poniedziałek, 19 marca 2012 12:46

Lucjan Myrta Bursztynnikiem Roku 2011

Napisał 
Oceń ten artykuł
(15 głosów)
1.	Lucjan Myrta, autoportret z bursztynu, 120 x 120 cm, Sopot 2009 1. Lucjan Myrta, autoportret z bursztynu, 120 x 120 cm, Sopot 2009

Członkowie Kapituły przyznali tytuł Bursztynnika Roku 2011 Lucjanowi Myrcie, znanemu sopockiemu bursztynnikowi.

Członkowie Kapituły, w skład której wchodzą Bursztynnicy Stulecia – prof. dr hab. Barbara Kosmowska-Ceranowicz i Wiesław Gierłowski oraz Bursztynnicy Roku: Mariusz Drapikowski (1999), Kazimieras Mizgiris (2001), Ewa Rachoń (2002), Adam Pstrągowski (2003), Wojciech Kalandyk (2004), Marek Gutowski (2005), Andrzej Wiszniewski (2006), dr Elżbieta Sontag (2007), dr Regina Kramarska (2008) i dr Sławomir Fijałkowski (2009), Anna Sado (2010) przyznali tytuł Bursztynnika Roku 2010 Lucjanowi Myrcie.

Walne Zebranie Członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników w maju 2011 r. przyznało Lucjanowi Myrcie najwyższą statutową godność – Honorowego Członka. Jest on jednym z założycieli naszego Stowarzyszenia, był Wiceprezesem Zarządu w pierwszej kadencji. Nikt ze współczesnych bursztynników polskich i zagranicznych na godność tę nie zasłużył bardziej.

Dzięki osobistemu talentowi i ponad czterdziestu latom niezmordowanej pracy Lucjan Myrta opanował zawiłości kunsztu artystycznego bursztynnictwa w stopniu dorównywającym świetnym mistrzom cechowym z przełomu XVII i XVIII wieku. A to właśnie dzieła tych mistrzów nadały bursztynowi wysoką rangę społeczną. Wspaniałe szkatuły, ołtarzyki i relikwiarze pełniły bowiem rolę dyplomatycznych podarków wymienianych między monarchami.

W roku 2011 Lucjan Myrta jako jedyny współczesny bursztynnik zdołał przywrócić dziełom bursztynowym istotną rolę w dyplomacji. Możliwość taką przyniosła polska prezydencja w Unii Europejskiej, a konkretnie odbywane w Sopocie sesje, sympozja i fora różnych agend Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Wszystkim spotkaniom polityków i ekspertów odbywanych w sopockim Sheratonie towarzyszyła wystawa rzeźb, obrazów i szkatuł mistrza Lucjana.

Parlamentarzyści europejscy pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka i ministrowie rządów krajów UE oprowadzani przez premiera Donalda Tuska dodatkowo mieli możność zapoznać się z całą ogromną kolekcją dzieł bursztynowych, którą Lucjan Myrta eksponuje w siedzibie własnej pracowni. Ta kolekcja, imponująca niespotykaną skalą i różnorodnością form, funkcji i technik wykonawczych, zawiera w sobie zarówno wyraźne cechy nowatorskie, jak i silne umocowanie w tradycji szczytowych osiągnięć artystycznego bursztynnictwa gdańskiego w czasach nowożytnych.  Jako pierwszy z bursztynników otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaszczytny medal Gloria Artis.

Liczba zgromadzonych dzieł stale rośnie, chociaż wiele obiektów trafia corocznie do muzeów. Ciągle bowiem w wyniku twórczej pasji powstają nowe. To ta pasja przed dziesięciu laty dała początek działowi bursztynu w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. W latach 2000 – 2005 zbiór 200 obiektów Lucjana Myrty stanowił całość ekspozycji muzealnej. Kiedy rosnącej kolekcji Myrty nie udało się pomieścić w skromnych pomieszczeniach Zespołu Przedbramia w Gdańsku, trafiła ona do zamku malborskiego, a stamtąd do królewskich zamków na Wawelu i w Warszawie. Dzieła Lucjana Myrty przynosiły Polsce chlubę także na wielkich wystawach zagranicznych, między innymi w Niemczech. Dzisiaj kolekcja własna tych dzieł jest większa niż kiedykolwiek w przeszłości.

Zadziwia także liczba i doskonałe kwalifikacje wielu uczniów Lucjana Myrty, wyszkolonych przez niego od podstaw. Warto też przypomnieć, iż w kilku wcześniejszych dziesięcioleciach wyroby jego pracowni określały standardy jakościowe w eksporcie na wymagający rynek dalekowschodni i europejski.

Decyzja Kapituły o przyznaniu tytułu Bursztynnika Roku 2011 ma więc mocne podstawy.

Polecamy:
Bursztyn jest pasją mojego życia - rozmowa z Lucjanem Myrtą
"Drzewo życia" - wystawa Lucjana Myrty
"Bursztyn - łzy bogów"
Wystawa Lucjana Myrty w Warszawie

Wiesław Gierłowski

Jest najstarszym gdańskim bursztynnikiem - w zawodzie pracuje od 1957. Od roku 1972 do dziś prowadzi własną, jednoosobową pracownię konserwacji zabytków i artystycznego bursztynnictwa w Zalesiu koło Tucholi. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych i były nagradzane w licznych konkursach.
Wiesław Gierłowski jest założycielem i pierwszym prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bursztynników w Polsce, obecnie przewodniczy komisji naukowo-informacyjnej tego stowarzyszenia. Od chwili powołania w czerwcu 2006 r. do marca 2008 sprawował urząd pierwszego przewodniczącego Światowej Rady Bursztynu, utworzonej przez wybitne postaci w dziedzinie naukowych badań bursztynu, twórców dzieł artystycznych i przedstawicieli najważniejszych stowarzyszeń w światowym bursztynnictwie. Wykonuje też w praktyce wszystkie ekspertyzy na zlecenie polskich sądów oraz służby fiskalnej i celnej, a także na zlecenie kupców zagranicznych.
Wiesław Gierłowski jest autorem ponad 1000 publikacji naukowych i publicystycznych. W latach 1987-90 redagował dział bursztynowy w czasopiśmie "Złotnik-Zegarmistrz", a w latach 1997 - 2004 w kwartalniku "Polski Jubiler". Stale współpracuje z czasopismami fachowymi w dziedzinie złotnictwa. Organizuje seminaria naukowe o bursztynie towarzyszące Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif w Gdańsku.
Za ogromne zasługi dla bursztynnictwa Stowarzyszenie Bursztynników przyznało mu w 2000 roku tytuł Bursztynnika Stulecia.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Michał Kosior - kierownik biura MSB wtorek, 27 marca 2012 09:12 napisane przez Michał Kosior - kierownik biura MSB

  Witam, Nazwa Bursztynnik Roku wg regulaminu może również dotyczyć całokształtu dokonań. Jak wymienił w opisie sylwetki Lucjana Myrty Wiesłąw Gierłowski, laureat oprócz dorobku całego życia ma również spore zasługi dla promocji bursztynu w roku 2011 czyli w roku naszej prezydencji w EU (vide jego wystawy).

  Ponieważ jest wiele osób, które w ciszy pracują zachęcam członków MSB by nie bali się zgłaszać właśnie takich kandydatur. W tym roku Kapituła otrzymała 5 kandydatur, wybrany został Myrta.

  Jeśli wg Wojtka tytuł od jakiegoś czasu się dewaluuje (dr Elżbieta Sontag (2007), Regina Kramarska (2008), dr hab. Sławomir Fijałkowski (2009), Anna Sado (2010)) proponuję by bliżej zapoznać się z osiągnięciami w/w osób. Na prawdę zrobiły wiele dla bursztynu i środowiska.

  Życzę więcej życzliwości, rację ma Ania Sado, że jednym tytułem nie da się wszystkich obdzielić.

 • Link do komentarza Marta poniedziałek, 26 marca 2012 19:59 napisane przez Marta

  Panu Myrcie niewątpliwie każda nagroda się należy za promowanie bursztynu w kraju i na świecie, ale moim zdaniem nagroda w takim razie nie powinna nazywać się nagrodą Bursztynnika Roku. Pan Myrta powinien otrzymać tą nagrodę wiele lat wcześniej lub powinna zostać stworzona kategoria nagrody bursztynnika w szerszym zakresie za całokształt pracy.

 • Link do komentarza Anna Sado sobota, 24 marca 2012 00:31 napisane przez Anna Sado

  Tytuł Bursztynnika Roku nie jest przyznawany za to, czy ktoś jest lubiany czy nie, i jak się wypowiada w "drażliwych tematach", ale za zasługi w promocji bursztynu w kraju i na świecie, a te Lucjan Myrta ma BEZSPRZECZNIE ogromne.
  Zgadzam się, że wiele znakomitych osobistości pozostaje niezauważonych - honorowy tytuł Bursztynnika Roku jest przyznawany niestety tylko raz w roku i każdorazowo zgłaszanych jest kilka kandydatur. Wybierana - w głosowaniu Kapituły - niestety tylko jedna. Na szczęście istnieją jeszcze inne formy wyrażania uznania dla zasłużonych - miejmy więc nadzieję, że każdy, kto na to uznanie rzeczywiście zasługuje, doczeka się go w takiej czy innej formie wcześniej czy później.

  Anna Sado
  przewodnicząca Kapituły w konkursie Bursztynnik Roku 2011

 • Link do komentarza Wojtek piątek, 23 marca 2012 17:18 napisane przez Wojtek

  Chyba kogoś Bóg opuścił znaczy sie Jahwe!!!
  Co ten człowiek stworzony na podobieństwo Boga sam stworzył????
  Tytuł się dewaluuje, co widać, z pewnymi wyjątkami, już od jakiegoś czasu. To moim typem na następne lata jest pełnomocnik ds. bursztynu przy prezydencie m. Gdańska.
  Wiele znakomitych osobistości nie zostaje zauważonych bo po cichp robią swoje i nie oczekują co roku splędorów a część nie jest lubiana przez "towarzystwo". A niech bedzie, taki prof. Szadziewski, założył pierwsze muzeum inkluzji-bursztynu wypromował wielu mgr. i dr promował bursztyn opisał wiele "robaków" nowych dla nauki,itp itd. I co nadanie mu obecnie bursztynnik roku to jak naplucie mu w twarz. Ale że nie raz opowiedzaiał sie krytycznie w różnych drażliwych tematach to jest nie lubiany:(
  Pozdrawiam wszystkich bursztynowo !!!!

Skomentuj

Reklama

Komentarze

 • kasandra Jestem laikiem w tym temacie ale mieszkam nad morzem i lubie zbierac bursztyn i tak nazbieralam przez 40 lat ponad kilogram i zalany mam wodą przez te wszystkie lata i… Skomentowane przez kasandra
  To się nigdy nie skończy… - rozmowa z prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz
 • Jar-Jan Witam. Moja przygoda z bursztynem i biżuterią zaczęła się 25 lat temu, idąc od pracowni do pracowni nabywałem doświadczenia i umiejętności z czasem fascynacja tym zawodem przeobraziła się w coś… Skomentowane przez Jar-Jan
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Sławomir Fijałkowski ...a jaką ofertę zatrudnienia mają dla absolwentów wzornictwa (nie tylko gdańskiej ASP) bursztyniarze? chętnie przekażę potencjalnie zainteresowanym (poproszę tylko o poważne oferty - konkurencyjne wobec architektury, projektowania gier komputerowych, produktu,… Skomentowane przez Sławomir Fijałkowski
  Niczego nie planowałem – rozmowa z Wojciechem Kalandykiem
 • Henryk trzy razy pracodawcy mi nie zapłacili 5000 w plecy za wykonaną pracę , zwalniali z dnia na dzień jak nie mieli zamówień , za 20 letnie doświadczenie śmieszne wynagrodzenie .… Skomentowane przez Henryk
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Trzezbor Piekutowski Mnie interesuje jedna rzecz: Dlaczego, ježeli istnieja arhiwalne zdjecia na ktorych nawet w internetowej formie mozna rozpoznać kształty poszczegolnych kawalkow bursztynow w panelach, nie zrobiono tego wiernie? W kopi nie… Skomentowane przez Trzezbor Piekutowski
  Rekonstrukcja zaginionej Komnaty