Gabriela Gierłowska

Gabriela Gierłowska

Jest związana z bursztynem już od ponad trzydziestu lat. W tym czasie prowadziła własną pracownię bursztynnictwa i swoje wyroby prezentowała na licznych wystawach w kraju i zagranicą. Staranność i uwaga, którą zwykła przejawiać we wszystkim co robi, pozwoliła jej dostrzec w bryłce bursztynu jaszczurkę. Ten wyjątkowy okaz inkluzji w bursztynie bałtyckim obecnie znajduje się w Muzeum Bursztynu w Gdańsku i określany jest "Jaszczurką Gierłowskiej".
Od wielu już lat pisze artykuły do czasopism fachowych o bursztynie. Jest autorką popularnych, bogato ilustrowanych zdjęciami swojego autorstwa książeczek o bursztynie oraz książki "O dawnych kolekcjach bursztynu i gdańskiej jaszczurce".
Jest rzeczoznawcą Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, rzeczoznawcą Inspekcji Handlowej, Izby Skarbowej oraz biegłym sądowym w zakresie bursztynnictwa.
Aktualnie interesuje się problemem imitacji bursztynu bałtyckiego. Prawdopodobnie posiada największą kolekcję imitacji bursztynu w Polsce.
Email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Imitacje bursztynu zwykły pojawiać się na runku w większych ilościach w sytuacjach kryzysu: związanego z wojnami i, co jest ich konsekwencją, zubożeniem społeczeństwa, brakiem dostatecznej ilości surowca bursztynowego lub zwiększonym zapotrzebowaniem na biżuterię bursztynową spowodowanym na przykład potrzebami mody.
wtorek, 13 października 2009 22:03

Szkło

Szkło należy do najstarszych zamienników bursztynu. Kiedy człowiek nauczył się wytapiać i wykorzystywać szkło do różnorodnych swoich potrzeb, jego walory użytkowe oraz efekty artystyczne w wyrobach sprawiły, że stało się ono ozdobą stroju i otoczenia człowieka.
wtorek, 13 października 2009 21:58

Kopal

Kopal to skamieniała naturalna żywica drzew zarówno liściastych, jak i iglastych, która występuje w przyrodzie w bardzo wielu rodzajach, głównie w obszarach tropikalnych, ale również subtropikalnych (Nowa Zelandia), lub: kopal to częściowo zmieniona (subfosylna) naturalna żywica drzew. " W literaturze naukowej [...] trwa dyskusja, co nazywać kopalem, a co już żywicą kopalną. Często wysuwanym kryterium jest wiek, są zwolennicy ograniczający wiek kopalu na 10 tysięcy do 5 milionów lat " (Barbara Kosmowska-Ceranowicz).

Te naturalne, stosunkowo młode subfosylne żywice bywają zwykle opisywane z określeniem geograficznym, niekiedy z odniesieniem do drzewa macierzystego. Najbardziej znane nazwy to: kopal z Zanzibaru, kopal z Madagaskaru, kopal kauri, kopal z Manili, kopal z Japonii, kopal kolumbijski i kopal z Borneo ze stanu Sabah.

 

Imitacje bursztynu bałtyckiego

Imitacje powstają, aby zastąpić tradycyjne a zarazem deficytowe produkty wytwarzane z surowców naturalnych. Są to tańsze zamienniki. Naśladowany jest bursztyn bałtycki, ponieważ zdobył już swoje miejsce w umysłach ludzi, jest przez nich wysoko ceniony, pożądany i poszukiwany.


wtorek, 14 lipca 2009 10:52

Właściwości bursztynu bałtyckiego

Bursztyn bałtycki (sukcynit) to kopalna żywica, która powstała w warunkach naturalnych przed 45 milionami lat. Mimo wielu procesów, jakim żywica podlegała zmieniając się w bursztyn, nadal pozostaje w stadium fosylizacji, tzn. procesów utleniania oraz polimeryzacji. Jako że proces ten trwa nadal, bursztyn stale się zmienia, można zatem przyjąć, że jest to "żyjący" kamień, a przy tym przyjazny człowiekowi.