Muzea na bursztynowym szlaku

Filtruj:


Muzeum Ziemi Kaliskiej

adres: ul. Kościuszki 12
miasto: Kalisz
woj.: wielkopolskie
kraj: Polska
tel: +48 62 757 16 08
www:  www.kalisz.pl/_portal
             
Opis: 

Kalisia jako jedyny z dawnych grodów polskich została wymieniona w „Kosmografii” Ptolemeusza datowanej na II wiek n.e. Miasto to było także ważnym ośrodkiem na trasie Szlaku Bursztynowego – wskazują na to liczne odkrycia rzymskich importów.


Czytaj więcej ...

Muzeum Ziemi Wieluńskiej

adres: ul. Narutowicza 13
miasto: Wieluń
woj.: łódzkie
kraj: Polska
tel: +48 43 843 43 34
             
Opis: 

Wieluń i Nadwarciański Szlak Bursztynowy

Szlak bursztynowy pomiędzy Akwileją a wybrzeżem Bałtyku, wiązany z dalekosiężną wymianą handlową, a z pewnością także i wewnętrzną w ramach tzw. Barbaricum, wiódł m.in. wzdłuż południkowego biegu Prosny. W jej dorzeczu istniała duża koncentracja osadnictwa w tzw. okresie wpływów rzymskich wraz z licznymi importami skupionymi zwłaszcza w rejonie Kalisza.


Czytaj więcej ...

Muzeum Inkluzji

adres: Al. Marszałka Piłsudskiego 46
miasto: Gdynia
woj.: pomorskie
kraj: Polska
tel: +48 58 523 66 66
www:  www.muzeum.gda.pl
             
Opis: 

Ekspozycja mieści się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne. Wystawa prezentuje drugi co do wielkości w Polsce zbiór inkluzji w bursztynie – ponad 4500 bryłek z ponad 12 tysiącami inkluzji zwierzęcych. Uzupełniają ją naturalne i barwne odmiany bursztynu bałtyckiego, a także różne rodzaje żywic kopalnych i współczesnych z całego świata. Zwiedzając wystawę, można zapoznać się z bogactwem form życia zatopionego w bursztynie i spopularyzowanego filmem Stevena Spielberga „Jurassic Park”.Muzeum Archeologiczne

adres: ul. Mariacka 25/26
miasto: Gdańsk
woj.: pomorskie
kraj: Polska
tel: +48 58 322 21 00
www:  www.archeologia.pl
             
Opis: 

Jedna z wystaw zatytułowana „Z bursztynem przez tysiąclecia” prezentuje bursztyn w przyrodzie i jego rolę w kulturze. Jest to pierwsza stała ekspozycja bursztynu w Gdańsku. W zbiorach placówki znajdują się eksponaty ze słynnej przedwojennej kolekcji Muzeum Przyrodniczego i Archeologicznego Wolnego Miasta Gdańska. Przedstawiony jest również przebieg Szlaku Bursztynowego i niektóre znalezione na nim odkrycia archeologiczne. Najstarsze obiekty w kolekcji to fragmenty ozdób ze schyłku paleolitu (12 000 – 11 000 lat p.n.e.) oraz amulety antropomorficzne związane z kultem płodności i zoomorficzne związane z magią myśliwską i leśną z okresu mezolitu (8 000 – 4 500 p.n.e.).Muzeum Bursztynu

adres: ul. Długa 47
miasto: Gdańsk
woj.: pomorskie
kraj: Polska
tel: +48 301 47 33
www:  www.mhmg.gda.pl
             
Opis: 

Najnowocześniejsze gdańskie muzeum a jednocześnie najciekawsza na Wybrzeżu wystawa prezentująca pochodzenie, walory, wydobycie i obróbkę bursztynu, dużą ilość zabytkowych i współczesnych dzieł sztuki oraz biżuterii z bursztynu. Wystawa zlokalizowana w zabytkowym obiekcie, którego początki sięgają średniowiecza – Zespole Przedbramia ulicy Długiej. Atutem muzeum jest nowoczesność i awangardowa aranżacja ekspozycji w zabytkowym wnętrzu oraz wykorzystanie multimediów. Obiekt nie jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.
Muzeum Bursztynu od 10 lat prezentuje i promuje bursztyn w Gdańsku – mieście słynącym z wyrobów współczesnych i wielowiekowych tradycji bursztynniczych. Zbiory – stale wzbogacane o nowe eksponaty kolekcje przyrodnicze, historyczne oraz współczesnej sztuki bursztynniczej – cieszą się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających.Muzeum Zamkowe

adres: Starościńska 1
miasto: Malbork
woj.: pomorskie
kraj: Polska
tel: +48 55 647 08 00
fax: +48 55 647 08 03
www:  www.zamek.malbork.pl
             
Opis: 

Wystawa bursztynu na zamku malborskim została otwarta w 1965 roku. Przedstawia przedmioty wykonane z bursztynu: od wytworów prehistorycznych do współczesnych, w szczególności XVII- i XVIII-wieczne wspaniałe szkatuły, ołtarzyki, sztućce, świeczniki, plastykę figuralną i biżuterię – arcydzieła sztuki bursztynniczej pochodzące z okresu jej największej świetności. Wystawę uzupełnia również sztuka ludowa, współczesne polskie wzornictwo artystyczne oraz okazy bursztynu. Jest to największa kolekcja naturalnych brył i przedmiotów wykonanych przez człowieka w Polsce i jedna z najznamienitszych na świecie.

Wystawa znajduje się w piwnicy skrzydła wschodniego Zamku Średniego, a sam zamek malborski to gotycka twierdza obronna o kubaturze ponad 250 000 m³. Jest to jeden z największych zachowanych zespołów gotyckiej architektury na świecie i najczęściej odwiedzany zabytek na Pomorzu.Muzeum „Bursztynowa Komnata”

adres: Gdańska 64
miasto: Stegna
woj.: pomorskie
kraj: Polska
tel: +48 55 247 85 75
www:  www.bursztynowakomnata.com
             
Opis: 

Na wystawie zaprezentowane są najciekawsze eksponaty brył bursztynu i inkluzji. Pochodzą one z prywatnych zbiorów właściciela, który tworzy kolekcję już ponad piętnaście lat. Zgromadzone przez siebie eksponaty postanowił udostępnić szerszej publiczności i umieścił je w nowo wybudowanym obiekcie – rekonstrukcji żuławskiego domu podcieniowego w Stegnie. Miejsce ekspozycji jest nieprzypadkowe, bowiem, oprócz bursztynu, pasją właściciela muzeum jest właśnie architektura żuławskich domów podcieniowych. W sali Muzeum Bursztynu zwiedzający mogą obejrzeć kolekcję unikatowych brył bursztynu bałtyckiego oraz uwięzionych w nich owadów i roślin, zobaczyć drzewo ociekające bursztynem, odkryć historię zaginionej Bursztynowej Komnaty, zapoznać się z początkami bursztynnictwa, nauczyć się odróżniać bursztyn od falsyfikatów. Jest to pierwsze w Polsce prywatne Muzeum Bursztynu.

 

Wyznacz trasę

Od :  lub 

Do :  lub 
Reklama