poniedziałek, 05 listopada 2012 10:34

Biżuteryjne klimaty jesieni

Napisane przez  Ola Pietrucka
Oceń ten artykuł
(8 głosów)
Naszyjnik autorstwa Jadwigi Betley Naszyjnik autorstwa Jadwigi Betley Fot. Galeria Olissima

Za oknami klimaty końca jesieni, pełne szarości i przez to trochę smutne. My wiemy, jak poprawić sobie humor! Oczywiście biżuterią!

Brak kolorów za oknem nastraja pesymistycznie, więc trzeba ich poszukać gdzie indziej. I tu z pomocą przychodzi moda, która zaskakuje intensywnością barw, różnorodnością wzorów i pełną gamą materiałów – a to doskonałe antidotum na monotonię otaczającej nas rzeczywistości. Trendy te są bardzo dobrze widoczne również w biżuterii – zwłaszcza młodych twórców, którzy lubią poszaleć i eksperymentować z materiałami, fakturami i technikami. A co najważniejsze, nie boją się kolorów, nawet tych intensywnych.

W tym sezonie maksymalizm gra pierwsze skrzypce: jak kamienie – to największe, jak biżuteria z metalu – to koniecznie duże powierzchnie, jeżeli łańcuch – to tylko zwielokrotniony. Niewątpliwie na czasie są proste, geometryczne wzory, czasem inspirowane architekturą, a czasami w klimacie cyberpunk. Duża, efektowna biżuteria w stylu glamour jest równie popularna, często łączona z modnymi tej jesieni kolorami: czarnym, czy złotym.

Tak naprawdę sama kolorystyka narzucałaby pewnego rodzaju elegancki minimalizm – ale nie w tym sezonie, ponieważ obecnie najmodniejszy jest właśnie barokowy wręcz przepych. Wśród modnej biżuterii nie powinno zabraknąć okazałych naszyjników, długich kolczyków i pierścionków, najlepiej z dużymi kamieniami, oplecionych bogatą ornamentyką i błyszczących. Noszenie kilku dużych pierścionków na jednej dłoni, czy paru dużych bransoletek założonych razem, jest w tej chwili jak najbardziej na topie... Aczkolwiek nie każdej biżuterii dobrze to robi i dlatego czasami wystarczy modny detal, żeby osiągnąć spektakularny efekt. Na szczęście, jak zwykle moda ma „wiele twarzy” i wśród obecnych tendencji jest też i taka.

Bardzo ciekawym tematem przeniesionym również w świat kolorowej biżuterii jest obecna moda na bogate opracowanie powierzchni materiału, gdzie priorytetem stało się stworzenie jak najbardziej dopracowanej, mamiącej wzrok bogactwem tekstury. Dlatego też dużym zainteresowaniem zaczęły się cieszyć techniki gobelinowe, koronki, haft koralikowy, czy też innego rodzaju hafty, które świetnie się odnalazły również we współczesnej biżuterii artystycznej wraz z zastosowaniem nietypowych dla niej materiałów. Kolory, o których warto pomyśleć, to butelkowa zieleń, rubinowy i oranż.

Do tego tematu świetnie pasują ozdoby tworzone w popularnej ostatnimi czasy technice sutaszu, które wyszywane są z wiskozowych tasiemek, minerałów i kryształków np. Swarovskiego.

Delikatną tendencją, którą da się również zauważyć w jesiennych kolekcjach kilku znanych domów mody jest motyw piór, czasami przywołujących swym widokiem wspomnienie egzotycznych ptaków, a chwilami tworzący kompozycje wręcz mroczne, przerysowane, iście teatralne. Jeżeli chodzi o ozdoby ciała, ten temat zawsze był wdzięczny, więc i tym razem możemy znaleźć tego ciekawe przykłady.

Nawet w pochmurny i dżdżysty dzień można zmienić swój humor odpowiednio dobierając dodatki, co nie tylko wpłynie na nasz wizerunek, ale i na samopoczucie, a moda może stać się ciekawym odniesieniem do naszych biżuteryjnych poszukiwań.


Biżuteria pochodzi z Galerii Olissima: www.olissimart.com

Skomentuj

Reklama

Komentarze

 • kasandra Jestem laikiem w tym temacie ale mieszkam nad morzem i lubie zbierac bursztyn i tak nazbieralam przez 40 lat ponad kilogram i zalany mam wodą przez te wszystkie lata i… Skomentowane przez kasandra
  To się nigdy nie skończy… - rozmowa z prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz
 • Jar-Jan Witam. Moja przygoda z bursztynem i biżuterią zaczęła się 25 lat temu, idąc od pracowni do pracowni nabywałem doświadczenia i umiejętności z czasem fascynacja tym zawodem przeobraziła się w coś… Skomentowane przez Jar-Jan
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Sławomir Fijałkowski ...a jaką ofertę zatrudnienia mają dla absolwentów wzornictwa (nie tylko gdańskiej ASP) bursztyniarze? chętnie przekażę potencjalnie zainteresowanym (poproszę tylko o poważne oferty - konkurencyjne wobec architektury, projektowania gier komputerowych, produktu,… Skomentowane przez Sławomir Fijałkowski
  Niczego nie planowałem – rozmowa z Wojciechem Kalandykiem
 • Henryk trzy razy pracodawcy mi nie zapłacili 5000 w plecy za wykonaną pracę , zwalniali z dnia na dzień jak nie mieli zamówień , za 20 letnie doświadczenie śmieszne wynagrodzenie .… Skomentowane przez Henryk
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Trzezbor Piekutowski Mnie interesuje jedna rzecz: Dlaczego, ježeli istnieja arhiwalne zdjecia na ktorych nawet w internetowej formie mozna rozpoznać kształty poszczegolnych kawalkow bursztynow w panelach, nie zrobiono tego wiernie? W kopi nie… Skomentowane przez Trzezbor Piekutowski
  Rekonstrukcja zaginionej Komnaty