czwartek, 10 maja 2018 21:16

39. Legnicki Festiwal SREBRO

Napisane przez  Galeria Sztuki w Legnicy

Rozpoczął się 39. Legnicki Festiwal SREBRO – jeden z największych przeglądów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie. W dziewięciu przestrzeniach zgromadzono łącznie ponad 2000 obiektów współczesnej biżuterii i designu autorstwa ponad 500 artystów z 34 krajów świata, głównie Europy, ale też z Japonii, Tajwanu, USA, Australii i Egiptu.

Główną imprezą Festiwalu jest 27. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej ILUZJA, w którym wzięło udział blisko 300 twórców z całego świata. Najlepsze prace można oglądać w Galerii Sztuki przy Placu Katedralnym, a „salon odrzuconych” tradycyjnie gości w Holu Starego Ratusza. Kulminacja Festiwalu została zaplanowana na 18 i 19 maja, kiedy to odbędą się wernisaże wszystkich wystaw oraz większość wydarzeń towarzyszących z intronizacją Złotego Palucha włącznie.

Wśród innych prezentacji warto obejrzeć m.in. wystawy indywidualne projektantów z Polski i  Europy, takich jak Alain Roggeman, Andrzej Jacyszyn, Bartek Chmielewski, Georg Dobler, Katharina Dettar, Michalina Owczarek, Ruudt Peters, Tamara Grüner. Organizatorzy polecają prezentacje: Ruudta Petersa, który pokazuje swoje prace w przestrzeni zaaranżowanej na makrokosmos, gdzie biżuteria unosi się w szklanych „planetach” między kraterami, gejzerami i bulgoczącymi źródełkami; Tamary Grüner, która w swoich pracach po mistrzowsku łączy materiały naturalne i sztuczne, oraz Georga Doblera – wybitnego niemieckiego artysty, który na retrospektywnej wystawie pokazuje swoje najbardziej charakterystyczne prace od minimalistycznych, geometrycznych form po kompozycje z użyciem szlifowanych, dużych kamieni i odlewów z motywami roślinnymi.

Na uwagę zasługują także wystawy grupowe, m.in. prezentacja siedmiu złotniczek zafascynowanych kamieniem z grupy Astonish; ekstrawagancka, awangardowa wystawa artystów z Dialogue Collective, będącą ich twórczą reakcją na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, jak również prace znakomitych twórców z Polski i świata zainspirowane bursztynem i projektami Leonarda da Vinci, które podziwiać można na wystawie Amber & Leonardo. Warto zobaczyć także prezentację grupy Kupniewscy & Art Collective, na której oprócz biżuterii tych znakomitych polskich artystów-złotników podziwiać można szkło artystyczne Magdaleny Pejgi, rzeźby Dariusza Szafrańskiego, kolekcję ubioru Magdaleny Arłukiewicz oraz fotografie Antona Groscha. A to tylko niektóre z mnóstwa prezentacji i innych wydarzeń odbywających się w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO...

Poza tradycyjnymi wystawami organizatorzy zapraszają również do udziału w wydarzeniach towarzyszących, czyli m.in. seminarium teoretycznym, pokazie filmowym, warsztatach i koncercie. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.  

LEGNICKI FESTIWAL SREBRO 2018
1 maja – 10 czerwca 2018 
KULMINACJA: 18 – 19 maja 2018 
Organizator: Galeria Sztuki w Legnicy 
www.silver.legnica.pl

 

Skomentuj