plzh-CNenetdelvltnorues
Co może mieć wspólnego z bursztynem Wieluń, miasto położone w centrum Polski? Właśnie w Wieluniu działa Stowarzyszenie Polski Szlak Bursztynowy, które po raz trzeci zorganizowało wielką imprezę turystyczną – Europejskie Święto Bursztynu.

Wieluń, miasto położone w województwie łódzkim, wciąż niewiele osób kojarzy to miejsce z bursztynem, choć zdecydowanie powinni. Bursztyn na ziemi wieluńskiej pojawił się już grubo ponad dwa tysiące lat temu za sprawą celtyckich kupców dostarczających "złoto północy" do odbiorców na terenach późniejszej Italii. Tędy właśnie przebiegała jedna z odnóg antycznego szlaku bursztynowego, którym najpierw handlowano na zasadzie wymiany regionalnej, by w czasach Nerona kilkoma wyprawami dotrzeć z Rzymu aż nad dzisiejsze polskie Bursztynowe Wybrzeże.

Dziś Wieluń jest jednym z najbardziej aktywnych ośrodków odwołujących się do historii szlaku bursztynowego w Polsce. Za sprawą Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy oraz grupy pasjonatów Ziemia Wieluńska od kilku lat staje się coraz ważniejszym miejscem na współczesnej mapie szlaku bursztynowego. W tym roku w powiecie wieluńskim w dniach 8-9 sierpnia zorganizowane zostało III Europejskie Święto Bursztynu. Niestety sytuacja gospodarcza zmusiła organizatorów do zmiany wcześniejszych planów i w tym roku zmuszeni byli zrezygnować z obchodów w Wieluniu i Konopnicy, ograniczając się jedynie do tego drugiego miasta.

Sympozjum naukowe


Pierwszego dnia święta w Muzeum Ziemi Wieluńskiej miało miejsce sympozjum naukowe pod tytułem "Na bursztynowych szlakach". Ciekawe referaty odnoszące się przede wszystkim do historii wygłosili następujący prelegenci:
- dr Audrone Bliujene z Uniwersytetu w Kłajpedzie opowiedziała o bursztynie w historii ludów zamieszkujących Litwę
- Bogusław Abramek, prezes Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy, przedstawił ostatnie odkrycia archeologiczne z rejonu Warty, z których najciekawszymi były rzymski kaganek oliwny oraz hełm rzymskiego żołnierza,
- Katarzyna Kwiatkowska z Muzeum Ziemi PAN oraz Dariusz Manasterski z Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentowali europejskie szlaki bursztynowe, ich przebieg oraz zmiany na przestrzeni wieków,
- Mariusz Gliwiński oraz Giedymin Jabłoński opowiadali o biżuterii w referacie pod tytułem „Bursztynologia Stosowana”.

Świętowanie w Konopnicy


Kulminacją Europejskiego Święta Bursztynu była impreza na brzegu Warty w miejscowości Konopnica. W jej centrum uroczyście otwarty został kolejny fragment znakowanej drogi rowerowej "Nadwarciański Szlak Bursztynowy" – w ten sposób wyznaczony został cały rowerowy szlak bursztynowy prowadzący przez województwo łódzkie, który już kilkukrotnie przecierali długodystansowi wieluńscy rowerzyści (w tym roku trasą z Wilna do Wielunia). Wyjątkowo bogaty program, który odnosił się głównie do historii szlaku bursztynowego oraz Ziemi Wieluńskiej, rozpoczął przemarsz orszaku legendarnego władcy Litwy Giedymina – w tej roli wystąpił wicestarosta powiatu wieluńskiego Janusz Antczak, któremu towarzyszyli rowerzyści z całego województwa. Atrakcjami tego dnia były między innymi pokazy grup rekonstrukcyjnych, obecni byli wojowie z plemienia Bałtów i legioniści rzymscy. Imprezę uświetniły pokazy dawnych technik bursztynniczych w wykonaniu Eryka Popkiewicza i Zenona Śmigiela, wystawy zdjęć poławiania bursztynu, wyścigów rydwanów, a Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Konopnickiej przedstawiło trzecią część przedstawienia Legenda Zamczyska. W święcie udział wzięli również marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak, przedstawiciele gdańskich bursztynników, gminy Stegna, Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, naukowcy, dziennikarze. Nie zabrakło także Włodka Raszkiewicza, dziennikarza Radia Gdańsk, który przez całe lato podróżuje bursztynowym szlakiem, przedstawiając słuchaczom audycję Zagadki Bursztynowego Szlaku.

Europejskie Święto Bursztynu wpisuje się w bardzo modny ostatnio trend aktywnej turystyki kulturowej, która odwołując się do historycznej spuścizny nie tylko bawi i pomaga wypocząć, lecz także uczy i pokazuje dorobek kulturowy Europy. Niegdyś szlak bursztynowy był szlakiem handlowym, dziś staje się coraz ważniejszym i coraz lepiej przygotowanym szlakiem turystycznym. Co roku jeden kraj leżący na szlaku bursztynowym prezentuje swoją tradycję podczas święta; w zeszłym roku byli to Włosi z miasta Fano, w tym roku Litwini. Na przyszły rok organizatorzy zapraszają Chorwatów i tę południową część szlaku planują przemierzyć rowerami.


Zdjęcia: Janusz Antczak jako władca Litwy Giedymin (na górze). Bursztynowy płomień w wykonaniu Eryka Popkiewicza (na dole). Fot. Michał Kosior