plzh-CNenetdelvltnorues

Odbyły się kolejne lekcje o bursztynie, tym razem w kaliskim III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, które zostało wyróżnione tytułem „Szkoła na bursztynowym szlaku” w I edycji konkursu.

899_2Lekcje o bursztynie poprowadził Robert Pytlos, koordynator Prezydenta Miasta Gdańska. – Po raz pierwszy prezentowałem wiedzę o bursztynie młodzieży licealnej. Dodatkowo należy pamiętać, że słuchaczami mojej prezentacji byli uczniowie, którzy uczestniczyli w I edycji konkursu „Szkoła na bursztynowym szlaku”. Poprzeczka została więc ustawiona wysoko – stwierdził urzędnik gdańskiego magistratu.

W trzydziestominutowej multimedialnej prezentacji Robert Pytlos próbował wyjaśnić młodzieży dlaczego bursztyn bałtycki jest skarbem nie tylko Gdańska i całej Polski, ale także Litwy, Niemiec, Rosji i Ukrainy. – Pokazałem uczniom kaliskiego liceum, co udało nam się zrobić w Gdańsku w dziedzinie promocji prestiżowej marki bursztynu bałtyckiego i szlaku bursztynowego. Żyjemy w czasach smsów, maili, youtube i twittera, zatem wypowiedź musi być maksymalnie krótka i najlepiej zilustrowana mnóstwem zdjęć i filmików. Dziś odchodzi się już nawet od prezentacji w programie Power Point Postanowiłem zatem udostępnić uczniom bursztynowe zasoby zgromadzone w moim komputerze – opowiada Robert Pytlos.

Młodzież wysłuchała krótkiego wykładu o oryginalnym wzornictwie z bursztynem, przeglądając elektroniczne wersje katalogów wystaw „Nasz bursztyn” oraz „Czas srebra i bursztynu”, zobaczyła filmy o wydobyciu bursztynu w Gdańsku oraz w kopalni w Kaliningradzie, a także fragmenty Gali Mody i Bursztynu towarzyszącej targom Amberif 2009 oraz zapoznała się z eksponatami Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Podczas ostatnich 15 minut lekcji uczniowie nauczyli się podstawowych metod rozpoznawania naturalnego bursztynu bałtyckiego oraz mogli obejrzeć ciekawe bryłki, inkluzje oraz nowoczesną biżuterię z bursztynem. W dwóch lekcjach uczestniczyło ok. 60 uczniów. Kolejne zajęcia odbędą się 19 listopada w Gdańsku oraz 7 października w III i w IV Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu.

 

Źródło: UM Gdańsk. Fot. III LO Kalisz