plzh-CNenetdelvltnorues
W czasie Targów Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas w Warszawie będzie prezentowany tryptyk Niebiańska Jerozolima, który powstał w intencji modlitwy o pokój w Ziemi Świętej.

Niebiańska Jerozolima” to najmłodsze dzieło powstałe w Drapikowski Studio. Jest to nadstawa ołtarzowa w charakterze tryptyku, której miejscem przeznaczenia jest IV stacja Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Dzieło zostało wykonane przez słynącego z licznych spektakularnych realizacji sakralnych Mariusza Drapikowskiego oraz osób z nim współpracujących: absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu Anny Szymanowskiej oraz absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Kamila Drapikowskiego, a także Krzysztofa Melerowskiego, Piotra Dudy i Andrzeja Drapikowskiego.

Nastawa ołtarzowa symbolizuje bramę ukazującą przejście ze Starego Przymierza do Nowego. Zamknięty, nawiązuje do stylu romańskiego, ukazuje Ziemskie Jeruzalem. Otwierając tryptyk, dokonujemy symbolicznego przejścia przez Chrystusa-Bramę i wchodzimy do Niebiańskiej Jerozolimy. Klimat gotyckiej formy rozedrganej świetlistymi rozetami symbolizuje Nową Ziemię, Nowe Niebo. W centralnej części tryptyku odnajdujemy monstrancję, której kształt przywołuje postać Niewiasty trzymającej prawdziwego Eucharystycznego Chrystusa.
Tryptyk wraz z monstrancją jest pracą, która w swojej symbolice daje możliwość głębokiego zastanowienia się i modlitewnej refleksji, której rdzeniem są słowa Jezusa: "Pokój zostawiam wam, pokój mój wam daję." Lecz aby nastał pokój wśród narodów, musi zapanować pokój w ludzkich sercach, budowany – jak podkreślał Sługa Boży Jan Paweł II – na poszanowaniu godności każdej osoby ludzkiej, jako dziecka Bożego, niezależnie od jego wyznania, statusu społecznego czy światopoglądu.

Pełen symbolicznych treści i nawiązań do historii sztuki chrześcijańskiej jest wykonany z udziałem złota, srebra, tytanu i bursztynu. Bursztyn, jeden z ulubionych materiałów Mariusza Drapikowskiego, ma także podkreślać, że jest to realizacja polska. Tryptyk został poświęcony 6. sierpnia br. przez arcybiskupa Sławomira Leszka Głódzia w czasie uroczystej mszy w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Dotychczas prezentowana ona była w Częstochowie na Jasnej Górze, w katedrze w Łodzi i ostatnio w Niemczech w Altotting. Jako następne planowane są pokazy w katedrze w Kolonii (26-28.09), w czasie targów Złoto Srebro Czas w Warszawie (3-5.10), w Radomiu i Łagiewnikach oraz kilku innych miastach w Polsce. W 2009 roku tryptyk najprawdopodobniej pojedzie do Watykanu.

Uroczyste otwarcie Tryptyku „Niebiańska Jerozolima” odbędzie się 3. października o godz. 11.30 w hali targowej, stoisko nr 207