roku” zostaje on przyznany przez Kapitułę, w skład której wchodzą: Bursztynnicy Stulecia, członkowie Honorowi Stowarzyszenia: prof. dr hab. Barbara Kosmowska-Ceranowicz i mgr Wiesław Gierłowski, Bursztynnicy lat 1999-2010: Mariusz Drapikowski (1999), Kazimieras Mizgiris (2001), Ewa Rachoń (2002), Adam Pstrągowski (2003), Wojciech Kalandyk (2004), Marek Gutowski (2005), Andrzej Wiszniewski (2006), dr Elżbieta Sontag (2007), Regina Kramarska (2008), prof. dr hab. Sławomir Fijałkowski (2009), Anna Sado (2010), Lucjan Myrta (2011). (Bursztynnikiem Roku 2000 był nieżyjący prof. Jan Koteja).

Tytuł ten przyznawany jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinach: twórczości artystycznej, badaniach naukowych i popularyzacji wiedzy o bursztynie, postępu technicznego, efektywności ekonomicznej, pracy społecznej w środowisku bursztynników, kolekcjonerstwa okazów przyrodniczych i zabytków bursztynowych.

Tomasz Mikołajczyk

1915 1

W branży bursztynniczej działa od ponad 20 lat. Z wykształcenia jest jubilerem, bursztyn bardzo szybko stał się jego pasją. Z zachwytu nad tym wyjątkowym kamieniem i biżuterią nim zdobioną narodził się pomysł stworzenia – jako pierwszej – nieistniejącej dziś Mikołajczyki Gallery w krakowskich Sukiennicach z nowatorską, unikatową biżuterią najlepszych polskich projektantów i firm, oraz sieci salonów BORUNI / Mikołajczyki Amber w wybranych polskich miastach. Obecnie zlokalizowane są one tylko w Krakowie i można w nich nabyć wyselekcjonowaną biżuterię z bursztynem wiodących polskich producentów i projektantów. Jako właściciel przykłada ogromną wagę do rzetelności kupieckiej oraz edukacji sprzedawców.

Przez te dwie dekady działalności dał się poznać jako biznesmen, ale i miłośnik bursztynu – z w szczególności unikatowych rzeźb, designerskiej biżuterii, ciekawych brył. Efektem jego pasji jest nie tylko budowana przez lata wyjątkowa kolekcja wyrobów ze „złota  Bałtyku”, ale przede wszystkim Bursztynowy Portal amber.com.pl, którego jest pomysłodawcą i właścicielem. Celem istniejącego od 2007 r. Portalu jest szerzenie wiedzy na temat bursztynu i prezentacja współczesnego polskiego designu bursztynowej biżuterii. Jednym z ważniejszych zadań jest także edukacja – nie tylko klienta ostatecznego, ale także producentów i sprzedawców. Bowiem przez 6 lat istnienia Bursztynowy Portal stał się istną skarbnicą wiedzy na temat bursztynu. Ogromną wartość merytoryczną przedstawia swego rodzaju wirtualny leksykon poświęcony bursztynowi (zakładka Zasoby), gdzie można znaleźć wiele przydatnych oraz podanych w przystępny sposób informacji, począwszy od genezy bursztynu i jego własności, poprzez wybrane zagadnienia z historii, aż po współczesną wytwórczość i zbiory muzealne. Nie do przecenienia jest także dział newsów będący kroniką najważniejszych wydarzeń dotyczących bursztynu, przede wszystkim: targów, wystaw, prezentacji i konkursów. Od początku jego istnienia nacisk kładziony jest na rzetelną, fachową wiedzę – wysoki poziom merytoryczny zagwarantowała współpraca z uznanymi przedstawicielami środowiska bursztynniczego, muzealniczego i naukowego, jak również z organizacjami bursztynniczymi, placówkami muzealnymi, instytucjami oraz organizatorami targów.

Ogromny wkład Tomasza Mikołajczyka w szeroko pojętą promocję bursztynu (oraz Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu) został doceniony Medalem Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (2009 r.) oraz Kryształowym Medalem Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników (2011 r.).

Mariusz Gliwiński


1915 2

Mariusz Gliwiński działa w branży bursztynniczej od końca lat 70. ubiegłego wieku i wniósł znaczący wkład w jej rozwój, przede wszystkim w zakresie promocji bursztynu i nowoczesnego wzornictwa biżuterii nim zdobionej. Jest złotnikiem i bursztynnikiem (w drugim pokoleniu), projektantem, współzałożycielem i wieloletnim prezesem (obecnie w 2. kadencji w funkcji wiceprezesa) Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, członkiem Światowej Rady Bursztynu w latach 2006-2012 (członek-założyciel) oraz Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Jest także laureatem i jurorem wielu konkursów złotniczych i projektowych. W 2002 r. została uhonorowany prestiżową Nagrodą Ministra Gospodarki za Najlepszy Wyrób Targów Złoto Srebro Czas, przyznawaną także za całokształt osiągnięć i promocję polskiego wzornictwa na zagranicznych rynkach.

Mariusz Gliwiński jest właścicielem pracowni i galerii Ambermoda w Sopocie, która poza charakterem komercyjnym jest ważnym miejscem promocji bursztynu i wernisaży biżuterii autorskiej. Jest znany w środowisku jako inicjator i uczestnik wielu przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i popularyzujących bursztyn. Charakterystyczne wzornictwo jego projektów oraz indywidualne podejście do tego bursztynu przysporzyło mu wielu fanów, a biżuteria została zauważona i doceniona również w zamkniętym dotychczas dla tego kamienia świecie mody – zarówno w kraju, jak i za granicą. Wielokrotnie brał udział w ważnych wydarzeniach modowych, takich jak Warsaw Fashion Street czy Sopot Fashion Days, promując nowoczesne wzornictwo biżuterii z bursztynem. Jego kolekcje były prezentowane także wielokrotnie na cyklicznych wystawach organizowanych przez PAIiIZ „Designed in Poland” (Nagroda Prezesa PAIiIZ w 2007 i 2009 r.), niejednokrotnie też uświetniała pokazy mody towarzyszące tym wystawom.

Propagowany przez niego nowoczesny wizerunek bursztynu zdobył uznanie również zagranicą: Ambermoda jako jedna z pierwszych polskich firm otrzymała miejsce w prestiżowych sekcjach Stylemakers i Design Center na targach jubilerskich JCK w Las Vegas. W ubiegłym roku Mariusz Gliwiński uczestniczył w projekcie Baltic Amber Festival w Hongkongu, promującym bursztyn bałtycki na tamtejszym rynku.

Dzięki tym wszystkim działaniom marka Ambermoda urasta do rangi ambasadora polskiego wzornictwa biżuterii z bursztynem na świecie, a jej właściciel – poprzez liczne wystawy, pokazy, udział w targach i konkursach – konsekwentnie kształtuje myślenie o bursztynie jako o wartości ekskluzywnej i wyjątkowej.

Uroczystość wręczenia stauetek dla Bursztynników Roku 2012 odbędzie się na targach Amberif we czwartek 21 marca o godz. 15.30.

10 komentarzy

 • Link do komentarza Michal Kosior poniedziałek, 15 kwietnia 2013 10:08 napisane przez Michal Kosior

  Pani Olgo, Koszt wykonania statuetek wykonanych ze stali szlachetnej oraz bursztynu nie jest wysoki.. wynosi netto 500PLN. Nie można wiec sugerować, że nadwyrężyło to nasz budżet lub laureaci się obłowili.. Pozdrawiam serdecznie!

 • Link do komentarza Olga niedziela, 14 kwietnia 2013 05:38 napisane przez Olga

  Jak widac zamiecione pod dywan !!! A ja glupia mialam NADZIEJE. Olga.

 • Link do komentarza Olga sobota, 30 marca 2013 05:52 napisane przez Olga

  Panie Michale. Mam nadzieje na szybka odpowiedz. Pozdrawiam, Olga.

 • Link do komentarza Olga niedziela, 24 marca 2013 05:46 napisane przez Olga

  Panie Michale , ile kosztuje statuetka.? Olga.

 • Link do komentarza Olga sobota, 23 marca 2013 07:19 napisane przez Olga

  Czyli cos w " trawie piszczy".??? Olga.

 • Link do komentarza Michał Kosior - Wiceprezes MSB piątek, 22 marca 2013 15:26 napisane przez Michał Kosior - Wiceprezes MSB

  Zdaniem Kapituły aż dwie osoby zasłużyły w tym roku na tytuł. Działalność Tomka Mikołajczyka w promocji bursztynu jest niekwestionowana, Mariusz Gliwiński także ma wieloletni dorobek. Jak zauważyła wyżej Anna Sado, tytuł nie wiąże się z nagrodą pieniężną, ale z dyplomem, statuetką oraz ukłonem wobec działań nagrodzonych.

 • Link do komentarza Mir piątek, 22 marca 2013 06:04 napisane przez Mir

  Pani Olgo, to sie nazywa kolesiostwo, nepotyzm..........Moze kolesie wezma sie do roboty i zaczna promowac bursztyn a nie siebie!!!

 • Link do komentarza Olga czwartek, 21 marca 2013 22:41 napisane przez Olga

  Jak sluszalam to MSB ma promowac bursztyn, a nie prezesow!!!

 • Link do komentarza Anna Sado czwartek, 21 marca 2013 09:04 napisane przez Anna Sado

  Bursztynnik Roku otrzymuje statuetkę, a nie nagrodę pieniężną. Myśli Pani, że koszt ich wykonania pochłania cały budżet MSB?

 • Link do komentarza Olga środa, 20 marca 2013 22:37 napisane przez Olga

  Bogata jest ta organizacja !!!! Zwiekszyc wydatiki o 100 %. Bardzo odwazna decyzja. Kto ja podjol?

Skomentuj

Reklama

Komentarze

 • kasandra Jestem laikiem w tym temacie ale mieszkam nad morzem i lubie zbierac bursztyn i tak nazbieralam przez 40 lat ponad kilogram i zalany mam wodą przez te wszystkie lata i… Skomentowane przez kasandra
  To się nigdy nie skończy… - rozmowa z prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz
 • Jar-Jan Witam. Moja przygoda z bursztynem i biżuterią zaczęła się 25 lat temu, idąc od pracowni do pracowni nabywałem doświadczenia i umiejętności z czasem fascynacja tym zawodem przeobraziła się w coś… Skomentowane przez Jar-Jan
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Sławomir Fijałkowski ...a jaką ofertę zatrudnienia mają dla absolwentów wzornictwa (nie tylko gdańskiej ASP) bursztyniarze? chętnie przekażę potencjalnie zainteresowanym (poproszę tylko o poważne oferty - konkurencyjne wobec architektury, projektowania gier komputerowych, produktu,… Skomentowane przez Sławomir Fijałkowski
  Niczego nie planowałem – rozmowa z Wojciechem Kalandykiem
 • Henryk trzy razy pracodawcy mi nie zapłacili 5000 w plecy za wykonaną pracę , zwalniali z dnia na dzień jak nie mieli zamówień , za 20 letnie doświadczenie śmieszne wynagrodzenie .… Skomentowane przez Henryk
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Trzezbor Piekutowski Mnie interesuje jedna rzecz: Dlaczego, ježeli istnieja arhiwalne zdjecia na ktorych nawet w internetowej formie mozna rozpoznać kształty poszczegolnych kawalkow bursztynow w panelach, nie zrobiono tego wiernie? W kopi nie… Skomentowane przez Trzezbor Piekutowski
  Rekonstrukcja zaginionej Komnaty