plzh-CNenetdelvltnorues
Gospodarzami wieczoru byli prezydent Kalisza Janusz Pęcherz i przewodnicząca Rady Miejskiej Adela Przybył

W kaliskim ratuszu 8 stycznia zostało zorganizowane tradycyjne noworoczne spotkanie dla elit miasta. W tym roku jego wiodącym motywem był bursztyn. „Weszliśmy, panie i panowie, we władanie roku bursztynowego i od bursztynowego spotkania noworocznego go zaczynamy” – podsumował prezydent Kalisza Janusz Pęcherz.

Przedstawiciele różnych środowisk spotkali się w piątkowy wieczór w kaliskim ratuszu, aby powitać nowy 2010 rok, który jest jubileuszowym dla miasta. Gospodarzami wieczoru byli prezydent Miasta Kalisza Janusz Pęcherz i przewodnicząca Rady Miejskiej Adela Przybył. Niezwykła bursztynowa sceneria była zapowiedzią wielkiego święta miasta z okazji 1850-lecia Kalisza. Zabytkowa sala recepcyjna ratusza obfitowała w bursztynowe dekoracje i biżuterię artystyczną z bursztynem. Przybyli tego wieczoru goście podziwiali wybrane prace z wystawy "Nasz Bursztyn", udostępnione dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych i Urzędu Miasta w Gdańsku. Całość ekspozycji będzie można podziwiać jeszcze przez miesiąc w Kaliszu.

1850-lecie Kalisza

Dla Kalisza 2010 rok będzie czasem szczególnym, zwłaszcza że będzie on świętować jubileusz 1850-lecia. Kalisz jest znany jako najstarsze polskie miasto dzięki zapisowi dokonanemu przez greckiego uczonego, matematyka i geografa Klaudiusza Ptolemeusza w jego słynnym dziele „Nauka geografii”. Z okazji jubileuszu władze miasta realizują projekt "Kalisia 18 i pół", którego założenia zaprezentowano na I Forum Miast Szlaku Bursztynowego w Gdańsku w maju 2009 roku. Zdaniem prezydenta Kalisza, ten projekt ma pokazać Polsce starożytne korzenie miasta i ziem, jakie go otaczają oraz ich związki ze światem antycznym i światem rodzącego się chrześcijaństwa. – W tym jubileuszowym roku 1850-lecia mówić będziemy o Kaliszu celtyckim, prasłowiańskim, polskim wreszcie, będziemy przemierzali szlak bursztynowy od słonecznej Italii, przez Słowenię, Austrię, Czechy, Słowację po wybrzeże Bałtyku, korzystając z wozu kupców rzymskich, którego rekonstrukcji dokonali kaliscy rzemieślnicy w ramach europejskiego projektu ‘Wyprawa po bursztyn’, a który od miesiąca – stojąc na Głównym Rynku – budzi powszechne zaciekawienie” – stwierdził Janusz Pęcherz. W czerwcu br. nastąpi kulminacja obchodów, której jednym z najważniejszych elementów będzie właśnie rekonstrukcja historyczna pt. "Wyprawa po bursztyn". Cześć tego przedstawienia będzie można podziwiać w maju w Gdańsku podczas II Forum Miast Szlaku Bursztynowego, wcześniej, na Amberifie będzie prezentowany zrekonstruowany wóz rzymski.

Po części oficjalnej życzono sobie pomyślności na cały 2010 rok. Tradycyjny noworoczny toast wzniesiono winem musującym – w każdym kieliszku na dnie znajdował się kawałek bursztynu bałtyckiego na szczęście.


Więcej informacji:
www.kalisz.pl