plzh-CNenetdelvltnorues
28 lipca, pierwszego dnia Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku, świętowany był Dzień Bursztynu – impreza odbyła się pod nazwą Słoneczne Warsztaty Bursztynu.

I zgodnie z nazwą organizatorzy – Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników i Międzynarodowe Targi Gdańskie – przygotowali wiele „słonecznych” atrakcji. Na wystawie „Bursztynowe koguciki i słoneczka” prezentowana była biżuteria i obiekty wykonane w pracowniach pomorskich bursztynników: Bożeny Kamińskiej (Amberways), S&A Bursztynowa Biżuteria, Image Silver, ABC Gold, Balt, JB Jantar, Haralda Popkiewicza i Amber Apple. Odbyły się także otwarte warsztaty i konkurs na projekt biżuterii z wizerunkiem słońca „Bursztynowe Słoneczko” prowadzone przez Gertrudę Wilczopolską – zwyciężyła Lidia Morawska, która w nagrodę otrzymała bursztynowego kogutka ufundowanego przez Haralda i Eryka Popkiewiczów z Torunia. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyły arie o słońcu wykonywane na Scenie Europejskiej na Targu Węglowym.
Ale to jeszcze nie koniec atrakcji Dnia Bursztynu. Tradycyjnie już imprezie towarzyszyły: wystawa inkluzji w bursztynie przygotowana przez dr. Elżbietę Sontag z Muzeum Inkluzji w Bursztynie, wybijanie medali metodą średniowieczną Narcyza Kalskiego, pokaz dawnych sposobów szlifowania i dziurkowania bursztynu w wykonaniu Eryka Popkiewicza oraz poszukiwanie bursztynu i różnych niespodzianek w plażowym piasku – jedną z nich był naszyjnik ufundowany przez firmę Kewa.
W program imprezy na stałe wpisały się już także wybrane pokazy biżuterii i mody, które swą premierę miały w czasie Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif – tym razem publiczność zobaczyła „Can you imagine” przygotowany przez Agnieszkę Gruszkę (moda) i Aleksandra Gliwińskiego (biżuteria bursztynowa).
Jednak zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem, które przyciągnęło dużą publiczność, było wspólne wyklejanie Bursztynowego Koguta. Jego korpus został wykonany z żywicy poliestrowej według projektu Marzeny Niećko, wyklejony finezyjnie 190 metrami sznurka przez zaangażowanych członków MSB, a następnie oklejony kawałkami bursztynu przez zaproszonych gości i publiczność Dnia Bursztynu. Specjalnie na ten cel sponsorzy – Helena, Amber Art. Gutowski, Buton, Aleksander Gliwiński, Kolia, Rav, Wikwol – przekazali 10 kilogramów bursztynu. Pierwszy kawałek został przyklejony przez opiekuna artystycznego Mariusza Drapikowskiego, a następnie do dzieła przystąpili goście, m.in. Dyrektor Biura Senatorskiego Bogdana Borusewicza Małgorzata Piotrowska, wicestarosta Wielunia Janusz Antczak oraz Mirosława Stroińska, która właśnie z tego miejsca postanowiła kontynuować swą wyprawę Bursztynowym Szlakiem. Mimo dużego zaangażowania wielu osób do momentu zakończenia imprezy nie udało się okleić całego koguta bursztynem – kontynuacja dzieła jest zaplanowana w czasie targów Ambermart (6-8 września 2007). Swój udział zapowiedział już marszałek senatu RP Bogdan Borusewicz. Do końca Jarmarku Dominikańskiego, czyli do 19 sierpnia br., będzie on eksponowany na Placu Kobzdeja w Gdańsku w towarzystwie poprzednich jarmarkowych kogutów zaprojektowanych przez m.in. przez słynnego podróżnika Marka Kamińskiego wspieranego przez żonę Katarzynę i córeczkę Polę oraz autora i ilustratora książek dla dzieci Wojciecha Kołyszko. Można tam podziwiać także Koguta Pocztowego, Etnicznego, Gdańskiego i Futbolowego. Tworzą one Galerię Kogutów, która na 750-lecie Jarmarku Dominikańskiego w 2010 roku ma liczyć 75 sztuk.

zdjęcia: Michał Kosior