plzh-CNenetdelvltnorues
Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSIR) w Gdańsku zapraszają do udziału w gdańskich eliminacjach do XI Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu oraz w Gdańskich zawodach w poszukiwaniu bursztynu, które odbędą się w piątek 3 lipca na plaży w Brzeźnie.

W gdańskich eliminacjach i zawodach wygrają osoby, które pozyskają największą ilość bursztynu z morskich patyków i piasku lub wyłowią z zasolonej wody tzw. solanki, używając do tego specjalnych sitek – kaszorków.

Eliminacje do XI Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu Jantar 2009


Impreza ma charakter otwarty i mogą w niej uczestniczyć dorośli i młodzież. Zapisy prowadzone będą bezpośrednio przed zawodami w godzinach 11.00 - 12.00 w miejscu rozgrywania imprezy – po prawej stronie molo w Gdańsku-Brzeźnie (ul. Jantarowa 1). Poławianie zaczyna się o godzinie 12.00. Zwycięzcy gdańskich eliminacji w kategorii dorosłych uzyskają prawo startu w Finale XI Mistrzostw Świata, który odbędzie się w Jantarze w dniu 12 lipca 2009. Uczestnikom finałów główny organizator zapewnia nocleg. Dodatkowo na najlepszych poławiaczy bursztynu w gdańskich eliminacjach czekają puchary i mnóstwo upominków.

Gdańskie Zawody w Poszukiwaniu Bursztynu


Oprócz zawodów w formule mistrzostw przeprowadzone zostaną po raz pierwszy Gdańskie Zawody w Poszukiwaniu Bursztynu. Zasady, na których oparto rywalizację, nawiązują do stosowanej współcześnie przez gdańskich kopaczy bursztynu metody zanurzania wydobytego urobku w tzw. solance (zasolonej wodzie). Bursztyn znajduje się najczęściej w organicznych szczątkach, tzw. kidzinie, i zanurzony w solance wypływa na wierzch. Dlatego uczestnicy zawodów będą musieli przebiec z workiem wypełnionym kidziną i bursztynem o maksymalnej wadze do 25 kg odległość 100 m, następnie rozpocząć poszukiwanie bursztynu w zasolonej wodzie. Po upływie 5 minut od momentu startu zawodnik musi wyłowiony bursztyn umieścić w przezroczystej torebce, którą otrzymuje przed zawodami i oddać ją sędziemu skrutacyjnemu. Wygra ta osoba, która wyłowi największą ilość bursztynu. Na zwycięzców czekają puchary i nagrody związane z bursztynem.
Wśród wszystkich uczestników zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody: rejs 24-godzinny promem Stena Line do Szwecji dla 2 osób oraz voucher do wykorzystania w hotelu Novotel Marina.

Pokazy szlifowania bursztynu i wystawy

Obu imprezom o charakterze sportowo-rekreacyjnym charakterze towarzyszyć będą liczne atrakcje, m.in. występy zespołów "Retro Voice" oraz TKM (wokalistą zespołu jest Piotr Łuba, znany tłumacz j. angielskiego, m.in. tekstów i publikacji o tematyce związanej z bursztynem). Na molo zostaną ustawione stoiska, na których będzie można zapoznać się z ofertą turystyczną Gdańska oraz odbyć wirtualną wycieczkę po Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Atrakcją będą prezentacje szlifowania i obróbki bursztynu, zorganizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu oraz pokazy inkluzji z użyciem mikroskopu. W programie znajdą się także liczne występy oraz konkursy dla najmłodszych uczestników imprezy, m. in. w specjalnie przygotowanym baseniku dzieci będą mogły wyłowić dla siebie „bursztynki na szczęście”. Pamiątką z udziału w imprezie będzie wspólne zdjęcie wszystkich uczestników, które opublikowane zostanie w Gazecie Wyborczej.

Program imprezy:

11.30 – 16.00 – rozpoczęcie festynu, występ zespołu Retro Voice
12.00 – uroczyste otwarcie mistrzostw oraz rozpoczęcie zawodów
12.00 – 14.00 – eliminacje Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu
14.00 – wręczenie nagród eliminacji
14.00 – 15.30 – Gdańskie Zawody w Poszukiwaniu Bursztynu
15.30 – 16.00 – wręczenie nagród
16.00 – 17.00 koncert zespołu TKM