plzh-CNenetdelvltnorues
Michał Starost po pokazie "El Teide" na Gali Mody i Bursztynu Amberif 2012

„Chcę odmłodzić Galę Mody i Bursztynu Amberif” – mówi jej nowy dyrektor kreatywny Michał Starost. I zapowiada wiele zmian, m.in. 30-metrowy wybieg w Centrum Stocznia Gdańska, 9 pokazów mody i biżuterii, 60 modelek, obecność ogólnopolskich mediów oraz nowych prowadzących.

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna Gala Mody i Bursztynu będzie całkiem odmienna od poprzednich. Taki jest właśnie cel nowego dyrektora artystycznego, jakim został projektant mody oraz uczestnik i organizator licznych pokazów mody Michał Starost. Czego więc możemy się spodziewać? „Nie zdradzę szczegółów, bo zepsuję niespodziankę” – zarzeka się Michał Starost. Ostatecznie jednak uchyla rąbka tajemnicy, by choć trochę wprowadzić w atmosferę „nowej” gali. „Za główny cel postawiłem sobie znalezienie nowego miejsca, gdzie będzie można ustawić minimum 20-metrowy wybieg. I znalazłem w Centrum Stocznia Gdańska – będzie długi na 30 metrów” – mówi. Dzięki temu pierwszy rząd będzie liczył 60 metrów, a strefa VIP zajmie 300 spośród wszystkich 800 miejsc. Aby zapewnić całości dynamiczny charakter bez „przesytu formy nad treścią” w pokazie 9 projektantów weźmie udział aż 60 modelek.

Czyje stroje i biżuterię będą prezentować? Projektantów znanych już z poprzednich edycji gali, ale też i zupełnie nowych. Będą to następujące zespoły projektowe: Emilia  Jankowska & Marcin Tomaszewski, Mirka Dworak & Radek Szwed, Joanna Weyna & Danuta Kruczkowska, Irina Panichova & Danka Czapnik, Michał Starost  & S&A, UFUFU & Eva Stone, Alicja Archimionek & Art7, Magdalena Arłukiewicz & Aleksander Gliwiński oraz jako goście specjalni – obecni na gali od jej pierwszej edycji – Jola Słoma& Mirek Trymbulak z Pauliną Binek. Ogromna różnorodność kolekcji i stylów – wszystko po to, by „utrzymać tempo i dramaturgię imprezy”. Jak przyznaje nowy dyrektor artystyczny, kryterium doboru wybranych przez niego projektantów mody i biżuterii (6 z 9) to „różnorodność, niebanalność i otwartość”. Będzie kolekcja ekologiczna, inspirowana średniowieczem, etniczna – każdy z projektantów wniesie coś ciekawego, a przede wszystkim coś odmiennego.

„Biżuteria bez mody nie funkcjonuje, jest taką wisienką na torcie” – mówi Michał Starost. I dodaje: „Chcę pokazać nowe odsłony biżuterii, zmobilizować projektantów do jeszcze większej kreatywności. Uświadomić, że ma ona być przede wszystkim modnym uzupełnieniem stroju, a nie efektem ‘radosnej twórczości’ projektanta”. Temat biżuterii – również jej projektowania i wytwarzania – nie jest mu obcy, ponieważ wiele lat temu w jednej z sopockich pracowni zgłębiał tajniki zawodu złotnika. Zna także odpowiedź na nurtujące wielu projektantów i producentów biżuterii pytanie, dlaczego tak mało widzimy ozdób na modowych wybiegach: „Projektanci mody często obawiają się, że biżuteria zdominuje ich kreacje. Także dlatego, że często jest ona niestety nie do końca zgodna z trendami mody”.

Ale to jeszcze nie koniec zmian. Organizatorzy tegorocznej gali prowadzą obecnie rozmowy z mediami ogólnopolskimi – zarówno telewizją, jak i magazynami modowymi – za których pośrednictwem ujęcia z gdańskiego wybiegu miałyby obiec Polskę. Natomiast goście Gali Mody i Bursztynu będą mogli wymienić się wrażeniami na gorąco na After Look Party. A Michał Starost twierdzi, że to jeszcze nie wszystkie zmiany, jakimi chciałby zaskoczyć publiczność gali – w tym i kolejnym roku.

Gala Mody i Bursztynu towarzyszy Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif od początku istnienia. Jest nie tylko miejscem prezentacji mody i biżuterii, ale także źródłem inspiracji dla projektantów, producenów i miłośników mody.

Bilety na Galę Mody i Bursztynu Amberif należy zamawiać u organizatora targów Amberif.                                 

Polecamy:
Bo ja naprawdę lubię bursztyn... - rozmowa z Michałem Starostem