piątek, 16 marca 2018 23:11

Trend Book 2018+

Napisane przez  prof. Sławomir Fjałkowski
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Tradycyjnie na targach AMBERIF będzie miała swoją premierę 8. edycja wydawnictwa „Trend Book” i towarzysząca jej wystawa prac zainspirowanych opisanymi trendami: minimum, synchromorphism, boho, hygge i monsters. Oczywiście z bursztynem!

Ponad 70 unikatowych obiektów

Istotnym elementem strategii: Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu jest coroczna publikacja Trend Book. Jej ósma edycja będzie miała swoją tradycyjną premierę na targach Amberif, podczas których prezentowana zostanie kolekcja ponad siedemdziesięciu unikatowych obiektów z zastosowaniem bursztynu, wykonanych specjalnie na tę okazję. Tym razem projekt zrealizowany został w rozszerzonej formule – oprócz studentów i absolwentów Wydziału Architektury i Wzornictwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy uczestniczą w projekcie od samego początku, zaprosiliśmy również projektantów ze Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych oraz studentów Wydziału Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi. Przedsięwzięcie zyskało dzięki temu ogólnopolski charakter, selekcja bursztynniczych obiektów nabrała rozpoznawalnej różnorodności, a sam projekt zaczyna być identyfikowany już nie tylko z gdańską kulturą materialną, ale skupia uwagę czołówki polskich projektantów biżuterii. Mamy nadzieję, że dzięki konsekwentnej współpracy ze wszystkimi środowiskami projektowymi i wiodącymi ośrodkami akademickimi, które w swoich zakresach aktywności mają podnoszenie jakości wzornictwa uda się pozyskać kolejnych sojuszników w procesie promocji bursztynu bałtyckiego w coraz szerszych kręgach fachowej publiczności.

W poszukiwaniu megatrendów

W tym roku zdecydowaliśmy się zinterpretować pięć trendów, które wydały nam się najbardziej inspirujące i uzasadnione w kontekście ich implementacji związanej ze specyfiką bursztynu. Przygotowując założenia koncepcyjne dla projektantów poszukiwaliśmy zapowiedzi makrotrendów stylistycznych podczas najbardziej opiniotwórczych imprez wystawienniczych, targów i festiwali designu oraz wydarzeń artystycznych. Informacje składające się na część przedprojektową zbieraliśmy, systematyzowaliśmy i potwierdzaliśmy podczas: Milan Design Week – zarówno na targach iSaloni, jak również we wszystkich strefach towarzyszących mediolańskim prezentacjom designu, podczas Dutch Design Week w Eindhoven, które stały się jesienną sceną premier najbardziej nowatorskich i awangardowych rozwiązań w zakresie twórczego projektowania, a także podczas Dubai Design Week, gdzie miała miejsce wystawa „Global Grad Show” prezentująca selekcję prac dyplomowych wybranych uczelni projektowych z całego świata. Oczywiście obowiązkowym miejscem obserwacji i porządkowania wiedzy o zalążkach trendów jest każdorazowo wiosenna triada targów jubilerskich: VicenzaOro, monachijska Inhorgenta oraz Baselworld.

Oprócz najbardziej oczywistych, wiodących wydarzeń, na których swoje premiery mają kolekcje jubilerskie zawsze staramy się konfrontować pierwsze spostrzeżenia również na „off-owych” imprezach wystawienniczych – tym razem na niezwykle inspirujących, choć niedocenianych targach Bangkok Gems & Jewelry Fair w stolicy Tajlandii, których punktem ciężkości są kolorowe kamienie jubilerskie pozyskiwane i szlifowane w rejonie południowo-wschodniej Azji. Nasze przekonanie o tym, że globalnym punktem odniesienia w zakresie wzornictwa pozostawać będzie niezmiennie europejska tradycja rzemieślnicza, może mieć złudny charakter, stąd nasze rosnące zainteresowanie aktywnością projektantów, artystów i twórców z Azji, która – nie tylko ze względu na rosnący popyt chińskich konsumentów – stawać się dla nas będzie w najbliższej przyszłości znaczącą przeciwwagą i konkurencją.

minimum, synchromorphism, boho, hygge i monsters

Publikacja skonstruowana jest tematycznie, w pięć wyodrębnionych rozdziałów odwołujących się kolejno do każdego trendu. Pierwszy temat – minimum – odnosi się do wciąż aktualnej tendencji umiaru, stylistycznej powściągliwości i oszczędnego stosowania ekspresji plastycznej. Ważnym elementem kolekcji jest wykonawcza perfekcja, manifestowana poprzez zastosowanie klasycznych technik złotniczych i przewaga metali szlachetnych.

Drugi trend – synchromorphism – cechuje się wysokim stopniem nasycenia ornamentu, skomplikowaną strukturą wewnętrzną i holograficznym efektem trójwymiarowości. Kolekcja w całości została zaprojektowana cyfrowo i wykonana w technologii rapid prototyping, potwierdzając nieuchronność metod CAD / CAM również w konserwatywnym, naznaczonym wielowiekową tradycją rękodzielniczą świecie biżuterii. Starając się dostarczać projektantom pogłębionej analizy trendu wskazujemy również właściwe technologie, których zastosowanie współgrać będzie z wytycznymi określającymi stylistykę. W tym przypadku był to system parametryczny, stosowany głównie w projektowaniu budynków i skomplikowanych struktur przestrzennych, generowanych poprzez informatyczny algorytm. Zastosowanie wspomnianej metody do projektowania biżuterii dało zaskakujący i zaawansowany technologicznie efekt, zbieżny z awangardowymi zastosowaniami generatywnej architektury.

Trzecim tematem, któremu zdecydowaliśmy się nadać artystyczną formę, jest cyklicznie powracająca moda na etniczne inspiracje określane zbiorczym określeniem boho. Nawiązanie do hippisowskiej estetyki lat 70. i zauważalne inspiracje odważną kolorystyką, bogactwem figuratywnym mitologii hinduskiej, a nawet egzotyką bollywoodzkich produkcji filmowych znalazło równie odważną, autorską interpretację.

Część czwartą albumu i jednocześnie kolejną kolekcję unikatowych przedmiotów z bursztynem opisuje definicja hygge. Ów duński fenomen najbardziej szczęśliwego społeczeństwa świata (wg World Values Surey) stał się w ostatnim czasie ważnym punktem odniesienia przede wszystkim w projektowaniu i aranżacji wnętrz mieszkalnych. My postanowiliśmy skorzystać z tej zasady formułując brief dla zaprojektowania serii osobistych akcesoriów, przedmiotów użytkowych i biżuterii, których podstawowym celem jest celebracja chwili, umiejętność zwolnienia rytmu i znalezienia przyjemności w najprostszych rytuałach, chwilach spędzonych z bliskimi osobami, w przyjemnej atmosferze, w otoczeniu przedmiotów, których użytkowanie jest źródłem estetycznej satysfakcji.

Ostatni, piąty rozdział poświęcony bywa zwykle nieco bardziej swobodnym analizom o charakterze autorskiej wypowiedzi. Tym razem uwolniliśmy wyobraźnię projektantów całkowicie, proponując czysto rzeźbiarskie założenia. Źródłem inspiracji stało się hasło: monsters – zarówno w klasycznej, demonologicznej ikonografii, jak również w jej przetworzonej wersji, znanej ze stylistyki gier komputerowych oraz filmów fantasy. Obiekty, składające się na kolekcję „potworów” wykonane zostały całkowicie cyfrowo w programie zBrush – tym samym, w którym powstawał kultowy dla tego gatunku pop-kultury filmowy hit „Awatar”. Obiekty rzeźbiarskie są skromnym remakem barokowej tradycji snycerskiej i współczesnym nawiązaniem do dawnych mistrzów gdańskiego bursztynnictwa – tym razem przy zastosowaniu najnowocześniejszych technik komputerowych, które – niezależnie od wielu uzasadnionych głosów nostalgii – nieuchronnie zastępować będą pracę rąk ludzkich, także w obszarze sztuk użytkowych.

Kontynuując i systematycznie rozwijając od ośmiu już lat projekt promocyjny: „Trend Book” pozostajemy z nadzieją, że bałtycki bursztyn na trwałe wpisze się w tradycję awangardowego wzornictwa i stanowić będzie rozpoznawalnie gdańską wizytówkę w świecie produktów ekskluzywnych. Oddając do Państwa dyspozycji efekt naszych projektowych poszukiwań liczymy, że spotka się on z życzliwą reakcją odbiorców, doceniających znaczenie designu.


Prof. Sławomir Fijałkowski 
Wydział Architektury i Wzornictwa, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Tekst pochodzi z Trend Book 2018+

Skomentuj