plzh-CNenetdelvltnorues

Finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu to ostatni etap zmagań zawodników, którzy w morzu i na lądzie poszukiwali bursztynu.

Finał w Jantarze (11-12.07) poprzedziły eliminacje na plażach w Gdyni, Gdańsku, Kątach Rybackich, Dębkach, Krynicy Morskiej oraz Helu. Zwycięzcy tego etapu zostali zaproszeni do rywalizacji pół- i finałowej w Jantarze. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo: nazwa tej miejscowości to jedno z dość często używanych określeń dla bursztynu. Tu właśnie przed 11 laty odbyły się I Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu – wtedy jeszcze bez tak szeroko zakrojonych eliminacji. To właśnie bursztyn jest bohaterem imprezy – w ten sposób organizatorzy chcą nawiązać do tradycji jego wydobywania (w tym również poławiania) i obróbki mającej miejsce na tych terenach już od tysiącleci. Takim bezpośrednim nawiązaniem jest kaszorek – specjalnych sitek służących do wydobywania bursztynowych kawałków z wody. Nie zabrakło też specjalnie przygotowanej kidziny (szczątkiów organicznych wyrzuconych przez fale na brzeg morza – tutaj były to głównie kawałki wyszlifowanych przez wodę patyków), w której zostały ukryte małe bursztyny.

Promocja bursztynu


Celem Mistrzostw jest jednak nie tylko sportowo-rekreacyjna rywalizacja, ale także promocja walorów turystycznych Zatoki Gdańskiej i Mierzei Wiślanej, przede wszystkim tych związanych z bursztynem. Dlatego właśnie organizatorzy kładą szczególny nacisk na walory edukacyjne: imprezie towarzyszy od lat seminarium naukowe poświęcone zagadnieniom turystycznym i bursztynowym – w tym roku odbyło się ono pod hasłem „Bursztyn jako stymulator turystyki kulturowej” w dn. 17 czerwca br. Dzięki pozyskaniu dodatkowych środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska udało się zorganizować na plaży specjalną prezentację na temat historii bursztynu, mnogości jego odmian oraz sposobów zachowania dawnego życia w postaci inkluzji. Została ona przygotowana przez dr. Elżbietę Sontag z Katedry Zoologii Bezkręgowców UG. Do odwiedzenia swojej ekspozycji zapraszało Muzeum Zamkowe w Malborku, słynące z imponujących zbiorów sztuki bursztynniczej.
Trudno nie zgodzić się z przekonaniem, że najlepszy sposób nauki to zabawa.

Finał Mistrzostw stał się także okazją do przekazania Kamienia Milowego Polskiego Szlaku Bursztynowego ufundowanego przez Stowarzyszenie Polski Szlak Bursztynowy. Miesiąc wcześniej podobny kamień milowy został wkopany w Wilnie, skąd wyruszyli uczestnicy rajdu rowerowego Bursztynowym Szlakiem do Wielunia.

Runda VIPów

To też już tradycja. Zaproszeni goście – nierzadko ważne osobistości ze świata kultury, nauki, biznesu czy nawet polityki – stają w szranki i poszukują bursztynu. W tym roku w tym gronie znaleźli się przedstawiciele kombinatu bursztynowego z Jantarnego z Rosji, marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, kierownik Muzeum Inkluzji w Bursztynie dr Elżbieta Sontag, wicestarosta powiatu wieluńskiego Janusz Antczak, dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich Grzegorz Walczukiewicz, reżyser Janusz Zaorski, aktorzy Andrzej Zaorski, Wojciech Wysocki i Marcin Troński, dziennikarze Polskiego Radia, którzy ogłosili Jantar Letnią Stolicą Polski. Najlepsza w tej kategorii okazała się Katarzyna Kisiel. Imprezę prowadził telewizyjny prezenter sportowy Rafał Patyra.

Do pobrania: klasyfikacja końcowa (doc)