
Wystawa została zaaranżowana w Sali Sądowej – na ekspozycję składają się dawne i współczesne stroje poławiaczy bursztynu wraz z ich opisem, różne rodzaje poławianych bryłek „złota północy” z towarzyszącymi im często muszelkami pąkli, a także galeria zdjęć i film o poławiaczach. Zdecydowanie inne są eksponaty przygotowane przez Paulinę Binek: poetycko potraktowane zostały wyrzucone przez morze drobne patyczki, deski, piasek i bursztyn. Opatrzone odpowiednim komentarzem artystycznym, stały się elementami cyklu obrazów „Brzegi morza” inspirowanych wędrówkami po dzikich plażach Mierzei Wiślanej oraz opowieściami zaczerpniętymi z mitologii krajów nadbałtyckich.

Całość uzupełniona jest zdjęciami współczesnych technik legalnego poszukiwania i wydobycia bursztynu na gdańskich terenach dzielnic Stogi i Przeróbka autorstwa Michała Kosiora. Komentując wystawę, podkreślano jej ogromną wartość w programie Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu: odwiedzający Muzeum Bursztynu powinni opuszczać je w przekonaniu, że nie tylko projektujemy i wykonujemy fantastyczne przedmioty z bursztynu, lecz także jest on u nas wydobywany i poławiany metodami, które są równie historyczne jak samo bursztynnictwo.
Wystawa prezentowana będzie w Muzeum Bursztynu do końca września, a jej finisaż został zaplanowany na 28 sierpnia jako jedna z atrakcji targów Ambermart. Tego dnia na dziedzińcu Muzeum Bursztynu pokazana zostanie także kolekcja przygotowana przez Joannę Mierzejewską oraz Paulinę Binek.
Zdjęcia: Ekspozycja wystawy "Poławiacze bursztynu" (na górze). Paulina Binek, Joanna Grążawska i Adam Koperkiewicz na otwarciu wystawy (od lewej na dole). Fot. Michał Kosior