Jakub Łoginow

Jakub Łoginow

Jakub Łoginow – dziennikarz, środkowoeuropejski korespondent kijowskiego tygodnika „Dzerkało Tyżnia”, publicysta morski. Aktualnie mieszka w Bratysławie.

W latach 2007-2008 związany zawodowo z Portem Elbląg. Stąd bierze się jego kontakt z branżą bursztynniczą: był inicjatorem działań na rzecz wykorzystania zasobów bursztynu z planowanego przekopu Mierzei Wiślanej oraz współpracy elbląskiego samorządu z ukraińskimi partnerami przy projektach związanych z bursztynem.
Email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
poniedziałek, 30 kwietnia 2012 12:36

Ukraiński szlak bursztynowy

Historyczne trakty kupieckie, przebiegające przez obszar dzisiejszej Białorusi i Ukrainy, ściśle rzecz biorąc szlakiem bursztynowym nie są, tym niemniej i tutaj mamy do czynienia z imponującymi odkryciami archeologicznymi, takimi jak warsztat obróbki bursztynu na kijowskim Podole czy liczne znaleziska na terenie Białorusi.

poniedziałek, 24 października 2011 07:03

Ukraina: wracając do punktu wyjścia

W Równem na Ukrainie odbyło się Międzynarodowe Forum Bursztynowe, w którym wzięli udział politycy, naukowcy i bursztynnicy z kilku krajów Europy Środkowej. Głównym tematem rozmów była legalizacja wydobycia ukraińskiego bursztynu i „ucywilizowanie” handlu tym surowcem.

wtorek, 09 sierpnia 2011 20:12

Węgierski szlak bursztynowy

Starożytna Scarbantia i Savaria, czyli dzisiejsze miasta Sopron i Szombathely w zachodnich Węgrzech, to wraz z sąsiednim Carnuntum obowiązkowy cel wycieczki dla każdego, kto interesuje się bursztynem i antyczną historią.

wtorek, 19 kwietnia 2011 11:13

Bursztynowa Austria – wyjazd studyjny

Bursztynowy Portal amber.com.pl, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz portal Port Europa zapraszają do udziału w wyjeździe studyjnym do Austrii i Słowacji szlakiem bursztynowym w dniach 12-15 maja.

środa, 23 marca 2011 13:11

Burgenlandzki szlak bursztynowy

Przeglądając strony internetowe poświęcone tradycjom szlaku bursztynowego w Austrii, można czasem odnieść wrażenie, że Austriacy są bardziej zafascynowani bursztynem niż Polacy.

wtorek, 01 marca 2011 11:08

Zdążyć do mistrzostw

Zaledwie piętnaście miesięcy pozostało do rozpoczęcia Euro 2012 – wydarzenia, o którym będzie głośno na całym kontynencie. Czy ta okazja zostanie wykorzystana do wypromowania Polski i Ukrainy jako bursztynowych krajów?

Austriacka wersja szlaku bursztynowego należy do najbardziej atrakcyjnych turystycznie i najlepiej przygotowanych pod względem marketingowym. W odróżnieniu od szlaku bursztynowego na Morawach, który bursztynowy jest tylko z nazwy, Austriacy dużo informują o „złocie Północy” oraz o Pomorzu i polskich miastach (Gdańsk, Kalisz) – a nie tylko o atrakcjach na swoim odcinku szlaku.

wtorek, 02 listopada 2010 10:03

Ukraina: Ustawa o bursztynie przyjęta

Wielokrotnie zapowiadana liberalizacja przepisów dotyczących bursztynu stała się faktem: ukraiński parlament bezwzględną większością głosów przyjął nową ustawę „O bursztynie”. Jakie będzie miała ona skutki dla ukraińskiego i polskiego rynku bursztynu?

wtorek, 07 września 2010 20:23

Szlak bursztynowy bez bursztynu

Czeski, a właściwie morawski odcinek szlaku bursztynowego jest doskonałym przykładem na to, jak promować region na zewnątrz w oparciu o markę bursztynu – a równocześnie całkowicie pomijać milczeniem sam bursztyn i odcinać się od związków z pomorskim bursztynnictwem.

czwartek, 19 sierpnia 2010 11:49

Ukraiński bursztyn: w drodze do liberalizacji

Nowe władze Obwodu Rówieńskiego kontynuują działania na rzecz rozwiązania problemów z nielegalnym wydobyciem bursztynu. Na porządku dziennym jest obecnie wycofanie bursztynu z listy kamieni szlachetnych, co pozwoli na liberalizację rynku wydobycia, skupu i handlu tym surowcem.

wtorek, 10 sierpnia 2010 11:05

Bratysława na bursztynowym szlaku

Słowacka stolica jest miastem, które wciąż szuka pomysłu na zabłyśnięcie na turystycznej mapie Europy. Mimo niewątpliwej atrakcyjności i wspaniałej historii, Bratysława wciąż pozostaje w cieniu Pragi, Wiednia i Budapesztu i jest traktowana trochę z przymrużeniem oka. Pomóc w zmianie tego wizerunku może również bursztyn, a konkretnie – intensywniejsze niż obecnie wykorzystanie marki Szlaku Bursztynowego w promocji turystycznej słowackiej metropolii.