plzh-CNenetdelvltnorues
Miłośnicy bałtyckiego złota mogli 3 lipca na plaży w Brzeźnie spróbować swych sił w eliminacjach do Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu oraz w pierwszych Gdańskich Zawodach w Poszukiwaniu Bursztynu. W obu imprezach bezkonkurencyjna była Marta Pyra.

W gdańskich zawodach zorganizowanych przez Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji mógł wystartować każdy. W eliminacjach do mistrzostw, bursztyn należało odsiać z piasku i patyków za pomocą specjalnego sitka – kaszorka. Natomiast uczestnicy rywalizujący w I gdańskich zawodach w poszukiwaniu bursztynu musieli przebiec po plaży dystans 100 m z workiem wypełnionym bursztynem i kidziną, a następnie wyłowić bursztyn z solanki przy pomocy sitka. Obowiązywał limit czasowy: trzy minuty. W obu konkurencjach liczyła się jak największa ilość pozyskanego kruszcu.

Marta Pyra zwyciężyła w gdańskich eliminacjach…

Zwycięzcą gdańskich eliminacji do XI Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu w kategorii senior została tak jak w roku ubiegłym Marta Pyra. Z dorobkiem 121,8 g bursztynu zapewniła sobie udział w wielkim finale, który odbędzie się w Jantarze 12 lipca 2009 r. Ponadto pani Marta otrzymała okazały puchar ufundowany przez Prezydenta Miasta Gdańska, bursztynową statuetkę związaną z EURO 2012 oraz liczne upominki. W kategorii junior największą ilość bursztynu (82,8 g) zebrała Jadzia Juwa z Gdańska. Drugie miejsce zajął Adrian Sieliwon z Gdańska (79,8 g), a trzecie Maciej Tyburcy z Torzymia (78,3 g). Młodszych uczestników uhonorowano licznymi upominkami. Do Jadzi Juwy szczęście uśmiechnęło się po raz kolejny, kiedy w losowaniu wygrała weekendowy pobyt w gdańskim hotelu Marina Novotel.

… i pierwszych zawodach w poszukiwaniu bursztynu

Marta Pyra wygrała także pierwsze gdańskie zawody w poszukiwaniu bursztynu. Komisja zawodów postanowiła przyznać jej za wyłowienie 2451 gramów bursztynu nagrodę Grand Prix w formie tytanowej statuetki związanej z Euro 2012 z bursztynem i elementami srebra, autorstwa znanego gdańskiego projektanta Mariusza Drapikowskiego. Drugie miejsce zajął w kategorii dorosłych Michał Konkol za wyłowienie 2332 gramów bursztynu. W kategorii rodzinnej I miejsce przypadło Dawidowi Hajbowiczowi w wieku 5 lat, który wraz z tatą wyłowił 1311 gramów bursztynu. W kategorii dzieci do lat 13 zwyciężyli Piotr Waszczuk (970 g) i Gabrysia Tarasiewicz (860 g). Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali atrakcyjne nagrody związane z bursztynem.
Pokazy szlifowania i obróbki bursztynu

Na molo w Brzeźnie w stoisku Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu i Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku zwiedzający mogli zapoznać się z obróbką i szlifowaniem bursztynu. Specjalne pokazy zorganizował Grzegorz Kołodziej z firmy Piast. Dodatkową atrakcją były pokazy inkluzji bursztynowych oraz bezpłatna dystrybucja atrakcyjnych wydawnictw o bursztynie oraz materiałów promocyjnych miasta. Na zakończenie imprezy wystąpił zespół TKM, w którym zaśpiewał i zagrał na gitarze Piotr Łuba, tłumacz z j. angielskiego, m. in. tekstów specjalistycznych o bursztynie bałtyckim.

Zdjęcia: W Gdańskich Zawodach w Poszukiwaniu Bursztynu uczestniczyło kilkadziesięcioro dzieci, młodziezy i dorosłych (na górze). Absolutną zwyciężczynią zawodów została Monika Pyra (na dole). Fot. UM Gdańsk