środa, 30 maja 2018 15:13

Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0

Napisała 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Kopie bursztynowych prezentów dla Michelle Obamy, Roda Stewarta oraz księżnej Kate i księcia Williama Kopie bursztynowych prezentów dla Michelle Obamy, Roda Stewarta oraz księżnej Kate i księcia Williama Foto: Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Medale Bursztynowego Kręgu i 12 dyplomów z podziękowaniami dla osób, które przyczyniły się do powstania wystawy „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0” wręczono w trakcie jej drugiej odsłony w Galerii Palowej w Gdańsku.

Na wystawie na powierzchni ok. 200 m2 zobaczymy kilkaset wyselekcjonowanych prac z bursztynem, spośród których wiele zostało nagrodzonych i wyróżnionych w konkursach Amberif Design Award oraz Mercurius Gedanensis w Gdańsku, jak również na międzynarodowych konkursach premiujących nowoczesne wzornictwo. Wśród nich będą także repliki bransolet wykonanych dla Michelle Obamy oraz Roda Stewarta, jak również naszyjnika Księżnej Kate i spinek księcia Williama. Zwiedzający będą mogli także obejrzeć koronę Miss Polonia, statuetkę Bursztynowego Słowika Małgorzaty Ostrowskiej oraz Bursztynowe Pióro Amber Rex należące do Ambasadorki Bursztynu Lidii Popiel.

Ekspozycja została podzielona na 7 części tematycznych: „Wiedza o bursztynie” z naturalnymi okazami bursztynu i inkluzjami; „Cytaty natury”, gdzie znalazła się biżuteria o naturalnych formach, z minimalną ingerencją w strukturę bursztynu; „Ekskluzywne rzemiosło” podkreślające związek między pracami współczesnych artystów i tradycjami rzemieślniczymi sięgającymi XVI i XVII wieku; „Sztuka współczesna”, gdzie prezentowane są ekskluzywne obiekty na wysokim poziomie wzorniczym; „Innowacyjny design” – projekty studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz „Moda na bursztyn” z kolekcjami pokazywanymi na Gali Mody i Bursztynu Amber Look.

Nowością drugiej odsłony tej wystawy jest dział „Bursztyn po II wojnie”, gdzie prezentowana jest biżuteria z bursztynem bałtyckim datowana na II poł. XX wieku i wyprodukowana przez nieokreślone wytwórnie. Eksponaty w tym dziale pochodzą z kolekcji prof. Ireny Huml ze zbiorów Galerii Sztuki w Legnicy. Kolejna nowość to ekspozycja prac studentów gdańskiej i łódzkiej ASP oraz twórców zaproszonych do udziału w projekcie „Trend Book 2018+” będących realizacją megatrendów: minimum, synchromorphism, boho, hygge i monsters.

Wystawa „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja” pokazywana była dotychczas w Gdańsku (Muzeum Solidarności), Monachium (w czasie targów Inhorgenta Europe) oraz Brukseli (centrum targowo-wystawiennicze Tour & Taxis), gdzie cieszyła się żywym zainteresowaniem odwiedzających. „Postawiliśmy na bursztyn jako wizytówkę Gdańska i Polski oraz sposób, by opowiedzieć o tym, że jesteśmy miastem nowoczesnym, a jednocześnie przywiązanym do naszych wielowiekowych tradycji. W pracę nad wystawą zaangażowanych było wiele fantastycznych osób oraz instytucji. To dzięki ich pasji i profesjonalizmowi opowieść o bursztynie i naszym mieście przekracza granice naszego kraju” – powiedział Robert Pytlos, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu, jeden z kuratorów wystawy.

Druga odsłona wystawy w Galerii Palowej w Gdańsku stała się okazją, by podziękować za zaangażowanie wszystkim tym, którzy przyczynili się do jej sukcesu. Medal Bursztynowego Kręgu przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników otrzymali: jej kuratorzy prof. Sławomir Fijałkowski i Robert Pytlos, dyrektor artystyczny Małgorzata Gliwińska-Radwańska oraz koordynator techniczny Anita Dmowska. Organizator wystawy – Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku – wręczył także 12 okolicznościowych dyplomów w podziękowaniu za współpracę przy tworzeniu wystawy. Otrzymali je współorganizatorzy: Muzeum Bursztynu – Oddział Muzeum Gdańska, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Galeria Sztuki w Legnicy, oraz partnerzy: Związek Miast i Gmin Morskich, Związek Rzemiosła Polskiego, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Międzynarodowe Targi Gdańskie, Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego, Fundacja Promocji Wzornictwa i Polska Regionalna Organizacja Turystyczna. W sumie wręczono 109 dyplomów dla instytucji, właścicieli firm i projektantów i kolekcjonerów. 

„Wystawa, która natychmiast zyskała miano wystawy wystaw, zatoczyła koło i znalazła kolejną odsłonę w jednym z piękniejszych miejsc w Gdańsku: Galerii Palowej. Zależy nam, by ona żyła, więc już dziś przygotowujemy się do kolejnych edycji – najbliższa odsłona zostanie uzupełniona o wystawę pokonkursową „PREZENTACJE 2018: Bursztyn i srebro”’ – zapowiedział Marcin Tymiński, prezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.

„Bursztyn – tradycja i innowacja 2.0”
Galeria Palowa, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47
26 maja – 28 października 2018 r. w godz. pn-so.: 10:00-18:00; nd. 11:00-18:00
Więcej informacji: Muzeum Gdańska

Anna Sado

Dziennikarz branżowy specjalizujący się w tematyce jubilerskiej. Od 2007 roku współtworzy Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Skomentuj