plzh-CNenetdelvltnorues
Radek Szwed, pierścionki

„Zaprosiłam na tę wystawę projektantów, których bardzo cenię za ich dotychczasowe dokonania, ale też i za to, że cały czas są kreatywni i potrafią zaskoczyć swoimi projektami” – tak ideę wystawy „Po prostu design” w Galerii Milano tłumaczy jej właścicielka Elżbieta Kochanek-van Dijk.

Choć długoletnią tradycją są konkursy biżuterii artystycznej, w tym roku nastąpi odstępstwo od reguły i doroczny grudniowy konkurs zostanie zastąpiony przez wystawę. Jej tytuł to „Po prostu design”, a zaproszenie na nią otrzymało 12 uznanych projektantów: Jacek Byczewski, Grażyna Bieganik, Małgorzata Kalińska, Paweł Kaczyński, Zofia i Witold Kozubscy, Karina Królak, Lu Pin, Jan Suchodolski, Radosław Szwed, Arkadiusz Wolski i Jakub Żeligowski. „To grupa najlepszych polskich projektantów biżuterii, z którymi od wielu lat współpracuję i których bardzo cenię. Głównie za to, że stale robią coś nowego i na wysokim poziomie artystycznym” – wyjaśniła Elżbieta Kochanek-van Dijk. I dodała: „To osoby utalentowane i zdobywające nagrody na licznych konkursach, dlatego ich nazwiska nie są obce dla wymagających kolekcjonerów współczesnej, awangardowej biżuterii”.

1850 2

Jak przyznaje, zależało jej na pokazaniu możliwie jak najszerszego spektrum biżuterii, dlatego wybrała twórców pracujących z wykorzystaniem różnych technik i materiałów: złota, stali, aluminium, srebra, żywicy, jedwabiu, linek wspinaczkowych, plastiku, materiałów z recyklingu. Zaproszeni projektanci przedstawią rzeczy zupełnie nowe, jednak stworzone w charakterystycznym dla nich stylu. „Ich projekty łączą to, co w designie najważniejsze: kreatywność, funkcjonalność i nowatorskie rozwiązania techniczne” – podsumowuje właścicielka galerii.

1850 3

Choć celem wystawy jest pokazanie aktualnych trendów i pomysłów w projektowaniu biżuterii, Elżbieta Kochanek-van Dijk ma świadomość, że wystawa będzie w pewnej opozycji do tego, co w tej dziedzinie jest aktualnie uważane za modne. „Będzie swego rodzaju niezgodą na to, co jest pokazywane powszechnie w mediach pod hasłem biżuterii artystycznej czy dobrego designu” – tłumaczy. „Często pomniejszano wartość mojej galerii artystycznej, właśnie dlatego, że pokazuję biżuterię. Dla mnie jest to jednak dziedzina sztuki i będę udowadniać, że tak jest”.

Wystawa „Po prostu design”
3-15 grudnia 2012
Galeria Milano
Warszawa

Zdjęcia: Zofia i Witold Kozubscy (na górze), Kuba Żeligowski (na dole)