14 października upłynął termin składania uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego: Wyspa Spichrzów, rejon ul. Stągiewnej i ul. Chmielnej. W planie tym po raz pierwszy pojawiła się lokalizacja nowej siedziby Muzeum Bursztynu wskazująca na spichlerz Steffen. MSB zgłosiło uwagi do projektu planu.

Jednym z zauważalnych efektów rozstrzygniętego 28 kwietnia 2010 konkursu na koncepcję zagospodarowania Wyspy Spichrzów, na którego podstawie opracowywano projekt planu, było umieszczenie Muzeum Bursztynu na północnym cyplu wyspy. Pracownia Architektoniczna MAT sp. z o. o. z Gdańska oraz inni biorący udział w konkursie właśnie to miejsce wskazywali na nową siedzibę Muzeum Bursztynu.

Przez ostatnie lata muzeum na końcu cypla, w miejscu ruin po spichlerzach zwanych Daleka Droga, w jego najbardziej widocznej i prestiżowej części lokowali zarówno historycy, jak i wielu architektów przedstawiających swoje pomysły na zabudowę.

Spichlerz Steffen, w projekcie ściśle zabudowany z trzech stron, według nas nie spełni wymaganych dla muzeum funkcji wizerunkowych. Muzeum zgubi się wewnątrz wyspy i nie będzie miało okazji przyjąć właściwej formy architektonicznej, która miała się stać jedną z nowych wizytówek miasta. Jako typowo magazynowy budynek może być również trudnym obiektem do zaadaptowania na potrzeby nowoczesnej ekspozycji. Miejsce to nigdy wcześniej nie było brane pod uwagę jako potencjalna siedziba muzeum, a raczej lokalizacja dla handlu czy usług.

Dziś Muzeum Bursztynu dzięki dotychczasowej polityce Prezydenta Pawła Adamowicza jest w znaczącym, reprezentacyjnym miejscu Gdańska – tego też właśnie oczekujemy od nowej siedziby.

Mariusz Drapikowski jest prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników


Polecamy:
Zagospodarowanie Wyspy Spichrzów