plzh-CNenetdelvltnorues

Konferencja pt. Koral, perła i inne wątki. Biżuteria w Polsce to 10. już spotkanie z cyklu Rzemiosło artystyczne i wzornictwo w Polsce, organizowanej przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki od roku 2000 wespół z różnymi partnerami. W roku 2009 w przygotowaniu spotkania zechciało uczestniczyć Muzeum Pałac w Wilanowie. To jubileuszowe spotkanie chcemy poświecić pamięci Zygmunta Dolczewskiego, niedawno zmarłego wybitnego specjalisty w dziedzinie sztuk użytkowych, nieocenionego Mistrza dla wielu z nas.

Tematyka sesji związana jest z wystawą czasową planowaną przez Muzeum Pałac w Wilanowie (Koral i perła w sztuce europejskiej w zbiorach polskich), choć jest zakres jest węższy aniżeli ekspozycji, obejmującej również plastykę, militaria etc. W tym roku, ze względu na zakres wystawy właśnie, problematyka dawnych klejnotów i współczesnych ozdób, poruszana podczas kolejnych sesji "biżuteryjnych", została jednak nieco poszerzona. Pierwsza grupa referatów dotyczy zagadnień zwianych z tytułowymi koralem i perłą. Będzie mowa m.in. o znaczeniu ozdób perłowych w ubiorach koronacyjnych, o perłach w zbiorach artystycznych, o symbolice perły, pracowniach obróbki korali na Sycylii, w Marsylii etc., o koralowych wyrobach notowanych w inwentarzach krzyżackich, gdańskich i in., o koralach w kunstkamerach, o koralach i perłach w twórczości Jana Matejki, o kolekcji biżuterii z koralem w Muzeum w Koninie, także o koralu w biżuterii ludowej i in.

W drugiej grupie referatów reprezentowane są – tradycyjnie – wątki różne zarówno co do zakresu tematycznego, jak i chronologii oraz proweniencji zabytków i dzieł. Warto zwrócić uwagę na rozważania poświecone traktatowi Benvenuto Celliniego, jego dziejom i znaczeniu (na podstawie tłumaczenia wersji oryginalnej). Kilka wystąpień traktuje o klejnotach średniowiecznych i nowożytnych, także ze zbiorów prywatnych, ze szczególnym wskazaniem twórczości jubilerów Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecne będą wątki dotyczące ozdób z okresu międzywojennego, twórczości współczesnej oraz szkolnictwie w dziedzinie projektowania biżuterii.

Już teraz zapraszam na obrady, które odbędą się w Muzeum Pałacu w Wilanowie, w dniach 7-8 maja br. Materiały z konferencji zostaną wydane w roku przyszłym, o czym nie mieszkamy Państwa poinformować.

Katarzyna Kluczwajd