plzh-CNenetdelvltnorues

W dniach 15-24 czerwca odbędzie się w Hongkongu Baltic Amber Festival. Na imprezę promującą w Chinach bursztyn bałtycki składają się trzy główne filary: kampania medialna, warsztaty wraz z otwartym wykładem o bursztynie  oraz połączona ze sprzedażą wystawa biżuterii polskich producentów i projektantów.

Przygotowania do tego wydarzenia trwały od marca br., kiedy to organizator – dystrybutor wyrobów z bursztynu bałtyckiego Amberozia – prowadził podczas ostatniej edycji targów Amberif w Gdańsku rozmowy z potencjalnymi uczestnikami. „Naszym celem jest promocja bursztynu, jego bogatej historii wytwórczości  oraz jej współczesnego wzornictwa biżuterii zdobionej bursztynem” – podkreślała wtedy Nancy Chui . Festiwal będzie się odbywał w trzech etapach, by jak najbardziej kompleksowo zaprezentować ten kamień, możliwości jego obróbki oraz nowoczesne oblicze. Pierwszym będzie spotkanie z przedstawicielami mediów, które 15 czerwca otworzy imprezę. Jego głównym wydarzeniem będzie pokaz mody, w czasie którego zostanie zaprezentowana biżuteria Mariusza Gliwińskiego z modą autorstwa Janko Lam z Hongkongu.

Kolejny etap to trzydniowe warsztaty obróbki bursztynu dla studentów szkół designu, które poprowadzą polscy projektanci biżuterii Mariusz Gliwiński i Sławomir Fijałkowski. Warsztatom towarzyszyć będzie otwarty wykład, podczas którego obaj designerzy opowiedzą o współczesnym wzornictwie polskiej biżuterii z bursztynem, a Nancy Chui wygłosi prezentację zatytułowaną „Fascynujący bursztyn bałtycki”. Uczestnicy wykładu zobaczą także film pt. „Od kamienia do biżuterii” będący swego rodzaju lekcją pokazową, jak powstaje biżuteria z bursztynem.

Zwieńczeniem tych dwóch działań będzie prezentacja biżuterii z bursztynem autorstwa polskich twórców i producentów w dniach 22-24 czerwca połączona ze sprzedażą. Nie bez znaczenia jest fakt, że w tym samym czasie trwać będą dwie ważne imprezy: Hong Kong Jewellery & Gem Fair oraz Hong Kong Fashion Week. „Zadbamy  szeroką promocję naszej wystawy, dlatego spodziewamy się, że część gości tych prestiżowych imprez odwiedzi także naszą wystawę bursztynu” – mówiła na spotkaniu w Gdańsku Nancy Chui. Warto, ponieważ na wystawie będą prezentowane także prace nagrodzone w konkursach Amberif Design Award i Mercurius Gedanenis oraz biorące udział w cyklicznej wystawie „Designed in Poland”. W tej części Festiwalu udział wezmą firmy i designerzy: Ambermoda, Art7, Cyprian Chorociej, L.amber.T, Marcin Gronkowski, NAC Amber, Ostrowski Design, Sara Gackowska, Sławomir Fijałkowski, S&A Design i Zimmermann. „Jesteśmy otwarci na nowe formy prezentacji naszej biżuterii w Chinach, szczególnie że współpracujemy z wieloma firmami z tego kraju i zależy nam na poszerzeniu tej współpracy. Na tej wystawie zaprezentujemy wzornictwo srebrnej biżuterii z bursztynem stworzone specjalnie z myślą o odbiorcach z tego kraju” – wyjaśnił Marcin Wesołowski z firmy NAC Amber. Wystawie będzie towarzyszyć loteria, na której będzie można wygrać liczne nagrody, w tym także bilet lotniczy do Warszawy.

Baltic Amber Festival odbywa się pod patronatem Konsulatu Generalnego Republiki Polskiej w Hongkongu oraz prezydenta Miasta Gdańsk Pawła Adamowicza. Wsparcia udzieliły następujące organizacje: Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, International Colored Gemstone Association, Polska Organizacja Turystyczna, The Poland Hong Kong Chamber of Commerce, Centrum Designu w Hongkongu oraz Hong Kong Jewellery & Jade Manufacturers Association.

Baltic Amber Festival Hong Kong
15-24 czerwca 2012
wystawa biżuterii: Gloucester Luk Kwok Hotel, Wanchai