środa, 11 lipca 2018 21:24

Bilans zasobów złóż bursztynu w Polsce w 2017 r.

Napisała 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zasoby bilansowe w wysokości 11060 ton, niespełna 1020 kg surowca wydobytego w woj. pomorskim, 25 nowych zatwierdzonych projektów robót geologicznych w celu poszukiwania złóż oraz prawie 6 250 kg bursztynu zatrzymanego podczas prób przemytu na granicach zewnętrznych Polski – to najważniejsze liczby z „Bilansu zasobów złóż kopalin w Polsce” podsumowującego 2017 r.

Z raportu przygotowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny i Państwowy Instytut Badawczy wynika, że geologiczne zasoby bilansowe bursztynu zwiększyły się w 2017 r. o 21,16 ton (1,9%) i wyniosły 1 160,11 ton bursztynu. „Zwiększenie zasobów było spowodowane udokumentowaniem bursztynu jako kopaliny towarzyszącej piaskom i mułkom glaukonitowym w dwóch złożach w powiecie lubartowskim: Górka Lubartowska – Niedźwiada (98 t) i Leszkowice 1 (4,4 t). Złoża te obejmują część obszaru wcześniej udokumentowanego złoża Górka Lubartowska” – czytamy w raporcie.

W ubiegłym roku w wyniku prac wykonywanych w ramach zatwierdzonych projektów robót geologicznych bursztyn pozyskano jedynie na terenie województwa pomorskiego i było go 1 019,86 kg. Ani jeden kilogram surowca nie został wydobyty na podstawie koncesji – na złożu Przeróbka SL firma Baltex Minerały nie prowadziła wydobycia, a koncesja wydobywcza została wygaszona z końcem roku. Dodatkowe ok. 200 kg bursztynu pozyskano w trakcie prowadzenia eksploatacji kruszywa naturalnego na bałtyckim złożu kruszywa „Zatoka Koszalińska II” jako kopaliny współwystępującej. Warto także pamiętać, że coroczny uzysk bursztynu zbieranego na plażach szacowany jest na ok. 5-6 ton.

Zainteresowanie inwestorów złożami bursztynu ocenione zostało jako wysokie – świadczyć ma o tym 25 nowych zatwierdzonych projektów robót geologicznych w celu poszukiwania złóż: 20 na terenie woj. pomorskiego, 5 w woj. zachodniopomorskim. Wiele wskazuje na to, że był to ostatni rok wydobywczego boomu: „Podczas gdy w latach 2013-2015 zgłaszano nawet kilkadziesiąt nowych projektów robót geologicznych rocznie, tak na rok 2018 mamy ich tylko 6” – poinformował Michał Kowalski, geolog wojewódzki w Gdańsku. Największy wpływ na tę sytuację ma spadek cen surowca bursztynowego, który najbardziej dotkliwie dał się odczuć w ciągu ostatniego roku.

Jak poinformował Departament Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów w 2017 r. podczas prób przemytu na granicach zewnętrznych Polski zatrzymano łącznie 6,25 t bursztynu (2016: 7,5 t), zdecydowana większość na granicy z Ukrainą. „Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Warmii i Mazur ujawnili niespełna 27 kg bursztynu: surowca, oszlifowanych kamieni i gotowych wyrobów. Sprzedano łącznie 42 kg bursztynu, głównie pochodzącego jeszcze z zatrzymań w 2016 r.,  w tym ponad 8 kg kulek i wypolerowanych bryłek. Kwota uzyskana ze sprzedaży w 2017 r. to niespełna 70 tys zł” – poinformował podinspektor Ryszard Chudy, oficer prasowy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Ubiegły rok stał także pod znakiem zapowiadanej nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze, która zakładała objęcie bursztynu własnością górniczą, wzrost stawki eksploatacyjnej do 300 zł, nowe narzędzia do walki z nielegalnym wydobyciem (zmiana kwalifikacji czynu z wykroczenia na przestępstwo i zwiększenie kar finansowych). Wejście zmian w życie zapowiadano na styczeń 2018 r., jednak dotychczas tak się nie stało. Miejmy nadzieję, że ta słaba koniunktura na rynku bursztynu przynajmniej zniechęci ustawodawcę do wprowadzenia planowanych zmian.


Więcej informacji: Bilans złóż kopalin w Polsce według stanu na 31 XII 2017


Polecamy: 

Bilans złóż bursztynu w Polsce w 2017 r. 


Jak wyeliminować nielegalne wydobycie bursztynu? 


Kropla drąży kamień - rozmowa z Michałem Kowalskim 


Jak wydobyć bursztyn w Polsce - rozmowa z Michałem Kowalskim 


Nowe zasady wydobycia już os stycznia 2018 r.?
 


NIE dla zmiany zasad wydobycia bursztynu 

Zmiany zasad wydobycia bursztynu

Anna Sado

Dziennikarz branżowy specjalizujący się w tematyce jubilerskiej. Od 2007 roku współtworzy Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Skomentuj