plzh-CNenetdelvltnorues
Pierścień Michaela Zobla podarowany Muzeum Bursztynu

„Kiedyś obiecałem Ewie Rachoń, że podaruję jakąś moją pracę do Muzeum Bursztynu, teraz nadszedł czas na spełnienie tej obietnicy” – powiedział Michael Zobel, światowej sławy projektant biżuterii. Gdańska placówka wzbogaciła się o pierścień z bursztynem jego autorstwa.  

Michael Zobel przekazał jako dar do Muzeum Bursztynu pierścień ze srebra (925) i złota (22 i 24 ct), zdobiony bursztynem i czarnymi diamentami (w sumie 7.6 ct), który powstał w 2006 roku. „Michael Zobel jest pierwszym artystą jubilerem, który połączył bursztyn ze złotem i diamentami, a więc materiał uchodzący za nieszlachetny ze szlachetnymi. W tamtych czasach było to niesłychane, dziś – także dzięki niemu – takie zestawienie nikogo już nie zaskakuje” – wyjaśniła Ewa Rachoń.

59 2Michael Zobel chętnie łączy bursztyn przede wszystkim z diamentami, ale także z innymi kamieniami oraz materiałami szlachetnymi. Nierzadko wykorzystuje go także w charakterze odpowiednio wyszlifowanej soczewki, która ma skupiać uwagę na tym, co się pod nim znajduje. To już trzecia praca z bursztynem jego autorstwa znajdująca się w kolekcji sztuki współczesnej tego gdańskiego  muzeum: w 2007 r. dzięki wsparciu finansowemu Gdańskiego Centrum Bursztynu zakupiono do zbiorów broszkę i bransoletę, które zostały wykonane ze złota i srebra, przejrzystego bursztynu, diamentów (surowych, szlifowanych, białych i w kolorze szampana), żółtych szafirów i rzadkich tanzanitów.

Przekazanie tego pierścienia uświetniło wernisaż wystawy „Skamieniałe łzy”, w której 19 znanych europejskich twórców biżuterii prezentowało swoje prace z bursztynem inspirowane legendami, jak również skojarzeniami z Polską.

Polecamy:
Wszystkie piękne kamienie są szlachetne - rozmowa z Michaelem Zoblem
Michael Zobel (galeria)