plzh-CNenetdelvltnorues
9. grudnia w Hotelu Polonia w Warszawie w czasie dorocznego spotkania dla inwestorów zorganizowanego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych odbył się pokaz mody "Soirée Royale" prezentujący suknie autorstwa Michała Starosta oraz biżuterię zaprojektowaną przez Darię Jankowiak-Byczkowską.

Nagrody dla inwestorów

W spotkaniu tym uczestniczyli inwestorzy zagraniczni obecni w Polsce, przedstawiciele ministerstw, placówek dyplomatycznych oraz innych instytucji będących partnerami agencji. Swoją obecnością uświetnili je wiceprezes Rady Ministrów i Minister Gospodarki Waldemar Pawlak oraz prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Tradycyjnie już wręczono nagrody dla najlepszych polskich inwestorów, którymi zostali: Cadbury (kategoria: Inwestycja Roku 2008), Lenovo Technology B.V. Sp. z o.o. (kategoria: Inwestycji Roku, która utworzy najwięcej miejsc pracy) oraz MTU Aero Engines (kategoria: Nowoczesne Technologie).

Wystawa "Des
igned in Poland"

Była to też okazja do wręczenia dyplomów laureatom konkursu na najlepszy eksponat wystawy polskich produktów i nowoczesnego wzornictwa przemysłowego „Designed in Poland” zorganizowanej przez PAIiIZ przy współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pradze i pokazywanej w ramach Dni Polskich w Karlowych Warach w październiku br.
Jest to już kolejna odsłona zapoczątkowanej w 2005 roku cyklicznej wystawy, której celem było w tym roku zwrócenie szczególnej uwagi na polską sztukę użytkową: „Wzornictwo użytkowe jest bowiem nie tylko nośnikiem uniwersalnych wartości estetycznych, ale pozwala na promocję znaków, symboli i tradycji stanowiących tożsamość poszczególnych państw i narodów. Ułatwia identyfikację produktów z krajem pochodzenia. (...) Jest pomostem nie tylko pomiędzy szeroko rozumianym przemysłem a konsumentem, lecz przede wszystkim pomiędzy narodami.”

Polską sztukę użytkową reprezentowały firmy i projektanci z sektorów: tkaniny, szkło i ceramika, akcesoria stołu, metaloplastyka, zabawki, dywany, baterie umywalkowe, a nawet rowery. Dość liczną grupę stanowili projektanci biżuterii: Mariusz Gliwiński (Ambermoda), Dorota Kos, Ewa Rudowska, Bogumił Bytomski, Jacek Byczewski, Jarosław Westermark, Radosław Szwed, Zofia i Witold Kozubscy, Agnieszka Bruzda, Andrzej Bielak, Marcin i Tomasz Zaremscy, Joanna Jaworska, Jan Suchodolski oraz Pracownia Biżuterii Darii Jankowiak Motyle.

Tradycyjnie już został zorganizowany konkurs dla czeskiej publiczności wystawy na najlepszy prezentowany na niej produkt. Zwycięzcą została firma Gerlach S.A. prezentująca sztućce stołowe Orange Moon. Drugie miejsce zajął fotel zaprojektowany przez Piotra Szewczyka z firmy Indespe, na trzecim miejscu uplasowały się: rower Street Scraper firmy Kross S.A., kolekcja bursztynowej biżuterii Mariusza Gliwińskiego (ubiegłoroczny laureat) oraz ręcznie malowany zestaw szkła artystycznego autorstwa Marii Veltuzen-Nagrabeckiej i Leszka Nagrabeckiego. Nagrodzone produkty były prezentowane w czasie tego spotkania.

Pokaz mody
i biżuterii

Spotkanie uświetnił pokaz mody zatytułowany "Soirée Royale", prezentujący suknie autorstwa Michała Starosta (pochodzące częściowo z jego kolekcji karnawałowej 2007/2008) oraz biżuterię srebrną i złoconą z bursztynem i kamieniami jubilerskimi zaprojektowaną przez Darię Jankowiak-Byczkowską (Pracownia Biżuterii Motyle).


Więcej informacji:
PAIiIZ


Zdjęcia: Biżuteria Darii Jankowiak