plzh-CNenetdelvltnorues
Marta Pyra - zwyciężczyni w kategorii seniorów

Ponad 70 kg bursztynu „złowili” uczestnicy eliminacji i finałów XIV Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu, które zakończyły się w miniony weekend rundami finałowymi w kategoriach seniorów, do lat 16 i VIP-ów.

„W eliminacjach i finałach wzięło udział  ponad 400 osób, które z przygotowanych na plaży stanowisk z kidziną i z morza ‘wyłowiły’ ponad 70 kg bursztynu” – mówi Ryszard Goliszek, organizator imprezy. Zasady są proste: uczestnik (którym może być każdy, kto dokona zgłoszenia) musi w ciągu 10 minut znaleźć jak najwięcej kawałków bursztynu ukrytych w kidzinie (tutaj: głównie drobnych patykach wyrzuconych przez morze na plażę). Najlepsza zawodniczka rundy finałowej seniorów zebrała w regulaminowym czasie 123,1 g bursztynu. W rundzie VIP-ów  zwycięzcą został aktor Wojciech Wysocki z urobkiem 65,2 g.

Finałom Mistrzostw Świata towarzyszyła konferencja naukowa zatytułowana „Bursztyn i żuławskie konteksty kulturowe” , zorganizowaną przez Urząd Gminy Stegna, Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Szkołę Wyższą im. Bogdana Jańskiego Wydział Zamiejscowy w Elblągu. Składały się na nią dwie sesje. Pierwsza to „Inspiracje historyczne produktu turystycznego”, w ramach której wygłosili wykłady prof. dr hab. Ryszard Mazurowski (UW) – Poszukiwanie i obróbka bursztynu na Żuławach Wiślanych 5 tys. lat przed Chrystusem; mgr Ewelina Drozd (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku) – Nowy zbiór zabytków bursztynowych pozyskany w latach 2006-2009 w Gdańsku; prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski (UWM) – „Bursztyn” poetów i pisarzy polskich od XVI do XIX w. W drugiej części „Współczesność bursztynowego produktu turystycznego na Żuławach wystąpili: dr Jacek Olszewski-Strzyżowski – Próba analizy potencjału turystycznego Mierzei Wiślanej; mgr Iwona Ciesielska (SW im. B. Jańskiego) – Szkoła „Jańskiego” jako współorganizator Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu 2005-2012; Piotr Tarnowski i Marcin Owsiński (Muzeum Stutthof w Sztutowie) – Bursztynowe dziedzictwo wpisane w miejsce martyrologii; Bogdan Donke (PROT) – Współczesne dzieje szlaku bursztynowego w woj. pomorskim; dr Andrzej Gołębiewski (SW im. B. Jańskiego) – Jedyne w Polsce prywatne Muzeum Bursztynu w Stegnie. Jak zapowiada organizator, referaty wygłoszone na konferencji zostaną opublikowane w specjalnym wydawnictwie książkowym w przyszłym roku.

Organizatorem Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu jest gmina Stegna. W tym roku finały odbyły się w Pruszczu Gdańskim, Jantarnym (Rosja), Helu, Gdyni, Krynicy Morskiej i Sztutowie. Tradycyjnie już finały miały miejsce na plaży w Jantarze. Celem imprezy zorganizowanej po raz 13. jest promocja bursztynu oraz walorów turystycznych polskiego Wybrzeża.