plzh-CNenetdelvltnorues

Już w styczniu przez ponad tydzień pod hasłem Festiwal Bursztynu w centrum dawnej sztuki chińskiej w Pekinie będzie prezentowana współczesna polska biżuteria z bursztynem. „Zależy nam na pokazaniu różnorodności tego kamienia i wyrobów nim zdobionych” – wyjaśnia Jarosław Koźmiański, współorganizator wystawy.

„Pokażemy jak najszersze spektrum biżuterii z bursztynem: proste, nowoczesne formy, w których bursztyn jest pięknie wyeksponowany” – zapowiada Koźmiański. I dodaje: „Dla Chińczyków najważniejszy jest bowiem sam kamień, jego naturalność i magia”. I trendy europejskie, na które mieszkańcy tego kraju są bardzo otwarci. Do udziału w wystawie zostało zaproszonych kilka firm specjalizujących się w ciekawym, współczesnym wzornictwie biżuterii z bursztynem. „Lista firm nie jest jeszcze zamknięta, dlatego nie chciałbym jeszcze ich wymieniać” – mówi współorganizator wystawy. Wiadomo, że będzie jej towarzyszył pokaz obróbki bursztynu, m.in. szlifowania i polerowania, by odwiedzający mogli bliżej poznać ten – również w Chinach uznawany za magiczny – kamień.

Wiadomo, że ekspozycja w centrum dawnej sztuki chińskiej – w jednym z najważniejszych miejsc także w kategorii atrakcji turystycznej – zajmie ok. 600 m2 i pomieści ją 40 gablot. Jej termin: 20-29 stycznia nie jest przypadkowy i zbiegnie się ze świętowaniem chińskiego nowego roku – w tym czasie przez 7 dni zamknięte będą wszystkie instytucje i urzędy.

Pomysł zorganizowania takiej wystawy narodził się po wizycie Gao, Chinki mieszkającej w Polsce od ponad 20 lat. Jej celem jest popularyzacja bursztynu w Chinach, a dokładniej współczesnej polskiej biżuterii z tym kamieniem. Obecnie to właśnie Państwo Środka jest największym odbiorcą zarówno polskiej biżuterii z bursztynem, jak i samego surowca.