poniedziałek, 17 grudnia 2012 09:24

Kamień milowy w dziedzinie złotnictwa Wyróżniony

Napisała 
Oceń ten artykuł
(21 głosów)

„Być może ta książka da podwaliny do ponownego rozkwitu rzemiosła jubilerskiego” – zastanawia się jej tłumaczka Ilona Duszak. Mowa o „Kursie jubilerstwa” Carlesa Codiny.

Książka dostępna jest zaledwie od kilku dni i już stała się ważną pozycją. Zresztą trudno, aby było inaczej, gdyż na rynku brakuje literatury dla złotników w języku polskim. „Kiedy uczyłam się rzemiosła, korzystałam z literatury przedmiotu w innych językach, ponieważ Zastawniak i Knobloch byli zbyt teoretyczni, a ja szukałam informacji praktycznych. Znalazłam je dopiero u Codiny” – tłumaczy Ilona Duszak, tłumaczka i redaktorka książki. Wydaną po hiszpańsku i składającą się z czterech części książkę Carlesa Codiny uważa za najlepszą dla początkujących: „Jest tu bardzo dużo zdjęć i opisy, jak krok po kroku wykonać przykładową pracę jubilerską. Ta książka uczy, jak prawidłowo prowadzić warsztat złotniczy, kładąc nacisk na typowo manualne prace wykonywane przy użyciu nieskomplikowanych narzędzi”. Skąd pomysł, by przetłumaczyć i wydać tę książkę? „Chciałabym w ten sposób ułatwić naukę osobom, które chcą się uczyć i rozwijać w zawodzie. Jestem przekonana, że okaże się ona dla nich pomocna. Kto wie, może da na nawet podwaliny do ponownego rozkwitu rzemiosła jubilerskiego…?” – tłumaczy.

„Ta książka to kamień milowy w literaturze fachowej o złotnictwie” – twierdzi projektant Tomasz Ogrodowski. I dodaje: „Została wydana na wysokim poziomie i zawiera bardzo dużo tak cennych informacji i ilustracji, które z pewnością zachęcą do pogłębiania wiedzy i samodzielnych praktyk warsztatowych”.

„Podstawowe techniki. Kurs jubilerstwa” to pierwsza z czterech części książki Carlesa Codiny, w której zostały omówione podstawy metalurgii metali szlachetnych, jak również podstawowe wzory, które każdy złotnik- jubiler powinien znać i opanować. Pokazano również szczegółowo każdy z podstawowych procesów w pracy jubilera, od najbardziej elementarnych, jak lutowanie czy szlifowanie, aż do tworzenia zapięć. Na końcu książki krok po kroku przedstawiono wykonanie kilku wyrobów jubilerskich z zastosowaniem procesów omówionych w tomie.

Obecnie dostępna jest pierwsza część, w przygotowaniu są kolejne (druga część będzie miała premierę na targach Amberif w Gdańsku).

Carles Codina (ur. 1961 r.) jest złotnikiem-jubilerem łączącym pracę twórczą z pracą dydaktyczną wykładowcy specjalizującego się w technikach złotniczych i wzornictwie na Wydziale Wzornictwa w słynnej szkole Escola Massana w Barcelonie. Jest autorem wielu artykułów i książek, m.in. „Biżuteria” (1999), „Złotnictwo” (2001) i „Nowa biżuteria” (2003), w których w sposób zwięzły wyjaśnia techniki i koncepcje współczesnego złotnictwa i jubilerstwa. Książki z cyklu „Kurs jubilerstwa”, traktowane na całym świecie jako podręczniki szkolne i akademickie, doczekały się wydań w sześciu językach. Polska edycja jest siódmym przekładem.

Carles Codina „Kurs jubilerstwa” cz. 1
Tłumaczenie i redakcja: Studio Ilona-Art
miękka oprawa, 64 strony
cena: 34 zł
informacje o miejscach zakupu książki: www.ilona-art.pl 

Czytany 4975 razy
Anna Sado

Dziennikarz branżowy specjalizujący się w tematyce jubilerskiej. Od 2007 roku współtworzy Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Galeria

5 komentarzy

 • Link do komentarza Tomek Ogrodowski środa, 13 lutego 2013 22:18 napisane przez Tomek Ogrodowski

  Jak widać, nie wszyscy producenci biżuterii mają kontakt ze złotem próby 750 i wyższej... Andrzeju, proszę, już nic nie pisz więcej .

 • Link do komentarza andrzej bielak środa, 13 lutego 2013 21:49 napisane przez andrzej bielak

  Szanowna Pani Ilono!
  Moim zdaniem ( projektanta i producenta biżuterii, osoby prywatnej) to dobra, starannie wydana, ciekawa,przemyślana publikacja. Choć nie jest podręcznikiem będzie na pewno pomocna wielu osobom związanym ze złotnictwem, szczególnie nie znającym języków obcych. Pisząc o "hiszpańskich" realiach mam na myśli książkowe informacje o próbie złota 750. Na pewno przy kolejnych wydaniach nie zaszkodziło by poproszenie kilku osób o konsultację słownictwa , ale z tym w Polsce zawsze będzie kłopot. Pozdrawiam serdecznie

 • Link do komentarza Tomek Ogrodowski poniedziałek, 11 lutego 2013 20:21 napisane przez Tomek Ogrodowski

  Drogi Prezesie Andrzeju !
  Sam napisałem, że" wyróżnianie to tworzenie rangi".
  Ale zjawisko wyróżniania się przez nadanie rangi zachodzi tylko i wyłącznie gdy mamy do czynienia z tłumem. A tłum to bliżej nieokreślony zbiór bardzo do siebie podobnych, niemal identycznych jednostek mających cechy daleko posuniętych podobieństw. I dlatego np. jednostki mające się wyróżniać mają choćby mundury jak policja, wojsko czy kibice sportowi.
  W przypadku tej książki jest zupełnie inaczej. Nie ma tłumu. Jest jedna jedyna. I powszechnie dostępna. Nie zawiera wiedzy tajemnej dostępnej dla nielicznych, jak np. książka Oppi Untrachta

 • Link do komentarza Ilona Duszak poniedziałek, 11 lutego 2013 09:20 napisane przez Ilona Duszak

  Przymierzając się do wydawnictwa szukałam i dobrego autora i ciekawie wydanej pozycji do polskiego przekładu. Najbardziej pasowała do mojego zamysłu koncepcja profesora Carlesa Codiny (Escola Massana w Barcelonie). Seria bogato ilustrowanych manuali w języku polskim, to jest to, czego nam na rynku niewątpliwie brakowało i z tym się Pan zapewne zgodzi. Tym bardziej, że dostępne u nas anglojęzyczne wydania Wydawnictwa Lark Jewerly & Beading nie objęły pełnej serii "Kursu jubilerstwa". Przykłady prac zamieszczone w serii pochodzą praktycznie z całego świata,nie tylko z Hiszpanii. Kolejny tom "Kolor, faktura i wykończenie" powstał przy dużym udziale nieżyjącego już Hansa Leichta. Proszę zatem o wyjaśnienie, co Pan rozumie pod określeniem "hiszpańskie realia"?
  PO zakończeniu obecnego cyklu wydawniczego nie mam nic przeciwko temu, by wydawać książki polskich autorów, osadzone w "polskich realiach". Chciałabym jednak, by nie były to kolejne wznowienia Zastawniaka, ale bogato ilustrowane podręczniki praktycznej nauki zawodu.

 • Link do komentarza andrzej bielak sobota, 09 lutego 2013 20:17 napisane przez andrzej bielak

  to niewątpliwie dobra i potrzebna publikacja, szkoda że pokazująca hiszpańskie a nie polskie realia, byłbym bardzo ostrożny w nazywaniu jej "kamieniem milowym" bo przecież wyróżnianie to tworzenie rangi

Skomentuj