plzh-CNenetdelvltnorues

Ponad 100 przedszkolaków i 50 uczniów klasy II i IV szkoły podstawowej uczestniczyło w kolejnych lekcjach o bursztynie, które odbyły się w Gdańsku w przedszkolu „Radosny Zakątek” na Chełmie oraz w Szkole Podstawowej nr 23 w Oliwie.

913_3

– Jest duże zainteresowanie zajęciami, niestety prowadzę je niejako dodatkowo, więc kolejka oczekujących szkół jest już całkiem spora – twierdzi Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu Prezydenta Gdańska. Dzieci zdobywają podstawowe informacje o bursztynie bałtyckim i przy okazji dobrze się bawią. Dziewczynki mogą przymierzyć drogą biżuterię ze „złotem Północy”, by potem wspólnie z chłopcami zasalać w miskach wodę, wsypywać do niej bursztyn i poznawać jego właściwości. Ogromną radość sprawia im "poławianie" bursztynu – tym większą, że pozyskane w ten sposób kawałki stają się ich własnością. Dzieci mogą także obejrzeć unikatowe oraz różnorodne pod względem wielkości, formy i barwy bryłki bursztynu z Polski, Rosji i Ukrainy. Reakcje uczestników lekcji są bezpośrednie. Jeden z chłopców w szkole w Oliwie na pytanie, dlaczego Gdańsk jest światową stolicą bursztynu, odpowiedział: „Bo w naszym mieście sprzedaje się bursztyn i zarabia się na nim dużo szmalu”.

913_1Po kilkunastu przeprowadzonych dotychczas lekcjach wykrystalizowała się już ich optymalna forma, a prowadzący wykorzystuje swoje wcześniejsze doświadczenia pedagogiczne. Szczególne podziękowania za współpracę przy realizowaniu tego projektu – a dokładniej: za przekazany surowiec, udostępnianie inkluzji i mikroskopu, pokazy obróbki i szlifowania, wsparcie organizacyjne i finansowe – należą się Krzysztofowi Lalikowi z firmy Golden Amber, Romanowi Kołodziejowi i Zbigniewowi Strzelczykowi z Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu oraz Grzegorzowi Walczukiewiczowi ze Związku Miast i Gmin Morskich. Kolejne lekcje odbędą się na początku grudnia we Wrocławiu i w Kaliszu oraz przed świętami w Gdańsku i w Warszawie. Organizator zaprasza zainteresowanych wolontariuszy i społeczników do pomocy przy organizacji lekcji o bursztynie na terenie Gdańska (zgłoszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).