środa, 11 sierpnia 2010 16:19

Wystawa „Sztuka Bałtów”

Napisane przez  materiał prasowy
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Do 20 października 2010 r. w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, ul. Długa 52, czynna jest wystawa „Sztuka Bałtów” przygotowana przez pracowników Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie (Litwa) i Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.

Ekspozycja uświetniająca obchody Tysiąclecia Litwy, przypadające w 2009 r., ma nietypowy charakter. Zabytki archeologiczne i zainspirowane nimi wyroby sztuki współczesnej pokazano oczami artystów, którzy starali się wydobyć ukryte w nich piękno i harmonię. Za ich pośrednictwem przenosimy się do świata, gdzie przeszłość splata się z teraźniejszością. Przy jego tworzeniu czerpano z 2,5-tysiącletniego dziedzictwa kulturowego plemion bałtyjskich. Bałtowie to lud zamieszkujący niegdyś rozległe tereny dorzecza Dźwiny i Niemna, na wschodzie sięgający międzyrzecza górnej Wołgi i Oki, a na zachodzie – Wisły. Potomkami historycznych Bałtów są obecnie Litwini i Łotysze.

1158_2

Na wystawie nie zabrakło zabytków z całego tego wielkiego terytorium, przede wszystkim wyrobów z bursztynu, efektownej biżuterii czy też elementów dekoracyjnych strojów. Wyeksponowano ponadto motywy zdobnicze charakterystyczne dla ornamentyki bałtyjskiej. Bałtowie lubili zwłaszcza styl geometryczny, motywy zoomorficzne (koń, smok, wąż). Zdobią one przede wszystkim zapinki, bransolety, stałym elementem ówczesnego stroju były pierścienie i szpile, często łączone w pary za pomocą rzędów łańcuszków. Najbardziej charakterystycznym i ozdobnym elementem stroju łotewskiego były duże wełniane chusty, przeważnie niebieskie, w które wplatano wykonane z brązu ozdoby jak pierścienie, spiralki itp., które spinane były kolistymi zapinkami.

1158_3Biżuteria starożytna stała się inspiracją dla współczesnych, młodych jubilerów, którzy zaprezentowali tu także swoje prace. Nowoczesność tej ekspozycji podkreślona została również oprawą, na którą składają się grafiki, multimedialne prezentacje oraz specjalnie skomponowana muzyka, czerpiąca z folkloru bałtyjskiego. Najlepszym przewodnikiem po wystawie jest wyobraźnia, przy czym znakomicie pobudzają ją komputerowe animacje, w których zabytek archeologiczny ulega metamorfozie pod wpływem spojrzenia współczesnego artysty.

Wystawie towarzyszy obszerny katalog, plakat i  folder.

Inicjator projektu i autor koncepcji wystawy: Adomas Butrimas, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie
Kurator ze strony Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie: Vaida Ščiglienė
Kurator ze strony Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie: Anna Bitner-Wróblewska, kierownik Działu Archeologii Bałtów
Projekt plastyczny wystawy: Jonas Gerulaitis, Tomas Šimkus
Opracowanie graficzne wystawy: Aušra Lisauskienė

Wystawa czynna: poniedziałki – czwartki, soboty 9-16, niedziele 10-16 (wstęp wolny),  piątki – zamknięta.
Bilety na wystawy: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł, udział zajęcia muzealne 4,50 zł

Czytany 7000 razy

Skomentuj