plzh-CNenetdelvltnorues

To będzie szczególnie bursztynowy tydzień w Światowej Stolicy Bursztynu. Już dziś rozpoczynają się w Gdańsku międzynarodowe warsztaty bursztynnicze z udziałem projektantów biżuterii z Australii, Holandii, Niemiec i Rosji. W dniach 20 - 21 maja miasto będzie gościć blisko 100 uczestników I Forum Miast Szlaku Bursztynowego, a dzień później odbędzie się posiedzenie Światowej Rady Bursztynu wraz z otwartym seminarium na temat metod konserwacji zabytkowych wyrobów i dzieł sztuki z bursztynu.

Międzynarodowe warsztaty bursztynu

W warsztatach biorą udział projektanci z biżuterii z Australii, Holandii, Niemiec i Rosji. Felicity Peters, Andrea Wagner, Ulrike Strempel, Gisbert Stach oraz Ludmiła Szalina przez 5 dni będą poznawać tajniki zawodu bursztynnika i uczyć się jak rozpoznawać bursztyn, szlifować go i obrabiać. Warsztaty zakończą się prezentacją prac artystów podczas wernisażu w Muzeum Bursztynu (22 maja, godz. 18.30). Przez cały tydzień projektanci z Europy będą pracować w jednej z gdańskich firm pod okiem doświadczonych bursztynników, którzy będą służyć im wiedzą, pomocą i radą na temat wykorzystania bursztynu w jubilerstwie. Goście odwiedzą także Muzeum Bursztynu i zobaczą Bursztynowy Ołtarz, a także prezentację wydobycia bursztynu. Projektanci poznają także inne atrakcje turystyczne Gdańska, odwiedzą stocznię i obejrzą wystawę „Drogi do wolności”. W warsztatach uczestniczyć będą także młodzi adepci projektowania z Pracowni Biżuterii ASP w Gdańsku, prowadzonej przez dr. Sławomira Fijałkowskiego.

Organizatorem projektu jest Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta UM Gdańsk oraz Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu. Partnerem projektu jest Galeria Sztuki w Legnicy oraz firma Golden Amber z Hrubieszowa, specjalizująca się w obrocie surowcem bursztynowym na całym świecie oraz legalnie rozpoznająca złoża bursztynu w Polsce.

I Forum Miast Szlaku Bursztynowego

20 maja odbędzie się w Gdańsku pierwsze Forum Miast Szlaku Bursztynowego – w dwudniowych obradach weźmie udział blisko 100 przedstawicieli samorządów, organizacji branżowych i turystycznych z całej Polski.


Spotkanie Światowej Rady Bursztynu

Członkowie tej międzynarodowej organizacji spotkają się w Gdańsku już po raz czwarty, natomiast po raz pierwszy będzie mu towarzyszyć otwarte dla publiczności seminarium na temat metod konserwacji zabytkowych wyrobów i dzieł sztuki z bursztynu (22 maja, godz. 15 - 18.00, Sala Audytoryjna w Nowym Ratuszu). Uczestnicy seminarium będą mieli okazję wysłuchać referatów, m.in. o konserwacji wyrobów społeczeństw pierwotnych, problemach zachowania cech stylowych i gamy barwnej dzieł nowożytnych na tle doświadczeń przy rekonstrukcji Bursztynowej Komnaty, zalet i wad gruntownej konserwacji dzieł nowożytnych przy zastosowaniu demontażu obiektów, naprawie i uzupełnieniu detali oraz wymianie spoiwa, a także na temat trudnego do pogodzenia celu trwałości i estetyki zabytków z koniecznością respektowania zasady minimum ingerencji w substancję zabytkową.