Stanowiska archeologiczne na bursztynowym szlaku

Filtruj:

Niedźwiedziówka

adres: Niedźwiedziówka
miasto: Niedźwiedziówka
woj.: pomorskie
      
Opis: 

Wieś na trasie Gdańsk–Elbląg to neolityczne centrum przetwórstwa bursztynu, które funkcjonowało w delcie Wisły już ponad 4 000 lat temu. Ówcześnie znajdowało się u ujścia jednej z jej odnóg na podtapianym brzegu morza, dziś leży w głębi lądu. Od lat 70. XX wieku prowadzone są tu badania archeologiczne, które pozwoliły na rozpoznanie tego miejsca jako ważnego centrum obróbki bursztynu już w epoce kamienia łupanego. Na zalewanych przez morze brzegach osadzały się bryły bursztynu, które od wiosny do jesieni zbierali i przetwarzali ówcześni rzemieślnicy z Wysoczyzny Elbląskiej. Obliczenia wskazują, że na powierzchni ok. 1 km2 funkcjonowało tu około 900 pracowni bursztyniarskich – mamy więc do czynienia z najstarszym i największym znanym nauce ośrodkiem przetwórstwa bursztynu na świecie. Bursztyn z Niedźwiedziówki docierał najpierw w okolice Sandomierza, stamtąd wskutek handlu wymiennego wędrował dalej na tereny środkowej i południowej Europy. Dokładnie takie same ozdoby jak w Niedźwiedziówce odnaleziono w grobach królewskich kultury mykeńskiej (1600-1100 r. p.n.e.), której najsłynniejszym władcą był Agamemnon – legendarny uczestnik wojny trojańskiej. Badania prowadzone są co roku w lipcu, wtedy też można odwiedzić to najstarsze stanowisko archeologiczne związane z bursztynem.Bursztynowa Góra

adres: Bąkowo, gmina Kolbudy
miasto: Bąkowo
woj.: pomorskie
      
Opis: Bursztynowa Góra, rezerwat archeologiczny o powierzchni ponad 5 ha, obejmuje wyeksploatowane wyrobisko – dawną odkrywkową kopalnię bursztynu. Eksploatowano tu złoża plejstoceńskie przetransportowane przez lądolód w formie kry glacjalnej. Kopalnia działała tu najprawdopodobniej od XVIII do początku XX wieku, choć część badaczy twierdzi, że początki wydobycia sięgają nawet X wieku. Do dziś zachowały się charakterystyczne doły w postaci lejów, największy z nich ma średnicę 40 metrów i głębokość 15. Do rezerwatu można dojść oznakowaną ścieżką od parkingu w miejscowości Bąkowo, które znajduje się na trasie Gdańsk–Kolbudy–Kościerzyna.

Kopalnia Bursztynu

adres: Słupsk, ul. Tuwima 9
miasto: Słupsk
woj.: pomorskie
tel: +48 59 842 73 33
www:  http://free.of.pl/g/gb/
         
Opis: 

Kopalnia Bursztynu w Możdżanowie
Jedno z najstarszych miejsc w nowożytnej historii wydobycia bursztynu znajduje się w Możdżanowie, wsi położonej 20 km na północny zachód od Słupska. W 1780 roku mieszkający w Słupsku Żyd Joseph Liepman za 50 talarów rocznie wydzierżawił od króla pruskiego prawo do poszukiwania i wydobycia bursztynu. W Możdżanowie, gdzie znajdują się co najmniej dwie kry glacjalne, czyli wielkie fragmenty paleogeńskich osadów bursztynonośnych przeniesionych przez lodowiec, założył kopalnię. XVIII-wieczne przekazy informują nas, że Liepman zatrudniał aż 100 pracowników. W kilka lat po otwarciu doszło do zalania kopalni i jej zamknięcia. W sumie udało się wydobyć 5 ton bursztynu, co stanowiło ogromną fortunę. Dziś złoża w Możdżanowie szacuje się na 20 ton. Po terenie dawnej kopalni oprowadza Narcyz Kalski.

 

Wyznacz trasę

Od :  lub 

Do :  lub 
Reklama