Miejsca na bursztynowym szlaku

Filtruj:




Ambermart

(Wydarzenia)

adres: ul. Beniowskiego 5, Gdańsk
miasto: Gdańsk
woj.: pomorskie
tel: +48 58 554 92 00
www:  http://www.mtgsa.pl/e4u.php/17,pl,
         
Opis: 

AmbermartMiędzynarodowe Targi Bursztynu
Jesienna edycja bursztynowych targów jest otwarta dla publiczności niefachowej – z myślą o nich organizator przygotowuje specjalny program pełen bursztynowych atrakcji, jak np. „Tajemnice ulicy Mariackiej”. Ambermart to miejsce, gdzie można zapoznać się z najnowszymi trendami w bursztynowej biżuterii i przedmiotach dekorowanych bursztynem. Na licznych stoiskach prowadzona jest sprzedaż bezpośrednia. Na targach obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży falsyfikatów i namiastek bursztynu, a bursztyn prasowany i żywice kopalne muszą być czytelnie oznakowane. Również tej imprezie towarzyszą konkursy, wystawy i pokazy.

Organizatorem są Międzynarodowe Targi Gdańskie SA.




Amberif

(Wydarzenia)

adres: ul. Beniowskiego 5, Gdańsk
miasto: Gdańsk
woj.: pomorskie
tel: +48 58 554 92 00
www:  www.amberif.pl
         
Opis: 

Amberif – Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich
To odbywające się od 1994 roku największe targi bursztynu na świecie, od 2009 r. zamknięte dla publiczności niefachowej. Rokrocznie wystawcy z kilku krajów oferują biżuterię, przedmioty użytkowe i dekoracyjne z bursztynem oraz wyznaczają trendy na najbliższe sezony. Imprezie towarzyszą liczne konkursy, z czego najbardziej znane to międzynarodowy Amberif Design Award i jubilerski Mercurius Gedanensis. Ważnym wydarzeniem jest Gala Mody i Bursztynu – specjalnie na tę okazję znani projektanci biżuterii i mody tworzą wyszukane kolekcje.

Organizatorem są Międzynarodowe Targi Gdańskie SA.




Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu

(Wydarzenia)

adres: Jantar, Stegna
miasto: Jantar
woj.: pomorskie
www:  http://www.mistrzostwa.stegna.ug.gov.pl/index1.php
      
Opis: 

Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu – Jantar
Od tysięcy lat głównym ośrodkiem pozyskiwania i obróbki bursztynu jest Region Mierzei Wiślanej, gdzie leży miejscowość Jantar w gminie Stegna oraz miasta i gminy nad Zatoką Gdańską określane mianem Polskiego Bursztynowego Wybrzeża. Wybrzeża, na którym od wieków poławiano bursztyn z morza. Właśnie do tych tradycji nawiązują organizowane od 1999 r. przez gminę Stegna Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Eliminacje odbywają się w kilku nadmorskich miastach, m.in. Gdyni, Helu, Sztutowie i Jantarze – w tym ostatnim mieście odbywają się rokrocznie także finały mistrzostw.




EduFun

(Oferty)

adres: Park Rady Euriopy
miasto: Gdynia
woj.: pomorskie
tel: +48 605 54 10 69
www:  www.edufun.edu.pl
         
Opis: 

EduFun Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy Gdynia 2010

To interaktywne centrum prezentujące naukę w przystępny i ciekawy sposób. Najciekawsze zjawiska fizyczne, zaskakujące efekty, wszystko o energii, dźwięku i maszynach prostych. Wielkoformatowe stanowiska o podstawowych prawach fizycznych, wielkogabarytowe konstrukcje edukacyjne, np. podnieś ojca, wielka równoważnia i wiele innych. W planach są tematyczne weekendy, podczas których prezentowane będą zagadnienia związane z bursztynem, jego obróbką i właściwościami fizycznymi.




Biuro Podróży „Szczypta Świata”

(Oferty)

adres: ul. Św. Ducha 26, Gdańsk
miasto: Gdańsk
woj.: pomorskie
tel: +48 58 300 03 48
fax: +48 58 300 03 48
www:  www.szczyptaswiata.com.pl
         
Opis: 

Dla grup zorganizowanych oraz osób indywidualnych przebywających na Pomorzu biuro przygotowało specjalną ofertę wycieczek o tematyce bursztynowej po regionie. Zapewnia ciekawe programy wycieczek, jak również najlepszych pilów i przewodników (również w j. angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim i rosyjskim).




Niedźwiedziówka

(Archeologia)

adres: Niedźwiedziówka
miasto: Niedźwiedziówka
woj.: pomorskie
      
Opis: 

Wieś na trasie Gdańsk–Elbląg to neolityczne centrum przetwórstwa bursztynu, które funkcjonowało w delcie Wisły już ponad 4 000 lat temu. Ówcześnie znajdowało się u ujścia jednej z jej odnóg na podtapianym brzegu morza, dziś leży w głębi lądu. Od lat 70. XX wieku prowadzone są tu badania archeologiczne, które pozwoliły na rozpoznanie tego miejsca jako ważnego centrum obróbki bursztynu już w epoce kamienia łupanego. Na zalewanych przez morze brzegach osadzały się bryły bursztynu, które od wiosny do jesieni zbierali i przetwarzali ówcześni rzemieślnicy z Wysoczyzny Elbląskiej. Obliczenia wskazują, że na powierzchni ok. 1 km2 funkcjonowało tu około 900 pracowni bursztyniarskich – mamy więc do czynienia z najstarszym i największym znanym nauce ośrodkiem przetwórstwa bursztynu na świecie. Bursztyn z Niedźwiedziówki docierał najpierw w okolice Sandomierza, stamtąd wskutek handlu wymiennego wędrował dalej na tereny środkowej i południowej Europy. Dokładnie takie same ozdoby jak w Niedźwiedziówce odnaleziono w grobach królewskich kultury mykeńskiej (1600-1100 r. p.n.e.), której najsłynniejszym władcą był Agamemnon – legendarny uczestnik wojny trojańskiej. Badania prowadzone są co roku w lipcu, wtedy też można odwiedzić to najstarsze stanowisko archeologiczne związane z bursztynem.




Bursztynowa Góra

(Archeologia)

adres: Bąkowo, gmina Kolbudy
miasto: Bąkowo
woj.: pomorskie
      
Opis: Bursztynowa Góra, rezerwat archeologiczny o powierzchni ponad 5 ha, obejmuje wyeksploatowane wyrobisko – dawną odkrywkową kopalnię bursztynu. Eksploatowano tu złoża plejstoceńskie przetransportowane przez lądolód w formie kry glacjalnej. Kopalnia działała tu najprawdopodobniej od XVIII do początku XX wieku, choć część badaczy twierdzi, że początki wydobycia sięgają nawet X wieku. Do dziś zachowały się charakterystyczne doły w postaci lejów, największy z nich ma średnicę 40 metrów i głębokość 15. Do rezerwatu można dojść oznakowaną ścieżką od parkingu w miejscowości Bąkowo, które znajduje się na trasie Gdańsk–Kolbudy–Kościerzyna.


Kopalnia Bursztynu

(Archeologia)

adres: Słupsk, ul. Tuwima 9
miasto: Słupsk
woj.: pomorskie
tel: +48 59 842 73 33
www:  http://free.of.pl/g/gb/
         
Opis: 

Kopalnia Bursztynu w Możdżanowie
Jedno z najstarszych miejsc w nowożytnej historii wydobycia bursztynu znajduje się w Możdżanowie, wsi położonej 20 km na północny zachód od Słupska. W 1780 roku mieszkający w Słupsku Żyd Joseph Liepman za 50 talarów rocznie wydzierżawił od króla pruskiego prawo do poszukiwania i wydobycia bursztynu. W Możdżanowie, gdzie znajdują się co najmniej dwie kry glacjalne, czyli wielkie fragmenty paleogeńskich osadów bursztynonośnych przeniesionych przez lodowiec, założył kopalnię. XVIII-wieczne przekazy informują nas, że Liepman zatrudniał aż 100 pracowników. W kilka lat po otwarciu doszło do zalania kopalni i jej zamknięcia. W sumie udało się wydobyć 5 ton bursztynu, co stanowiło ogromną fortunę. Dziś złoża w Możdżanowie szacuje się na 20 ton. Po terenie dawnej kopalni oprowadza Narcyz Kalski.




Jan Piotr Materek

(Warsztaty i pokazy)

adres: Mikoszewo, ul. Gdańska
miasto: Mikoszewo
woj.: pomorskie
tel: +48 55 247 88 36
         
Opis: 

Doświadczony bursztynnik, artysta projektujący i wykonujący bursztynową biżuterię proponuje pokazy tradycyjnej obróbki bursztynu oraz poławiania bursztynu




Damroka - Marian Zawadzki

(Warsztaty i pokazy)

adres: Chłapowo ul. Władysławowska 56
miasto: Chłapowo
woj.: pomorskie
tel: +48 603 584 342
www:  www.damroka.comweb.pl
         
Opis: 

Oferuje prelekcje o bursztynie, pokazy szlifowania i wykonywania biżuterii dla zorganizowanych grup.




Galeria Amber Manufacture

(Galeria)

adres: Gdańsk, ul. Długie Pobrzeże 4
miasto: Gdańsk
woj.: pomorskie
tel: +48 58 301 78 64
www:  www.ambermanufacture.com.pl
             
Opis: 

Amber Manufacture istnieje w Gdańsku od 1893 r. i jest najstarszym warsztatem bursztynowym w mieście.

Firma produkuje biżuterię z bursztynu. Prezentuje ją w swojej galerii na Długim Pobrzeżu. Odwiedzający mogą zobaczyć proces wytwarzania biżuterii z bursztynu zarówno tradycyjnymi jak i współczesnymi metodami, a także zapoznać się z historia bursztynu i szlaku bursztynowego. Prezentowane są także przykłady inkluzji w bursztynie i związane z nim ciekawostki.




Manufaktura S&A

(Warsztaty i pokazy)

adres: ul. św. Piotra 4, Gdynia
miasto: Gdynia
woj.: pomorskie
tel: +48 693 425 046
www:  www.s-a.pl
          
Opis: 

Specjalnie przygotowany 45-minutowy program zabierze Państwa we współczesny świat produkcji biżuterii z bursztynu. Zapraszamy na zwiedzanie Manufaktury z przewodnikiem, który pokaże szlifiernię, dział pracy ręcznej oraz ekspozycję gotowych wyrobów. Zapraszamy grupy zorganizowane (od 10 osób) po telefonicznym umówieniu.




Manufaktura Bursztynu

(Warsztaty i pokazy)

adres: ul. Targ Węglowy 26
kod: 80-836
miasto: Gdańsk
woj.: pomorskie
tel: +48 58/ 664 60 00
             
Opis: 

Manufaktura Bursztynu w Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Zaprasza na pokaz szlifowania w wykonaniu dyplomowanego mistrza jubilerstwa (pokaz trwa około 15 min.). Galeria oferuje w sprzedaży biżuterię wykonaną przez najlepszych projektantów, których prace znajdują się w zbiorach muzeum.




Galeria Ambermoda

(Galeria)

adres: ul. Grunwaldzka 12-16, Sopot
kod: 81-759
miasto: Sopot
woj.: pomorskie
tel: +48 58 550 18 60
fax: +48 58 550 18 60
www:  www.ambermoda.com
             
Opis: 

Galeria autorska i pracownia, w której można podpatrzyć złotników i szlifierzy bursztynu przy pracy. Dodatkową atrakcją są częste wystawy sztuki złotniczej uznanych autorów oraz niebanalna autorska biżuteria właścicieli galerii.




Galeria Bursztynowa Narcyza Kalskiego

(Galeria)

adres: ul. Tuwima 9, Słupsk, Polska
kod: 76-200
miasto: Słupsk
woj.: pomorskie
tel: +48 59 842 73 33
www:  http://free.of.pl/g/gb/
             
Opis: 

Galeria Bursztynowa Narcyza Kalskiego

Dziś to Gdańsk nosi miano Światowej Stolicy Bursztynu, choć to w Słupsku w 1477 roku powstał pierwszy cech bursztynników, a dopiero 3 lata później w Gdańsku. Do tych tradycji nawiązuje galeria, w której podczas ciekawych prezentacji można poznać historię bursztynu i słupskiego cechu bursztynników, mity i legendy o bursztynie oraz tajemnice bursztynowej komnaty. W galerii mieści się ekspozycja, na której jest 1000 bursztynowych serc, ponad 300 odmian barwnych bursztynu, okazy fauny i flory sprzed 10 milionów lat, ponad 1000 bursztynowych inkluzji, 200 rzeźb w całości wykonanych w bursztynie, blisko 500 naturalnych form bursztynu.




Bursztynowe ulice

(Galeria)

adres: ul. Mariacka, Gdańsk, Polska
adres: Długie Pobrzeże, Gdańsk
miasto: Gdańsk
woj.: pomorskie
      
Opis: 

Bursztynowe ulice: Mariacka i Długie Pobrzeże z galeriami sztuki i sklepami z bursztynową biżuterią.

Ulica Mariacka: Na tej malowniczej gdańskiej uliczce i w jej pobliżu znajduje się wiele galerii i warsztatów sprzedających biżuterię z bursztynu oprawionego w srebro czy złoto. Gdańsk jest od wieków kolebką rzemiosła bursztynniczego, którego tradycje kultywują współczesne warsztaty.

Długie Pobrzeże: Na dawnym pomoście portowym, który ciągnie się od Zielonej Bramy do Targu Rybnego i obecnie stanowi popularne miejsce spacerów gdańszczan i turystów, znajduje się szereg galerii i warsztatów oferujących wyroby z bursztynu.




Faktoria w Pruszczu Gdańskim

(Skansen)

miasto: Pruszcz Gdański
woj.: pomorskie
kraj: Polska
www:  www.pruszcz-gdanski.pl
      
Opis: 

Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy „Faktoria” w Pruszczu Gdańskim

Przez Pruszcz Gdański przebiegał w okresie I-V w n.e. szlak bursztynowy, a na obszarze miasta usytuowana była faktoria handlowa – starożytne grodzisko – które według badań archeologicznych stanowiło zakończenie północnego szlaku i było jednym z silniejszych ośrodków handlu nad Bałtykiem. Było to miejsce, w którym następowało zderzenie kultur ówczesnego świata cywilizowanego reprezentowanego przez rzymskich kupców przybywających szlakiem bursztynowym i barbarzyńskiej osady handlowej. Zrekonstruowana osada ma nawiązywać do zabudowy północnych stron Barbaricum z pierwszych wieków naszej ery, lecz będzie także nowoczesnym centrum multimedialnym. Pełne otwarcie Faktorii planowane jest na wiosnę 2011. Dzięki realizacji projektu mieszkańcy aglomeracji trójmiejskiej oraz turyści otrzymają nową, oryginalną ofertę kulturalną i możliwości uprawiania turystyki kulturowej w bezpośrednim sąsiedztwie Gdańska.




Muzeum Ziemi Kaliskiej

(Muzeum)

adres: ul. Kościuszki 12
miasto: Kalisz
woj.: wielkopolskie
kraj: Polska
tel: +48 62 757 16 08
www:  www.kalisz.pl/_portal
             
Opis: 

Kalisia jako jedyny z dawnych grodów polskich została wymieniona w „Kosmografii” Ptolemeusza datowanej na II wiek n.e. Miasto to było także ważnym ośrodkiem na trasie Szlaku Bursztynowego – wskazują na to liczne odkrycia rzymskich importów.


Czytaj więcej ...


Bursztynowy Ołtarz

(Kościół)

adres: ul. Profesorska 17
adres: Bazylika św. Brygidy
miasto: Gdańsk
woj.: pomorskie
kraj: Polska
tel: +48 58 301 31 52
www:  www.brygida.gdansk.pl
         
Opis: 

W kościele tym warto przede wszystkim zobaczyć Bursztynowy Ołtarz. Docelowo ma to być największe dzieło z bursztynu na świecie, znacznie większe od Bursztynowej Komnaty. Obecnie można oglądać wykonaną z bursztynu centralną część ołtarza, bursztynową szatę obrazu Matki Boskiej oraz ciekawe elementy konstrukcji nośnej i towarzyszące rzeźby. Ołtarz zaprojektowali prof. Stanisław Radwański i Mariusz Drapikowski. Oprócz ołtarza można też obejrzeć inne współczesne sakralne dzieła sztuki z bursztynu, m.in. monstrancję, kielichy mszalne, cyboria i inne naczynia sakralne. Całość jest rodzajem wotum złożonego przez środowisko gdańskich bursztynników m.in. za odzyskanie przez Polaków wolności po wydarzeniach roku 1980 i 1989.




Muzeum Ziemi Wieluńskiej

(Muzeum)

adres: ul. Narutowicza 13
miasto: Wieluń
woj.: łódzkie
kraj: Polska
tel: +48 43 843 43 34
             
Opis: 

Wieluń i Nadwarciański Szlak Bursztynowy

Szlak bursztynowy pomiędzy Akwileją a wybrzeżem Bałtyku, wiązany z dalekosiężną wymianą handlową, a z pewnością także i wewnętrzną w ramach tzw. Barbaricum, wiódł m.in. wzdłuż południkowego biegu Prosny. W jej dorzeczu istniała duża koncentracja osadnictwa w tzw. okresie wpływów rzymskich wraz z licznymi importami skupionymi zwłaszcza w rejonie Kalisza.


Czytaj więcej ...


Szlak bursztynowy

(Skansen)

adres: Inowrocław i okolice
miasto: Inowrocław
woj.: kujawsko-pomorskie
kraj: Polska
www:  www.inowroclaw.pl
      
Opis: 

Na rozwój Inowrocławia i okolic od wieków wpływ miała sól. Olbrzymie znaczenie miał również fakt, że przez dzisiejsze Kujawy biegł z Europy południowej nad Bałtyk szlak bursztynowy. Zdaniem historyków ten region był „bramą” ku morzu, a przez to dawał olbrzymie możliwości rozwoju.


Czytaj więcej ...


Muzeum Inkluzji

(Muzeum)

adres: Al. Marszałka Piłsudskiego 46
miasto: Gdynia
woj.: pomorskie
kraj: Polska
tel: +48 58 523 66 66
www:  www.muzeum.gda.pl
             
Opis: 

Ekspozycja mieści się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne. Wystawa prezentuje drugi co do wielkości w Polsce zbiór inkluzji w bursztynie – ponad 4500 bryłek z ponad 12 tysiącami inkluzji zwierzęcych. Uzupełniają ją naturalne i barwne odmiany bursztynu bałtyckiego, a także różne rodzaje żywic kopalnych i współczesnych z całego świata. Zwiedzając wystawę, można zapoznać się z bogactwem form życia zatopionego w bursztynie i spopularyzowanego filmem Stevena Spielberga „Jurassic Park”.




Muzeum Archeologiczne

(Muzeum)

adres: ul. Mariacka 25/26
miasto: Gdańsk
woj.: pomorskie
kraj: Polska
tel: +48 58 322 21 00
www:  www.archeologia.pl
             
Opis: 

Jedna z wystaw zatytułowana „Z bursztynem przez tysiąclecia” prezentuje bursztyn w przyrodzie i jego rolę w kulturze. Jest to pierwsza stała ekspozycja bursztynu w Gdańsku. W zbiorach placówki znajdują się eksponaty ze słynnej przedwojennej kolekcji Muzeum Przyrodniczego i Archeologicznego Wolnego Miasta Gdańska. Przedstawiony jest również przebieg Szlaku Bursztynowego i niektóre znalezione na nim odkrycia archeologiczne. Najstarsze obiekty w kolekcji to fragmenty ozdób ze schyłku paleolitu (12 000 – 11 000 lat p.n.e.) oraz amulety antropomorficzne związane z kultem płodności i zoomorficzne związane z magią myśliwską i leśną z okresu mezolitu (8 000 – 4 500 p.n.e.).




Muzeum Bursztynu

(Muzeum)

adres: ul. Długa 47
miasto: Gdańsk
woj.: pomorskie
kraj: Polska
tel: +48 301 47 33
www:  www.mhmg.gda.pl
             
Opis: 

Najnowocześniejsze gdańskie muzeum a jednocześnie najciekawsza na Wybrzeżu wystawa prezentująca pochodzenie, walory, wydobycie i obróbkę bursztynu, dużą ilość zabytkowych i współczesnych dzieł sztuki oraz biżuterii z bursztynu. Wystawa zlokalizowana w zabytkowym obiekcie, którego początki sięgają średniowiecza – Zespole Przedbramia ulicy Długiej. Atutem muzeum jest nowoczesność i awangardowa aranżacja ekspozycji w zabytkowym wnętrzu oraz wykorzystanie multimediów. Obiekt nie jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.
Muzeum Bursztynu od 10 lat prezentuje i promuje bursztyn w Gdańsku – mieście słynącym z wyrobów współczesnych i wielowiekowych tradycji bursztynniczych. Zbiory – stale wzbogacane o nowe eksponaty kolekcje przyrodnicze, historyczne oraz współczesnej sztuki bursztynniczej – cieszą się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających.




Muzeum Zamkowe

(Muzeum)

adres: Starościńska 1
miasto: Malbork
woj.: pomorskie
kraj: Polska
tel: +48 55 647 08 00
fax: +48 55 647 08 03
www:  www.zamek.malbork.pl
             
Opis: 

Wystawa bursztynu na zamku malborskim została otwarta w 1965 roku. Przedstawia przedmioty wykonane z bursztynu: od wytworów prehistorycznych do współczesnych, w szczególności XVII- i XVIII-wieczne wspaniałe szkatuły, ołtarzyki, sztućce, świeczniki, plastykę figuralną i biżuterię – arcydzieła sztuki bursztynniczej pochodzące z okresu jej największej świetności. Wystawę uzupełnia również sztuka ludowa, współczesne polskie wzornictwo artystyczne oraz okazy bursztynu. Jest to największa kolekcja naturalnych brył i przedmiotów wykonanych przez człowieka w Polsce i jedna z najznamienitszych na świecie.

Wystawa znajduje się w piwnicy skrzydła wschodniego Zamku Średniego, a sam zamek malborski to gotycka twierdza obronna o kubaturze ponad 250 000 m³. Jest to jeden z największych zachowanych zespołów gotyckiej architektury na świecie i najczęściej odwiedzany zabytek na Pomorzu.



<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2

 

Wyznacz trasę

Od :  lub 

Do :  lub 
Reklama