plzh-CNenetdelvltnorues
Prace Marty Włodarskiej: bursztyn i drewno

W grudniu mieszkańcy Barcelony będą mieli okazję oglądać wystawę „Designed in Poland” prezentującą dokonania polskich projektantów – głównie biżuterii artystycznej. Jej wernisaż uświetni 1 grudnia pokaz kolekcji mody Michała Starosta i biżuterii z bursztynem Aleksandra Gliwińskiego.

Bowiem to właśnie bursztyn jest tematem wiodącym zarówno tej, jak i poprzedniej wystawy prezentowanej we wrześniu w Budapeszcie. „Zagranicą Polska kojarzy się z bursztynem – a bursztyn z Polską. Chcielibyśmy te skojarzenia pozytywnie wzmocnić, pokazując współczesne dzieła najlepszych polskich projektantów biżuterii z bursztynem” – mówi organizatorka wystawy Maria Kowalska z PAIiIZ-u.

Hiszpanie dowiedzą się, że nie tylko bursztynem Polska stoi. Drugim wyjątkowym kamieniem kojarzonym z naszym krajem, ale już w mniejszym stopniu, jest bowiem krzemień pasiasty, który będzie reprezentowany na wystawie „Designed in Poland” przez prace zakwalifikowane do I. Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”. Katalończycy zobaczą także prace nagrodzone i wyróżnione w tegorocznym konkursie „Prezentacje” oraz wybrane prace wykładowców i studentów Katedry Biżuterii na łódzkiej ASP.

Oprócz biżuterii – także z innych niż bursztyn i krzemień materiałów – będzie można także podziwiać kunszt twórców szkła i ceramiki artystycznej i użytkowej, mebli, zabawek, torebek damskich inspirowanych folklorem, jak również najnowszych rozwiązań nagradzanych na międzynarodowych konkursach.

Będzie to już 13 odsłona wystawy „Designed in Poland”, prezentującej osiągnięcia polskich projektantów z różnych dziedzin. Jej organizatorem jest Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. „Celem wystawy jest promowanie tego, co mamy w Polsce najlepszego, a więc wzornictwa” – wyjaśnia Maria Kowalska. I dodaje, że wystawa spotyka się z bardzo dużym zainteresowaniem wszędzie tam, gdzie jest prezentowana, a „eksponaty” są uważane za „oryginalne i niespotykane”. „Mamy w Polsce wspaniałe talenty, dlaczegóż nie mielibyśmy się nimi pochwalić przed całym światem?” – pyta retorycznie organizatorka.

Designed in Poland
Palau Moja, Portaferissa 1, Barcelona
1-18.12.2011
wernisaż: 1 grudnia, godz. 20.00


Polecamy:
"Designed in Poland" w Budapeszcie